Olağanüstü kongre iptal edilmelidir!

Trabzonspor’un 8-9 Nisan’da yapılacağı açıklanan olağanüstü kongresi, bize göre daha vahim sonuçlara neden olabilir. 

Olağanüstü kongrede kulübü dönüştürecek, taraftara güven verecek ve camiayı azda olsa ferahlatacak başkan ve yönetim kurulu; görünen o ki çıkmayacak. 

Başkan adayı olması istenilen ve beklenen isimlerin hemen hepsi, mali tablo karşısında tedirgin! Ayrıca, ‘6 aylığına neden yönetime talip olalım’ diyorlar. O nedenle, başkan adaylığına yanaşmıyorlar… Ki, bize göre de haklılar.

Kulübü dönüştürecek bir başkan adayı çıksa, yönetiminde yer almak için Trabzon ve İstanbul’dan onlarca kişi sıraya girer. Önceki seçimlerde olduğu gibi!
Olağanüstü kongrenin, tehlikeli bir yanı da; son anda birinin-birilerinin liste yapması ve kulübü ele geçirmeleridir.

Bize gelen duyumlara göre, şu anda iki farklı grup olağanüstü kongre için liste yapıyor.

İki grup da, ‘yönetimi alırsak Ankara’ya çadır kurarız’ havasında.

Trabzonspor’un kısa vadede en az 200 milyon liraya ihtiyacı var.

Bu para bulunamazsa, takım Avrupa’ya gitme hakkını elde etse bile Avrupa hayal olur. Futbolcuların ödemelerinin yapılması gerekiyor. Bu şart, süper lig için de bildiğimiz kadarıyla geçerli.

Olağanüstü kongrede, aday çıkmaması halinde kulübün yönetimi genel kurul Divan Başkanına kalır. Divan Başkanı da muhtemelen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç olur. 

Ahmet Metin Genç, ya yeniden kongreye gidecek ya da Aralık ayına kadar kulübü idare edecek.

Ahmet Metin Genç veya bir başka isim, 8 aylığına kulübü yönetebilir mi?

Para bulursa, yönetir. Bulamazsa, Trabzonspor dağılır. Futbolcular serbest kalır. Kulüp iflas eder. Sebat, Antep, Ordu vs. gibi...

Bu olay, olağanüstü kongreden çıkacak sürpriz başkan ve yönetim için de geçerlidir.

***

 

Trabzonspor’un dağılmaması ve iflas bayrağını çekmemesi için; bize göre yapılması gereken iş, mevcut Başkan Muharrem Usta ve yönetiminin, ‘Olağanüstü hal ortadan kalkmıştır’ diyerek olağanüstü kongreyi iptal etmesidir.

Başkan Usta ve yönetiminin, böyle bir karar alma hakkı vardır. Geçmişte Mehmet Ali Yılmaz da, olağanüstü durum ortadan kalkmıştır, diyerek göreve devam etmiştir.

Muharrem Usta ve yönetimi, bu kararı aldıktan sonra eski başkan ve teknik direktörlerden Özkan Sümer’i, kesinlikle tam yetkili teknik danışman olarak göreve getirmelidir.

Kulübün idari CEO’luğunu da Genel Müdür Sinan Zengin’e bırakmalıdır.

Nuri Albayrak, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Özkan Sümer’i de kadrosuna katmıştı. 

Özkan Sümer’in, Muharrem Usta’nın yanında olması demek, Trabzonspor camiasındaki Usta karşıtlığını tam olmasa bile önemli ölçüde tölere eder. Usta, rahat bir nefes alır. 

Usta ve yönetimi, kulübü Aralık ayındaki olağan kongreye taşır. 

Aralık ayındaki kongrede de: planını, projesini yapan Trabzonspor’u yönetirim, yönetiriz diyen ekip veya ekipler er meydanına çıkar. Seçilen kulübü yönetir.

Trabzonspor’daki büyük kriz bana göre geçici de olsa ancak bu şekilde giderilir. 

Muharrem Usta, olağanüstü kongreyi iptal etmez ve aday olmazsa, bize göre tek adres kalıyor. O adreste eski başkan Nuri Albayrak’tır. Trabzonspor’un başkaca da kurtuluşu yoktur.

 

Hasan KURT

 

***************** 

 

Haydar Revi’yi

kimler istemiyor?

 

Yerel bir gazetenin haberine göre, AK Parti Trabzon il başkanı Haydar Revi, parti içerisinde tartışılıyormuş. AKP’nin kurucu eski il başkanlarından Mehmet Çevik, tartışmaya daha ileri bir boyuta getirerek, ‘AK Parti bugün Trabzon’da yok hükmündedir. 2019, bu başkan ve teşkilatla geçilmez’ demiş. İl Başkanı Haydar Revi’yi eleştirenler arasında Araklı eski ilçe başkanı Mustafa Tekinbaş ve Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar da varmış.

Haydar Revi gerçekten tartışılıyor mu, tartışılmıyor mu? Bilmiyoruz.

AK Parti’yi yakından takip eden ve Haydar Revi’nin danışmanı olarak bilinen gazeteci Ali Savaş’ı aradık ve Revi’nin tartışılıp tartışılmadığını sorduk.

Ali Savaş, milletvekili Muhammet Balta ve il Başkanı Haydar Revi’ye yakın bir isimdir.

Ali Savaş, ‘Haydar beyi, milletvekilleri ve bakan destekliyor. Haydar beyi tartışanlar tahminim o ki, yönetimine almadıkları isimlerdir. Haydar bey, uyum içerisinde çalışacağı isimleri tercih ediyordur. Konu hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım’ dedi.

Ali Savaş, AKP içerisindeki gelişmelerden her ne kadar haberim yok, dese de, yönetime alması  için Haydar Revi’ye isim önerdiğini söylüyor. Savaş, ‘Haydar Revi’ye, dağları mesken tutan Fatih Akıntürk ile turizmci Murat Çavga’nın ismini verdim. Yararlı olurlar. Kamuoyunda karşılıkları da var, dedim’ dedi.

 

Bekar’ın Ortahisar’da

tarlası var mı?

 

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, Arsinlidir. Bekar, Ortahisar Ziraat Odası Başkanlığına atama ile geldi. Ortahisar’a bağlı eskiden köy olan 38 mahalle var. Gazeteci Ali Savaş, AKP il yönetimine girmek için kulis atan Mustafa Bekar’ın, Ortahisar’ın köylerinde bir karış toprağının olup olmadığını sordu. Mustafa Bekar’ın Ortahisar’da toprağı olup olmadığını bilmiyoruz. Bekar, Refah, Saadet Partisinden AKP’ye gelen bir isim. O nedenle tarlası bağı bahçesi olup olmaması çok da önemli değil! Ve ayrıca Ortahisar Ziraat Odası Başkanlığına Mustafa Bekar değil de Bekar Mustafa gelse ne değişecek. Ziraat Odası’nda işler yürüyor mu yürümüyor mu? Yürüdüğüne göre mesele yok.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar