Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

ÖNCE TÜRKİYE

CHP’nin, 1 Kasım 2015’da yapılacak olan tekrar seçim için bulduğu ‘’Önce Türkiye’’ sloganı çoğunun beğenisini kazandı. Seçim bildirgesinin de çok iyi hazırlanmış olmasından dolayı zaten 7 Haziran seçimlerinde takdir toplayan ancak tereddüt geçirenler için akıllıca yenilenmiş bildirgenin iyi tanıtılması önemli bir katkı sağlayacaktır. AKP’nin kaynak yok diye eleştirdiği ve 13 yıldır sanki iktidarda değilmiş gibi adeta CHP’nin seçim bildirgesi üzerinden kendi seçim beyannamesi ile hala vaat vermesi ironik olmuş ve tepki çekmiştir. Hırsızlık damgasının yanına kopyacılığı da eklemiş oldu.’’Kandırıldık’’ diyerek sürekli itirafta bulunan AKP’nin yöneticileri güvenirliliğini kaybettiğinden seçim beyannamesi de pek değer kazanmayacaktır.
CHP’nin Güneydoğu sorununu çözme iradesinin kendisinde olduğunu vurgulaması da bölge insanında karşılığını bulacaktır. Çözümün üniter yapı içerisinde olacağını vurgulayarak terörün sonlandırılacağı beklentisi ve inancı ile fazla oy alamadığı Güneydoğu bölgemizdeki illerde de milletvekilliği sayısını artırması olasıdır. Çok az fark olan illerde de sonucun CHP’nin lehinde olması olasıdır. Örneğin İzmir’de iki bölgeden de birer Vekil daha çıkması büyük olasılıktır. ’’İki ayyaş’’ sözünü milletin gözünün içine baka baka söyledikten sonra ilk mitingini milli mücadelenin başladığı yer olan Samsun’dan başlatmak insanları saf yerine koymaktır. Artık iletişimin bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde halk bu hakkını sonuna kadar kullanarak her şeyden haberi oluyor ve hafızasına kaydediyor.
***
1 Kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılması çok da kolay olmamıştı. Mustafa Kemal’in kafasındaki cumhuriyet sistemiyle saltanat tamamen zıt yönetimlerdi. Zaten çağdaş dünyada saltanatın devamı da düşünülemezdi. Mustafa Kemal karar alırken arkadaşlarına danışarak ve onlarla tartışarak süreci yönettiğinden ulusal kurtuluş savaşının öncülerinden olan Ali Fuat Paşa (Cebesoy),Refet Paşa(Bele) ve Rauf Bey(Orbay) ile de bu konuda görüşmüştü. Rauf Bey kendisine sorulduğunda ‘’Ben padişahlık ve halifelik katına gönül ve duygu yönüyle bağlıyım. Padişaha bağlı kalmak borcumdur.’’ der.(Nutuk’tan) Refet Paşa, Rauf Bey ile aynı görüşte olmasına rağmen, Ali Fuat Paşa görüş belirtmekten yana değildi. Bu görüş ayrılığı, meclise saltanatın kaldırılması için önerge verilip, komisyonlar çalışmaya başlayınca daha da derinleşmişti. M.Kemal’in meclisteki sert konuşmasının ardından Dr. Rıza Nur’un önergesi mecliste ele alınarak oya sunuldu. Oylama sonucunda saltanat önce halifelikten ayrıldı ve sonrasında da kaldırıldı. Tarih yaprakları 1 Kasım 1922’yi gösteriyordu ve 93 yıl sonra aynı gün yapılacak seçimde umarım tarih tekerrür eder.
Emperyalist ülkelere karşı kazanılan zaferin meyvesi olan Cumhuriyet’in ilan edilişinin 92.yılını coşku ve heyecanla kutluyor, seçim sonuçlarının milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Önlem alınmadığı için vahşice katledilmelerinden ötürü insanlığımdan utandığım Ankara katliamında ölen 102 insanımıza Allah’tan rahmet ve milletimize başsağlığı diliyorum.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.