Ömer Sarı’dan İmamoğlu’na tam not!

   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu önceki akşam bir TV kanalında, icraatını ve programa katılan gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, tüm sorulara açık ve net olarak cevap verdi.
AKP’nin sosyal medyadaki savunucularından ve de destekçilerinden biri olan Trabzonlu işadamı Ömer Sarı, programı sonuna kadar izlediğini belirtti ve şöyle dedi;
omer-sarinin.jpg    ‘Haber Türk’te belediye başkanım Ekrem İmamoğlu’nu izledim. Sağlam duruşu, inancı ve projelerinin yanında Yenikapı dahil her şeyi sordular. Cevaplar beni tatmin etti. Çok rahat ve inançlı gördüm. Dün Teknofest’i organize eden Selçuk Bayraktar, bugün Ekrem Başkanı dinlerken ülkem adına umutlandım. Hepsi bizim. İyi ki varlar. Yarınlarımızın çok daha iyi olacağına inancımız pekişiyor. Gençlerimiz iyi geliyor. Çok başarılı olmalarını canı gönülden istiyorum. Bu ülke için çalışan çırpınan insanları seviyorum’.
  Bu arada İstanbul da son yapılan kamuoyu anketinde, İstanbulluların yüzde 60’ı İmamoğlu’nu çalışkan, üretken ve başarılı buldu. Ankete katılanların yüzde 20’si Ekrem İmamoğlu hakkında karar vermek için henüz erken olduğunu belirttiler. 

Eleştirmenler  nerede?

   Tiyatrocu Kadir Özcan sosyal medyada farklı bir paylaşımda bulundu ve tiyatro eleştirmenlerine verdi veriştirdi. Kuzey Ekspres, haftalık Trabzon Ekspres olarak yayınlanırken eczacı merhum Salim Karaağaçlı, hemen her hafta Trabzon Devlet Tiyatrosunda ve özel tiyatrolarda sahnelenen oyunları yorumlardı. Salim, uzun yıllar İstanbul’da kalmış, sanatla iç içe bir isimdi. Salim gitti, tiyatro haberleri, yorumları, eleştirileri de bitti. Kadir Özcan, eleştirilerinde haklı olmasına haklı da Trabzon’da değil Türkiye’de işi bilen tiyatro eleştirmeni kaldı mı? Kalmışsa kaç isim kaldı? Kadir Özcan, şöyle dedi;
 elestirmenler.png  ‘Bu sene Tiyatro Libra olarak tüm eleştirmen ve ödül jürilerinin oyunlarımıza gelmeleri için şöyle hizmetler vermeye karar verdik; Evden alma, açsalar yedirme hatta oyun sonrası bir tek attırma, yine eve bırakma. Çünkü üçüncü senenin sonunda bu bütüüüün jüriler içinden sadece 1 kez izlendik. Konu ödül de değil! Eleştirmen görmek istiyoruz. Oyunlarımızın kritiğinin yapılmasını istiyoruz. Eleştirmen o kadar az ki (her şeyden az ve yetersiz ürettiğimiz için) artık tiyatrolar kırmızı halıyla karşılıyor onları. Üreten biz. Sahneye çıkan biz. Canımızı dişimize takan biz. Tüm riskleri alıp seyirciye "yeni bir açı" "yeni bir estetik' gösterme kaygısına giren biz! Sonra? Bir eleştirmen gelecek; hepimiz seviniyoruz! Niye? Oyunumuz hakkında biri bir şey diyecek! O yüzden oyunlarımıza teşrif etmek isteyen sayııın ve dahi çoook seçkin sanat insanlarının bana mesaj atması yeter. Yukarıdaki hizmetleri Libra olarak garanti ediyoruz!’
Kadir Özcan’ın bu serzenişinden sonra Ali Savaş, mutlaka konuya el atar ve eleştirmenliğe soyunur!

Mehmet Ali Sezer’den erkeklere 9 öğüt!

  Trabzon’un en renkli simalarından biri olan Mehmet Ali Sezer aykırı çıkışları ve söylemleriyle fark yaratan bir isimdir. Ortaokul sıralarında İskele caddesindeki pavyonlara çok takıldığı için İmam Hatip Lisesi’ne gönderilen Mehmet Ali Sezer, İmam Hatip’i bitirmesine rağmen uslanmadı. Ana dili Rumca, baba dili Türkçe olan Mehmet Ali Sezer, Rus kapısı açıldıktan sonra da Rusçayı öğrendi. Trabzon, Ticaret ve Sanayi Odası’nda meclis üyeliği de yapan Sezer’in oldukça geniş bir çevresi ve sosyal medyada da takipçisi vardır.
mehmet-ali-001.jpgMehmet Ali Sezer, dün ilginç bir çıkış yaptı ve erkeklere 9 önemli nasihatte bulundu. İşte Mehmet Ali’nin 9 nasihati;
1- Eşinize hakaret etmeyin! Gördüğünüz kusurları tatlı sözle söyleyin...
2- Ev işlerine karışmayın Ev, hanımların dünyasıdır.
3- Evinize asık suratla girmeyin!
4- Hanımınıza ilk gün gösterdiğiniz sevgi ve ilgiyi devam ettirin.
5- Arada bir de olsa, eşinize hediye getirin.
6- İsteklerinizi zorla yaptırmaya kalkmayın.
7- Karınıza ve çocuklarınıza karşı insafsız davranmayın. Ev halkı arasında taraf tutmayın. Adaletli olun. Çünkü Allah adaletli olanları sever.
8- Kendi yakınlarınıza gösterdiğiniz ilgiyi, eşinizin yakınlarına da gösterin.
9- Eşiniz hastalandığı zaman onunla ilgilenin. Kimse eşine; benim için ne yaptın ki, demesin! Seni seçmiş daha ne yapsın ki.

Hüseyin Örs’ün protokol ziyaretleri!

   İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, ilçe kaymakamları ve bazı ilçelerin belediye başkanlarını ziyaret ediyor. Örs’ün ziyaretlerini değerlendiren eski milletvekillerinden Avni Akkan, ‘Hüseyin, çekirdekten yetişme bir isimdir. Protokol ziyaretleri gecikmiş de olsa güzel bir hamledir. Hüseyin’i kutluyorum’ dedi. 

                                            *****************

    Mekke'deki o gökdelen oteller, Londra'yı hatırlatan saat kulesi, Dubai'deki gökdelenler, Körfez ülkelerindeki beyaz kumlu suni tatil mekânları, Cidde'deki fütürist mimarili yapılar ve Arap ülkelerindeki buna benzer bir sürü lüks yapı. Arapların yeni nesil şeyhleri petrolden kazandıkları büyük paraları bu türden suni şehirlere yatırarak aralarında yarışıyorlar. Yani Türkiye'de AKP iktidarının yaptığı geri dönüşümü olmayan yatırımların daha ölçeklisini Arap şeyhleri kendi ülkelerinde yapıyorlar. Ve özetle şöyle diyorlar... ''Geleceğin Avrupa'sı Ortadoğu olacak!''… Oysa Avrupa ve Batı tarihi siyasi isyanların, sömürgeciliğin ve nihayetinde teknik anlamda üretimin ve kendi aralarında bölüşümün tarihidir. Petrole dayalı zenginlik ise sonsuza dek sürecek bir şey değildir. Bu açıdan bakıldığında Ortadoğu'daki üretimden kopuk bu yatırımlar ileride Batı medeniyetinin en görkemli çöplüğünden başka bir şey olmayacağa benziyor. 
(Metin Kondel)

                                                ***************

     Şam'ı ve Suriye'yi hava savunma sistemimizle çok iyi koruyoruz açıklamalarının ardından İsrail'in bakayım nasıl koruyorsunuz dercesine Suriye hava sahasını delik deşik etmesine hep gülmüşümdür de, Deniz Aygırlarının Rus donanmasına ait bir botu batıracaklarını hiç düşünemezdim.
(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar