Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ÖNCE TANIYALIM, ÖĞRENELİM SONRA HAYRAN OLALIM!

Osmanlı uygarlığı ve tarihi tarihimizin önemli bir bölümü. Mutlaka bilinmesi gereken, ders alınması gereken ve hayran olunması gereken bir tarih. Ancak bilmeden, öğrenmeden körü körüne hayran olmaya gerek yok. Osmanlı 600 yılı aşan bir süre tarih sahnesinde kaldı. Kuruluşu var, yükselişi var, duraklaması, gerilemesi ve yıkılması var. Her basamakta ayrı bir görüntü var. Kimi kez onur duyduğumuz kimi kez de utandığımız sayfalar var.

 

KEŞKE OSMANLI SÜRSE DİYENLER

630 yıllık bir tarih. Görkemli bir tarih. Gerileme ve yıkılma ile çok hırpalanmış. Yaklaşık 300 yıl sürekli kaybetmiş ya da yerinde zorla durmuş. Elbette devletin bir kuruluş felsefesi ve ana ilkeleri vardı. Bundan uzaklaşınca devlet yavaş yavaş çöktü. Eğilirken dünya bayrakları önünde, ne yazık ki ‘Hasta Adam’ oldu, düşkün adam oldu. Dünya yeni bir uyanışla silkinirken o tutunarak kalkmaya emeklemeye çalışıyordu. Devletin kurucu öğesi Türk Ulusu idi. Ancak bu ulus imparatorluğun tarihi boyunca geri planda kaldı. Vezir bile çıkaramadı. Asker oldu Yemen çöllerinde on yıl-onbeş yıl. Dilini de kültürünü de adeta unuttu. İyi ki vardı ozanları Yunusları, Pir Sultanları, halk bilgeleri. Onlarla yaşadı kültürü.

Geri kalma ve yıkılma dönemleri ile devlet iyice yıprandı. Ayağa kalkması ve dirilip iyileşme olanağı kalmadı. Dünya savaşı patladı, ortasında buldu kendini bu yaralı imparatorluk. Çanakkale’de bir destan yazsa da Türk Ulusu, yetmedi. Çanakkale ona yeni bir güneş armağan etti. İmparatorluk yenilgiyi kabul etti Montrö’yü, Sevr’i imzaladı da Türk Ulusu bu büyük oğlunun ardına düşüp  kurtuldu düşmandan ve ulusal egemenliği seçti yönetim olarak. Şimdi alın  Osmanlı soyundan birini ve teslim edin ona egemenliği sürsün Osmanlı... Bu mu sizin tercihiniz?.. Yo kendini kurtaran Türk Ulusu bir hanedana teslim edemezdi egemenliğini. Yani bu ulus kendisini yönetemez de illa bir hanedan soyundan bir yönetici mi gerekir? Hayır bu devir bitti.

 

ARACININ CAMINA TUĞRA YAPIŞTIRANLAR

1930-40-50’li yıllarda evlerine Mustafa Kemal Atatürk’ün portresini asanlar… İşyerlerine, kahvelere Kurtuluş Savaşı, Atatürk portresi asanlar sanki şimdi bu tuğraları asıyorlar. Tuğra bir sanat eseri olarak bir hat sanatı olarak bir kültür ürünü olarak asılır da Osmanlı’yı yeniden diriltmek özlemi ile asmak abes. Eczaneler özel kurumlar olsa da aslında devlet kurumudur. Beş-on yıl önce hepsinde Atatürk portresi olurdu şimdi artık tuğra var. Yani bir ölçüde bakılırsa Cumhuriyet karşıtlığı görülür. Cumhuriyete karşı olmak bu halkın bu ulusun kendine karşı olmasıdır. “Ben kendimi yönetemem bir kral bir padişah gelsin yönetsin beni” demektir.

Çok yazık. Osmanlıyı ret edelim, tarihimizden silelim demiyorum. Ancak şimdi Cumhuriyetle yönetiliyoruz, ona sahip çıkalım onu yüceltelim. Cumhuriyet sensin. Çobanın da cumhurbaşkanı oluyor, bir balıkçının oğlu da, bir memurun oğlu da belki yarın sen ya da oğlun yönetime gelecek sen buna mı karşısın?

Yer yer K.Atatürk imzası da görülüyor araçların arka camında da… Bu yeterli değil. Her yerde her durumda Türkiye Cumhuriyeti vardır ve kurucusu elbette Büyük Atatürk, başımızın üstünde yeri vardır. Cumhuriyetin eksikleri olabilir, kusurları olabilir, onları gidermek de elimizde. Sistemin kendi yöntemleri ile... Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı var, Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk. Bunlar ortak değerlerimiz. Birlik ve beraberliğimizin bağı bunlar. Kahvesine, evine, işyerine, eczanesine bayrak asmak, Atatürk resmi asmak büyük bir ayrıcalık değil. hepimiz asmalıyız.

 

TARİHTEN DERS ALMAK

Tarih sosyal bilimlerin önemli bir kolu. Sanat değil, edebiyat değil. Dünün gerçekleri... Eksikler, hatalar, başarılar, başarısızlıklar. Bizim gibi binlerce yıllık bir geçmişi olan bir ulusun elbette çok köklü bir tarihi var. Bu tarih hep altın sayfalarla, parlak sayfalarla mı dolu? Hayır, gerçeklerle dolu olmalı. Tarih yazmak tarih yapmaktan da önemli, bu nedenle önemli. Salt bizim tarihimizi değil tüm dünyayı, insanlık tarihini öğrenmeli.

Tarihte Osmanlı var, Selçuklu var, Orta Asya var, Avrupa seferleri var... Bunları inceler tarih. Yeni kuşaklar tekerrür etmemesi için tarihi öğrenir. Günü değerlendirir yarın için ışıklı bir yol çizer. Tarihte Selçuklu da var, Osmanlı da. Biz Selçukluyu diriltebilir miyiz? Atilla yeniden doğar mı, Fatih, Kanuni yeniden dirilir mi ? Hayır bu güçlü tarihten bu mayadan Mustafa Kemal doğar... Toprak olur yeni Mustafa Kemaller doğar ve ulus, halk yeniden nefes alır yükselir.

Tarih ders almak için okutulur. Aslında tüm bilimlerin amacı budur. Fizik elektriği neden öğretir, kimya asiti, bazı neden öğretir? Yaşamak için. Tüm bilimlerin amacı bu.

 

TÜRK BAYRAĞI VE ATATÜRK RESMİ

Güncel olan bu... Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı. Bunu yüceltmek onurla dalgalandırmak. Atatürk resmi, bir tapınak değil, kutsal bir obje değil, o bu ülkenin ve ulusun sembolü. Yeni kuşaklar kurucusunu tanır, saygı duyar sever. Ülkeyi korur ve yüceltir. Bu bayrak, bu isim  yüreklere nakşedilmeli. Osmanlı padişahları da tanıtılmalı, tanınmalı, resmi de olur tuğrası da... Bir ulusal değer bir kültür değeri olarak. Yoksa biz Cumhuriyetçi değil Osmanlıcıyız demek bu ulusa ve bu halka hakarettir. Bu sistemi bu ulus kurdu kanı ile canı ile...

                                                                

                                                              

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.