ÖLÇÜ BİZİZ

40’lı yaşlara “elveda” demeye az kalan yaşantıma ve o yaşama sığdırdıklarıma bakıyorum.
Aslında genel olarak mutlu bir kadın görüyorum. Sahici olduğumu bir tarafa atamam. Mütevazılık büyük bir erdemdir. Gazetecilik ve hayat felsefesi konusunda rahmetli Bülent Ecevit ve İsmail Cem’in “tevazuu sahibi ol” sözleri hep yanı başımda yer aldı. Bu yaşıma kadar en büyük zaafımın insanların sözlerine inanmak gerçeği olduğudur. Hiç kimseden faydalanmadım. Hani o çokbilmiş sözde arkadaşlarımın çevremi çıkar uğruna kullanmam gerektiğini söylemeleri meselesidir bu birilerinden yararlanmak hadisesi. Dürüst oldum. Bazen bu yüzden bir şeyleri düzelteyim derken karmakarışık hale getirdiğim bile oldu. Ama en çok da duygusallığını hiçbir zaman bırakmayan ve duygularının bazen incittiği bazen de çok üzdüğü kadın oldum.
Duygularımla baş edebilmek içinde onları hep kağıda döktüm.
Kalp kırıklıklarım elbette var ama bu bir şeyleri denediğimi gösterir. Ve hayal kırıklığının insanı pişirdiğini ve beni hak etmeyenlerin hayatımdan çekip gitmesi gerektiğini öğretti. Ben ne Mevlana kadar ulvi,  ne de Cibran kadar derin bir insan değilim. Hayatım kısa, dolayısıyla kim neyi hak ediyorsa onu yaşar.
Yaşam manifestomda kısaca nefes aldığım sürece “hayat” vardır yazardım.
Bugün beni olgunlaştıran nedir biliyor musunuz?
Başkalarının söz, eylem ve düşüncelerinden artık ben istemedikçe etkilenmediğimin farkına varmamdır.
Dün rutin yürüyüşümde Sevgili Uğur’a rastladım. Uzun zamandır görmediğim bir kardeşim. Biraz sohbet ettik. Çocuklarını sevdikten sonra “Bugünün çocukları neden bu kadar uzak dedim”
“Ne hala, ne dede, ne babaanne, ne anneanne, ne teyze, ne dayı, ne de amcaları var. Onlar uzakta dedi çünkü.”
Evet ben teyzemle, dedemle, amcamla ve kardeşlerimle büyüdüm. Sevgi dolu zamanlarda büyüdüm. Bazen azarlanan olsam da büyük kocaman bir ailede büyüdüm. Bugün geçmişe bakıp o duygusallığımın ardında yatan sebebin ana noktasının uzakta olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.
Uzağız ailemize.
Uzağız samimiyete.
Yaşlar kemale erince uzaktakiler yakınındakilerden daha yakın geliyor insana.  Ama bu yakınlık sadece hissiyatınla sınırlı maalesef; İç dünyanın tepkisi işte.
Her istediğimizde bir arada olamıyoruz. Belki senede bir bilemedin iki. Bugünlerde genellikle o acı haberlerde bir araya geliyoruz. Herkesin üzüntüsü de, inanç dünyasının sınırları da, acıyı yaşama biçimi de farklı. Ama o bir arada olma yani kendinden olanların arasında olmak var ya, işte o özüne dönmektir. Sıcacıktır. Her nerede olursan ol.   
Ben fark ettim ki bu yaşlarda en güzel şifa sevgi, ayrıca en güzel cevapta sevgi. Hak edene ama…
Sevgi ucuz bir şey değil ki öyle herkese dağıtalım.
Artık dünya ve insanlık çok defolu; dolayısıyla defolardan bir an önce arınıp o anne karnındaki ya da aile ocağındaki sıcaklığa, hatta kapınızı kapatıp kapının iç tarafında kalan o masumiyeti yaşamak istiyoruz. Yani sevginin koşulsuz olduğu yerlerde olmak istiyoruz.
Bir gün mutlaka kavuşuyor insan uzaklara.
Ben hep olduğum yerden ve hayatımdan memnun oldum. O yüzden yaratana sonsuz şükürler ve teşekkür ederim. Ama arkadaşlarımdan dinlediklerim hep bir arayışı anlatıyor. Fakat sevgi ve dürüstlük arayan insanlık samimiyetsizlik ve bencillik karşısında dumura uğruyor maalesef.
Ölçü biziz unutmayın. İyilikte de kötülükte de, sevgide de sevgisizlikte de tek ölçü sensin. İstediğin kadar almak senin elinde; vermek de.
Aklımı ve kalbimi kağıda aktarırken aslında kendime bazen uzaktan bakıyorum.  Ve düşünüyorum.
Kim uzak? Kim yakın?
Bildiğim ve inandığım bir şey varsa oda ardımda bilerek bıraktığım uzaklar bir daha asla dönmeyeceklerimdir mesafe olarak çok yakınımda bile olsalar.
Tarkan “Uzak” adlı şarkısında ne güzel ifade etmiş
Karnı tokken sıkılandan
Zevk sürerken sıkılandan
El içinde ağlayandan uzak tutun beni uzak


 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum