Oltan Gıda’nın başarı hikayesi!

Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçısı Oltan Gıda’nın, İtalyan çikolata devi Ferrero’ya satıldığı açıklandı. Oltan Gıda, çeyrek yüzyılda zirve yapan bir firma. Oltan Gıda zirveye taşıyan isim de Orhan Veli Oltan, Şükrü Köleoğlu ve ekibi. Oltan Fındığın, Trabzon başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif kentlerinde tesisleri var. Arsin Organize Sanayi Bölgesindeki fındık işleme ve entegre tesisi Dünyada bir numara. Oltan Fındığın ekonomik durumu mükemmel. Yeni sezon için hiçbir sıkıntısı yok. Hatta depolarında da ürün var.
Oltan Fındığın hisselerinin İtalyanlara verildiğini 10 gün kadar önce duymuştum. Oltan Fındık ortaklarından Şükrü Köleoğlu’nu aradım. Olayın, doğru olup olmadığını sordum. ‘Görüşmeler devam ediyor. Önümüzdeki günlerde daha net açıklama yapacağız. Şimdilik yazmayalım’ demişti. O tarihlerde Orhan Oltan yurt dışında idi.

Fındık sektörü çok farklı bir sektör! Bu sektörde tutunmak, büyümek, zirve yapmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Zaten fındık sektöründe uzun süre ayakta kalan firma çok azdır. İşte bu firmalardan biri de Oltan Gıda’dır.

Oltan Gıda’nın satış olayı önümüzdeki günlerde netleşir. Trabzon’da bulunan Orhan Veli Oltan ve ortağı Şükrü Köleoğlu, konu ile ilgili öyle sanıyorum ki gerekli açıklamaları yaparlar.

Oltan Gıda, Türkiye’de devlet desteği almadan, hayaliye kaçmadan, çeyrek yüzyıl içinde zirve yapmış ender firmalardan biridir.

Oltan Gıda bugün dünyanın hemen her noktasına fındık satan bir Türk firmasıdır. Böyle bir firmanın el değiştirmesi İtalyanlara satılması her ne kadar ticari bir olay olsa da Türkiye ve Trabzon için önemli olduğunu söyleyebilirim. 

***

Başbakan ve hükümet, ‘yeni Türkiye’ diyor, diğer yandan yeni diye adlandırılan Türkiye’de her şey kokuyor, çürüyor, hak, hukuk çiğneniyor, yasalar uygulanmıyor.

Bu ülkede bir şike süreci yaşandı. Aradan üç yıl geçti. Mahkemeler yerelden tavana kararını verdi. UEFA, CAS, Tahkim vs. onlar da cezayı kesti... İşin muhatabı, Türkiye Futbol Federasyonu ise suçları spor ve ceza mahkemelerinden tescil edilenlerle ilgili karar vermedi. Vereceği de yok.

UEFA iki Türk takımına Avrupa kupalarına bir yıl katılmama cezası vermişti. O iki kulüpte CAS’a, bir üst mahkemeye itiraz ettiler. Üst mahkeme iki takımın itirazını ret etti. UEFA; şike sürecinde haklarında iddia bulunan kulüplerden 4’ünü cezalandırdı. 

Türkiye, belki eski Türkiye olsa idi, UEFA’nın verdiği bu cezaların Türkiye’de karşılığı olurdu. Türkiye; yeni Türkiye olduğu için cezaların karşılığı yok!

***

Geçenlerde KTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Ulusoy ve diğer akademisyenlerin AKP iktidarı döneminde sustuklarını, yazamadıklarını öne sürmüştüm.

Ahmet Ulusoy, dün hem bize cevap verdi hem de hesapta AKP’nin ekonomi politikasını eleştirdi!

Ahmet, benim için duayen parantez içerisinde de ünlü gazeteci ifadesini kullandı. Ulusoy’un, bu sıfatları bizi övmek için kullandığını sanmıyorum. Ahmet Ulusoy, Ali Osman Ulusoy’un İstanbul’daki TIR otoparkının veya şirketinin muhasebesinde çalışırken Hasan Kurt, yine yazıyordu.

Ayrıca, o yazımda, mealinden bir şeyler yazmadım. Türkiye’nin gerçeklerini aktardım. Türk vatandaşlarının borç içerisinde yüzdüğünü, hayatlarını idame ettirdiklerini yazmıştım.

Ahmet Ulusoy, AK Parti iktidarı ve iç borçlanma başlıklı yazılarını; bizim göndermelerimizden esinlenerek kaleme almış. Öyle diyor. Demek ki, iyi bir iş yapmışım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.