Önce ASKF sonra TÜFAD!

1 Mayıs’ta yapılacak olan Amatör Spor Kulüpleri Derneği kongresi için, mevcut başkan Cahit Erdem ile kısa bir süre önce amatör spor kulüp yöneticiliğine adım atan ve Bahçecikspor’da yönetici olan Hüseyin Balaban ve ekipleri müthiş bir kampanya sürdürüyorlar.

askf-tüfad-(1).jpg

Hüseyin Balaban, önceki gün Spor müdürümüz Hamza Mısır ve genel koordinatörümüz Altuğ Atalay ile konuştu ve yapacaklarını anlattı. Üçlünün söylediklerini kayıt altına alan Bahar Kurbay, bu sohbeti ayrıca fotoğrafladı. Balaban’ın vaatleri ve karşı tarafa yönelik eleştirileri bugünkü Kuzey Ekspres’te. Hamza Hoca ve Altuğ Atalay, Cahit Erdem’i de sorgu masasına alacaklar.

Bu arada uzun bir süre Trabzon futbol antrenörleri derneğinin başkanlığını sürdüren Nurettin Balaban, önceki yıl yapılan seçimde dernek başkanlığını Hayri Tekelioğlu ve ekibine kaptırmıştı. Balaban, kaybettiği kongreden birkaç ay sonra TS eski futbolcusu Fatih Tekke’nin de desteği ile yeni bir dernek kurmuştu.

Balaban kardeşlerin hedefi önce Amatör Spor kulüpleri derneği seçimlerini kazanmak ardından da TÜFAD’ı ele geçirmekmiş. Balabanlar bu hedefe ulaşmak için AKP Trabzon il teşkilatını ve ilçe belediye başkanlarını da devreye sokmuşlar…

AKP’nin il başkan adayları!

Dün bir internet sitesi, AKP’nin il başkan aday adaylarını yazdı.  Site, mevcut il başkanı Haydar Revi’yi de Ankara’ya gönderdi. AKP’nin önceki il başkanlarının birçoğu Ankara’ya gittikten sonra Haydar Revi haydi haydi gider.Milletvekillerinin etkili ve yetkili olmadığı yeni sistem, iktidar veya muhalefet partisinin il başkanı olsan ne yazar! Gerçi, şimdiden kesin konuşmamak gerekir. Daha uyum yasaları vs. hazırlanacak. Yarın bakarsınız, il başkanı Valilerden daha etkili ve yetkili olabilir veya tersi olur.

akp-il-başkan.jpg

Aslında yeni sistemde bize öyle geliyor ki, Belediye Başkanlıkları önemli… Özellikle de büyükşehir belediye başkanlıkları. Mesela İstanbul, Ankara Büyükşehir belediye başkanlıkları! AKP Trabzon il başkanlığı için şu isim, bu isim başkan olur demek zor. Ankara bir bakarsınız ki, sürpriz bir ismi il başkanı atadı. Vekiller ve partililer mecburen o isim etrafında birleşecekler. Daha önce öyle olmuştu!

Trabzon-İstanbul 746 TL!

Yurt içi ve yurt dışı uçak biletlerin fiyatı; zamana, firmalara ve uçaktaki yere göre değişir. Bu dünyanın hemen her ülkesinde böyledir. Charter uçak ücreti ile tarifeli arasında bire iki hatta üç oranında fiyat farkı vardır. Yurt içi veya dışında mevsime ve bileti alış tarihine göre fiyat farkı kaçınılmazdır. Dün yerel gazetelerimizin birinde 18-21 Mayıs tarihinde Trabzon-İstanbul gidiş dönüş uçak bilet fiyatının 746 TL olduğu yazıldı ve bu fiyatın yüksek olduğu ifade edildi. Yani tek yön 370 TL…  Aynı bileti, iki ay kadar önce gidiş- dönüş rahatlıkla 200 liraya alabilirsiniz… Ayrıca ekonomik tarife biletin 370 lira olduğu yerde business class mevki bileti belki de iki katıdır. Yaz aylarında uçak bilet fiyatlarındaki artış normaldir. Yaz aylarında uçak bilet fiyatlarını belirli bir seviyede tutmak için, uçak sefer sayısını arttırmak gerekiyor.Burada eleştirilecek konu, Trabzon havalimanından yurt içinde bazı merkezlere, dış ülkelere, Kıbrıs’a vs. yapılan seferlerin bir kısmının Ordu-Giresun havalimanına kaydırılmasıdır. Trabzon’dan mesela Kıbrıs’a gitmek için, Ordu- Giresun havalimanına gitmek zorundasın…

trabzon-istanbul.png

Mobilyacılar Katar’a neden gitti?

Trabzon’da mobilya fabrikası var mı? Veya Trabzon’da seri mobilya imal ediliyor mu? Bildiğimiz kadarıyla Trabzon’da mobilya fabrikası, büyük imalathane yok… Küçük çaplı imalathaneler var. Hepsi o kadar.Trabzon’daki mobilya firmaları birkaç gün önce Katar’da bir mobilya fuarına katılmış. Expo Turkey by Katar Fuarı! Trabzon’dan fuara katılan mobilyacılar, birkaç milyon nüfuslu Katar’daki mobilya satıcılarını gezmiş ve buralarda satılan mobilyanın kalitesiz Çin malı olduğunu tespit etmişler... Eskiden yurt dışı fuarlarına katılan firmaları desteklerdi. Şimdilerde aynı destek var mı bilemiyoruz? Kosgeb’den Mosgeb’den mutlaka vardır. Türk işadamlarının, tüccarların vs. yurt dışındaki fuarlara gitmelerini eleştirmiyoruz. Gitsinler görsünler… Ancak, o ülkeye şunu bunu satacağız şeklindeki söylemleri çok da inandırıcı değil. Katar’a Trabzon’dan hangi mobilya fabrikasının ürettiği mobilyayı satacaksın. İnegöl’den, İstanbul’dan oradan buradan alacağın malı ancak satarsın. Onda da para kazanamazsın… İmal edeceksin, üreteceksin ve satacaksın!


mobilyacilar.jpg

Yunan Eşek adasında kuzu çevirip arak çekiyor. Öz Müsellmann tespih çekiyor, ihale kovalıyor. Millü beğa bir fanta içelim dedi o da olmadı. Beriki kamacılar istim üstünde bekliyor. Ecnebi g…le gülüyor. Bir Rus Analist Türkiye'yi öngöremiyoruz diyor nazikçe yani mümkün mantıklı çerçeveye sığmıyorsunuz demek bu diplomaside. Hade uşaklar fanta içelum. Zikir edelum. Yunan korkar belki. Ya da dağvacilar sert şiir okusun olmaz mı? Kurban olduğum evrim sana güveniyorum nerde seleksiyonun sen hayvanaltı formalara şans vermezsin.

(Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

Siyasal retorik anti-Amerikancılık ve antiemperyalizm söylemleri iyidir, hoştur. Batı dışında bir toprağa tutunmuş olmanın onuruyla alakalı güzel söylemler ve fikirlerdir. Ama iş kültürel, iktisadi, politik açıdan o siyasal retoriğin arkasını doldurmaya geldiğinde tuhaf bir şekilde insansız kalırsınız. İş hemen Nasrettin Hoca’nın arsız filleri Timur’a şikâyet fıkrasına dönüşür. İşte tam burada asıl mihenk noktası bütün dünyayı kuşatmış modern paradigmaya karşı siyasal bir retorik geliştirirken onu felsefi, ahlaki, kültürel, iktisadi olarak pratikte neyle tahkim ettiğinizdir. İşin bu kısmıyla uğraşmak atomun çekirdeğini parçalamaktan çok daha zor bir mevzuu. Benim neden ısrarla AGD’nin yayınlarında Rasim Özdenören’in ne işi var, dememin nedeni bu işte. Düşüncede, fikirde karata gitmemek için bir ömür ayak sürtmüş bir eşekle mi anti-Amerikancı retoriğinizi tahkim edeceksiniz? Ya da işgal altındaki Mescidi Aksa’da poz veren Nuri Pakdil gibi bir şairle mi?

(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar