OPERASYON TAMAM!

Hatayspor bu yıl Süper Lig’in en gözde ekiplerinden birisi. Hücuma dönük oyunu taraflı tarafsız her futbolseverin takdirini kazanıyor.

Trabzonspor bu yıl kıyısına kadar tırmandığı şampiyonluk yarışında olmamak için her türlü numarayı yaptı. Bunu da başardı gibi. İstatistiksel olarak hâlâ şansı olsa da takım buna inanmıyor. İnanmadığı için de anlamsız beraberliklerle irtifa kaybediyor.

Trabzonspor – Hatayspor müsabakası bir dizi futbol dışı saçma sapan aksiyonla başladı. Nwakaeme’nin rakibinin ayağına basması tartışmasız sarı kart. Ligimizdeki siyahi futbolcularda bu türden bir gaddarlık var nedense. Uğurcan’ın kale vuruşsuzluğu!

Hatay müsabakaya iştahlı ve derli toplu başladı. Trabzonspor’da Ekuban’ın hücumdaki yokluğu hemen hissedildi. Öyle ki Trabzonspor ilk çeyrek saatte hücum bile edemedi.  

Zorbay Küçük Trabzonspor’un nadir gelişen atağında araya giriyor! Bunu bir not düşeyim de ileride kullanacağım. Djaniny nihayet kaptı, sürdü ve zor pozisyonda golü attı. Bu adamın bu golden her müsabakada en az bir iki tane atması gerekiyordu. Hatay çok cesur hücum yapabilen bir ekip ve birçok Süper Lig ekibine göre de kompakt bir oyun oynuyor. Ama Trabzonspor golden sonra kemençeyi eline aldı.

 

Üç barbar hareketten sonra nihayet faul verdi Zorbay Cücük! Oyunu devam ettirmek demek sahada kıroluğa müsaade etmek demek değildir. Djaniny topu perdeliyor, tekmeyi vuran Hataysporlu futbolcu. Faulü Trabzonspor aleyhine veriyor. Mahalle maçı idare ediyor gibi. Soyadı gibi küçük bir hakem. İspanya1982’den beri futbol izlerin ve oynarım. Düdüğü alınmalı bu parlak çocuğun!

Hatayspor hücumda öngörülemeyen bir takım. Trabzonspor ikinci golü bulana kadar istim üstünde bir oyun oynadı. Sarı kart, bir sarı kart daha, ardından bir daha. Türk hakemi için bu durum artı-eksi sonsuz alfa şeklinde gider. Asla kırmızıya dönüşmez. Bizde kırmızı kart sadece idam mahkûmlarına çıkar türü tuhaf bir inanç var.

Oyun bir türlü sahaya tutunamadı. Tam kıvama giriyor, hah şimdi bir şey olacak diye düşünmeye başlıyorsun, zırt faul ya da sakatlık.

İkinci yarı Trabzonsporlu futbolculara üst üste yapılan iki sert faule bir faul veriyor. Rakibe de iyi hal indirimi yapıyor Zorbay Cücük!

Hatayspor’un hücum şablonları iyiydi. Yusuf Sarı Hatayspor kalecisi Münir ile karşı karşıya kaldığı gol pozisyonunu değerlendiremeyince Akdeniz ekibinin oyundaki psikolojik direnci attı. Aynı şekilde Djaniny de yakaladığı gol pozisyonunu heba edince olayların seyri Trabzonspor aleyhine gelişmeye başladı. 

Edgar Ie rakibini kaçırdı, Zorbay Cücük penaltıyı çaldı. Uğurcan ilk penaltıyı nizami kurtardı. Kural en az bir ayağı çizgide olmalı penaltı vuruşu esnasında, diyor. Uğurcan’ın ayağı kale çizgisinin içinde. Yani Uğurcan’ın avantajı yok, dezavantajı var o kurtarışta. Sadece şekilsel olarak bakılsa bile futbolun o sivil ruhu, Türk hakemlerinde hiçbir zaman olmamış, pozisyona devam der. Penaltı vuruşunu tekrar ettirdi. Ve TFF’nin UEFA’ya şikâyet edilme intikamı olarak golü yedirtti.

Türkiye’de futbol küçük insanların büyük gölgesinden ibaret. Onun için Trabzonspor’un Hatayspor karşısında aldığı beraberlik normal bir sonuç.

Önceki ve Sonraki Yazılar