OLMAZ OLMAZ DEME HİÇ

  Kemalistlerin matematik, cebir, edebiyat, siyasetle… anlatmaya çalıştığı laikliği, dinciler görmeyerek, olmaz diyerek neredeyse yüzyıldır ret etti. 
Bu konu olmaz diye direttiğimiz, gerçekleşmesi olanaksızmış gibi  görünen olayların, en olmazıymış.

  Anadolu’nun bağrından kopup İstanbul’a gelen bir insanın, İstanbul’da karşılaşacağı tehlikeler annesi tarafından kendisine aşılanır.
Erkeklerden ya da kızlardan uzak ol. Parana sahip çık. Kimseye güvenme. Kandırmasınlar seni. Kötü yerlere gitme. Kalabalıktan uzak dur. Issız yerlerde yalnız dolaşma. Dikkatli ol…
Oysa olmaz dediğimiz ne çok şeyi “olur” yaptık.
Korkuyu ve ret edişi bir arada barındıran olmaz, bir yandan da nazlanmayı hissettirir.
Nazım Hikmet “Nerden başlamalı? En baştan!  Bir insanın hayatının en başı nereden başlar? ” diyor. Olmazların olur olduğu bir sistemde ne zaman nereden başlar “olur”lar…
Cepten yedikçe iyiler kötü, faydalar faydasız, olmazlar olur,nedenler sorgusuz oluveriyor.
Babam askere giderken ağabeyime veda etmek istemiş. Ağabeyim o zaman, iki yaşında. Babam ağabeyime eğilerek demiş ki “bu çocuk” bakıyor.” Bu olmazı olur yapmak mı, yoksa görmezliği sevgiye dönüştürmek mi, yada  vedadan kaynaklı üzüntünün yarattığı bir şaşkınlık mıydı? Bu olayın oluru mu nedir? Babamın başka bir şehirde işinin olması ve ağabeyimin büyümesini görmemesidir elbet.
“Evlenmeden elimi bile tutamazsın.”  Hatta elini tutturma diyen bir annenin oluru nedir? Bilinmeze duyulan merak olmazı olduruyor. Zaman neler neler yaptırıp gösteriyor insana.
Öyle bol keseden konuşmalara karınlar tok. Tıpkı şarkıdaki gibi
“ Olmaz olmaz deme hiç
Olmaz olmaz sevgilim
Zaman neler gösterir
Belli olmaz sevgilim”

80 öncesi sağ-sol davasında ölen  insan ve gençler ne için ölmüştü? Bir araya gelmeleri söz konusu dahi olmayacak  sol ve sağ görüşler, menfaat için ittifak gerçekleştirince, insanlara her şey mümkün dedirtir oldu. Tıpkı menfaat için her yol mubahtır sözünü bize her gün tekrar tekrar izlettirenler gibi. 
Her gün olmazın olurunu izliyoruz. 
Günahların sevap olmasını da izler oluyoruz.
Olur olur bal gibi olur
Akan sular sularda durur
Bir düşün sen, düşün yine
Neler olmaz bu alemde sözleriyle Asu Maralman’da “olmaz” diye bir şeyin olmadığını, her şeyin olabileceğini söyler sözlerinde.
Sen bana, ben ona, o bir başkasına. Başkası da bir başkasına yani sonunda başlangıçta ki Adem’den Havva’ya kadar olanaksız dediğimiz, olması mümkün olmayacak birçok şey duyduk, yaşadık, okuduk. Yasak elma bunun en önemli örneğidir. Kutsal olanların bile yasağı delmesi burada başlar. 
Ya da merak denilen o içten gelen yoğun istek karşısında ne kadar olmaz diyebilirsin ki? Gerçi “merak adamı mezara sokar” atasözü de merak yüzünden her türlü tehlikeyle karşılaşmak bu yolda olasıdırı işaret eder.
Olmaz ve olur arasında ki tüm sınırlar yeri geldi çiğnendi.
Bu “OLUR” herhangi bir formatta girebiliyor insan hayatına. Bir insanla, bir nesneyle, bir olayla gerçekleşebiliyor. Sanki bir sihirli değnek dokunurcasına mümkün olmaz dediğimiz olaylar mümkün oluyor. Bu eğer güzellikse ve olmazın oluruysa mucize ama tam tersi kötülükse o zaman ALLAH’tan geldi oluyor.
Her şeyin bir vakti var elbet. Zamanı geldiğinde oluveriyor.
İnsanlar hayata karşı “zarar görme korkusuyla” mücadele verirken olmazı olur yapmayı da, elden bırakmıyor tüm bu cebelleşmelerde. Üstelik de olmaz denilen “zararı “da kendi var ederken. Allah tamiri mümkün olurlar nasip etsin inşallah. Olmazın olura karşı mücadelesi bugünlerde olurun zafer çığlıkları ile yol almaya devam ediyor.. 

 

 


  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.