Önce istişare sonra karar!

 a7255e38-02ef-4b33-84b0-e87e5c0e8d6b.jpg Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’da trafik keşmekeşliğini ve ulaşım sorununu çözmek için, önce tarafların görüşünü aldıklarını belirterek, ‘Talep ve istekleri, karşı duruşu değerlendirip nihai kararı biz vereceğiz’ dedi.
Şoför esnafını da mağdur etmeyeceklerini söyleyen Zorluoğlu, ‘Kimileri mevcut sistemin devamını kimileri koltuk sayısının artmasını istiyor. Büyükşehir Belediyesinin şehirdeki bütün toplu ulaşım sistemini düzenleme ve uygulama yetkisi var. Elazığ’da da Van’da da önce dinledim sonra karar verdim. Trabzon’da da aynısını yapacağım. Belediye otobüslerini bazı hatlardan çekmemiz de söz konusu değil’ diye konuştu.
 
Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki trafik düzenlemesi ve güzergahlar için görüşlerimizi defalarca yazdık. Maraş Caddesi, mutlaka trafiğe kapansın demiyoruz. Bu bir alternatiftir. Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz olay bu caddenin tek şeride indirilmesi ve trafiğin doğudan batıya değil tersine işlemesidir. Gazipaşa Caddesi-Boztepe güzergahı iki şerit olmalıdır. 17+1 lik dolmuşlar Maraş caddesini kullanacaksa bu güzergahta Trabzon müzesi ve Postane önünde yalnız yolcu almak için iki durak olabilir.
  Başkan Zorluoğlu, siyasi bir beklenti içerisinde olmadığını ima etti. Bu sözü, radikal kararlar alınacağı şeklinde yorumluyoruz. İnşallah öyle olur ve Trabzon 700 dolmuş sürücüsüne teslim edilmez.
 

Mahitapoğlu-Topaloğlu ve sivil inisiyatif!
 
  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un sivil insiyatif temsilcileri olarak Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı ve yöneticileriyle görüşmüş. Vakfa 20-30 dernek bağlıymış… Toplantıda başkanın bir tarafında Hanefi Mahitapoğlu diğer tarafından SP eski il başkanı Recep Topaloğlu oturuyor. Masanın kenarında ise türbanlı kadınlar! Hanefi Mahitapoğlu, gıda işinden sonra iş güvenliği işine girmişti. Ortahisar veya Büyükşehir Belediyesinden birinin iş güvenliği işini almıştı. Hala iş güvenliği işine devam ediyor mu, bilmiyoruz. Oto yedek parçacısı olarak bildiğimiz Recep Topaloğlu, SP il başkanlığından sonra AKP’ye geçmişti. Trabzon’daki sivil inisiyatifi oluşturduğu söylenen vakıf ve dernekler, AKP’nin yan kuruluşları gibi! Bir tarafta Yavuz Selim Vakfı, diğer tarafta Ensar öbür tarafta Türgev, parti ile iç içe olan Memur-Sen, Hak-İş ve diğer dernek ve de vakıflar vs…
 

Belediye lojmanında SP il başkanı!
 
37b9a43f-6339-4943-9499-6d2de2cb607e.jpg  Trabzon Belediyesinin Esiroğlu’ndaki su tesisleri kampüsü içersinde epey lojmanı vardır. Bu lojmanlarda genelde su arıtma tesislerinde çalışanların kaldığını biliriz. Gazeteci Hakkı Emiroğlu, Trabzon’da perde arkası olayları duyan bir isimdir. Emiroğlu dün öğle saatlerinde aradı ve ‘Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt, Asım Aykan döneminde belediyede işçi olarak çalışmaya başladı. Esiroğlu’nda belediye lojmanlarında kalıyor. Yasaya göre Kurt’un bu lojmanlarda kalma hakkı yoktur’ dedi.
Cevat Kurt’un belediye işçisi olarak lojmanda kalıp kalmadığını bilmiyoruz. O nedenle yorum yapma şansımız yok. Ayrıca, kurum, kuruluş ve belediyenin lojmanlarında kimler kalmıyor ki! Cevat bey, lojmanda kalıyorsa bizce mahsuru yok. Büyükşehir Belediyesinde önceleri ziraat mühendisi, park bahçeler müdürü ve daha sonra TİSKİ genel müdürü olan ve görevden alınan Recep Köksal da, Kireçhane’de Diyanet’in lojmanında kalıyordu. Bu lojmanda kalma işini büyütmenin bir anlamı yok.
 

Dubaili tatil köyü kuruyordu!
 
 
0163a2b4-f073-47da-b940-a946467a3aaa.jpgHatırladığımız kadarıyla birkaç yıl önce Dubaili bir işadamı Araklı’da bir ‘Arap köyü’ kuracaktı. Araklı’ya üç- beş km. mesafede ki mesire alanı bu Dubaili işadamına tahsis edilecekti. Araklı’da ‘Arap köyü’ kuracak olan bu işadamına, tatil köyü veya Arap köyü kurma hatırına Kaşüstü’nün en değerli yerlerinden biri hem de ücretsiz verildi. Dubaili de Novotel önüne, ana yol kenarına beş on katlı otel yapmaya başladı. Trabzon’da böyle birkaç değerli arsa da ücretsiz olarak tahsis edilmişti. Ramada otelin yerini önce Filistinli mi Milistin li mi yoksa Ahmet Yaşar Altıntaş mı birileri almış sonra Hüseyin Başaran’a satmıştı. Köy Hizmetlerinin Yalıncak sahilindeki 10-15 dönümlük yeri da aynı şekilde birilerine tahsis edildi. Burada bir iki yıl içerisinde tesis yapılma şartı vardı. Tahsisle yeri alan, arsayı bir holdinge pas etti… Trabzonlunun en değerli mülkleri de yatırım yapılacak hikayesi ile birilerine gitti. Sahilde arsa kalmayınca bu sefer ormanların tahsisi başladı. Tahsise karşı değiliz ancak tahsis edilen yerler üzerinden birilerinin avantadan kazanmasına karşıyız…
 

Surların aydınlatılması ve yap-sök hikayesi!
 
963ff765-449a-4f61-a085-e4a39e95bb27.jpg 
Trabzon’un Roma ve Trabzon İmparatorluğu döneminden kalan kale surlarının bakımı, onarımı ve son dönemlerde de aydınlatılması işi her dönem temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp servis ediliyor.
  Kale surlarının onarımı çok eskiye dayanır. Romalılar yaptılar sonra onardılar. Trabzon İmparatorluğu döneminde Kommenler mevcut surları uzattılar. Cumhuriyet döneminde, uzun yıllar kale surları onarılmadı, aksine yıkıldı, surların kenarına üzerine konutlar yapıldı, sur çevresindeki arazi parsellendi, kişilere tapulandırıldı.
Orhan Karakullukçu Belediye Başkanı seçilince, önce kale kapıyı genişletti. Surları bölüm bölüm tamir ettirdi. Volkan Canalioğlu başkan seçildi, surların bir kısmını aydınlattı. Sonra Orhan Gümrükçüoğlu, yeniden surların aydınlatılması işine el attı. Reşadiye caddesi boyunca uzanan surları ışıl ışıl yaptı. Ancak kısa bir süre sonra lambalar arızalandı, teller koptu… Kale surları karanlığa gömüldü. Murat Zorluoğlu başkan oldu, o da surların aydınlatılması işine el attı. Surları aydınlattı.
Romalılardan kalan kale surlarının her ne kadar bakımı onarımı yapılmıyorsa da aydınlatılması güzel… İtiraz etmiyoruz. Ancak, Trabzon’da kale surları gibi aydınlatılmayı bekleyen başka mekanlar da var. Mesela Boztepe’deki Kızlar Manastırı, Ayasofya Müzesi, çevresi temizlendikten sonra Yenicuma, Gülbaharhatun Camisi gibi… Başkan Zorluoğlu herhalde bu tarihi mekanları da günün birinde aydınlatır.

Önceki ve Sonraki Yazılar