ORDİON DÜĞÜMÜ!

Trabzonspor için Konyaspor deplasmanı şampiyonluk yarışında önemli bir virajdı. Zira puan kaybedecek olsa bordo mavili takım için ciddi bir motivasyon kaybı olacaktı. Onun için Trabzonspor oyuna Barselona düzeniyle sabırla pas yaparak ve rakibini yorarak başladı. Oyunun her dakikasında her iki takım için de ayrı bir hikâye var gibiydi. Trabzonsporlu futbolcular sorumluluklarının bilincindeler. Hakeza Konyasporlu futbolcular da öyle. Trabzonspor'da İngiliz topçu Daniel Sturridge ilk yarıda zayıf halka gibi göründü. Çok fazla ayakaltında gezindi. Ünal Karaman'ın onun yerine Yusuf Sarı tercihi doğruydu. Ama benim anlayamadığım esas konu şuydu. Çalımlarla ceza sahasına kadar sokulan Yusuf Sarı ile Sörloth arasındaki ''yapısal ilişki'' (background) nedir?

Trabzonspor ilk yarım saate Konyaspor'un oyun direncini kıramadı. Ev sahibi ekip ataklarını olgunlaştıramadığı için Uğurcan'ın koruduğu kaleyi uzaktan yokladılar. Ama yaşadıkları psikolojik gerginlikten dolayı bunda muvaffak olamadılar. İlk yarıda Trabzonspor'un akışkan pas trafiği topa sahip olma oranını % 70'e kadar çıkardı. Ama vızıltıya göre petekteki bal çok azdı.

Gordion düğümü 38. dakikada Nwakaeme'nin gol pasında Aleksandr Sörlot'un kafa vuruşuyla çözüldü Trabzonspor adına. Konyaspor ise Balkan şampiyonu gibi oyununa devam etti; Hacıahmetoviç, Bahiç, Sukubiç!

Trabzonspor aynı Barça düzeninde oyunu işliyor. Abdülkadir Parmak topu ayağına aldığında atak ikinci vitese geçiyor. Gol pozisyonunda top tribünlere gidince de heyecan bitiyor. Hakem Halil Umut Meler'in bazı pozisyonlarda oyunu devam ettirme isteği yerindeydi. Çünkü o pozisyonların sonrası da futbol adına yeni bir heyecan demekti.

İkinci yarıda Konyaspor oyunu epeyce domine etti. Trabzonspor'un konformist oyun kurgusu epeyce eridi. Ama bordo mavili ekip Yusuf ve Sörloth ile iki net gol pozisyonundan da yararlanamadı. Trabzonspor defansının kafayla kestiği topları oyununda tutamaması Konyaspor'un puan hevesini müsabakanın sonuna kadar diri tuttu. Ama bir kontra atakta Yusuf Sarı'yı yere indirip kızarmalarıyla İttifak Konyaspor infilak etti. Konyaspor oyunda sayısal olarak azalınca Trabzonspor daha dengeli oynamaya çalıştı. Uzun etmeyelim; Trabzonspor Konya'da Gordion düğümünü Aleksandr Sörloth'un kafa vuruşuyla çözdü ve üç puanı almasını bildi. Ve üst sıralardaki konumunu korudu.

Önceki ve Sonraki Yazılar