Arıcılara eğitim verildi

Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da arıcılar için, bilgilendirici eğitim düzenleniyor.

Ordu Haber 18.01.2022, 14:27
Arıcılara eğitim verildi

Bu yıl 4 ilçede düzenlenecek olan ve farklı ilçelerden de arıcıların katılım sağlayacağı eğitimler ile hem arıcılığın sürdürülebilirliği, hem de balda verim ve kaliteyi arttırmanın yolları gibi konular ele alınıyor.
Türkiye bal üretiminde 610 bin kovan varlığı ve 2 bin 500 arıcı ile birinci sırada olan Ordu’da, arıcıların daha fazla bilgilendirilmesi, kalite ve üretimin artması adına bilgilendirici eğitim toplantıları devam ediyor. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde düzenlenen ve ilçelerdeki arıcıların katılım sağladığı toplantılarda, arıcılara hem mevcut arı hastalıkları ve zararları ile ilgili bilgiler veriliyor, hem de balda kalıntının önlenmesine yönelik eğitim gerçekleştiriliyor.

“Balda çeşit ve kaliteyi arttırabilirsek, arıcılığın Ordu’ya sağladığı ekonomik katkıyı da arttırırız”
Çatalpınar ilçesinde arıcılara yönelik eğitim programı hakkında konulan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, arıcıların Türkiye’nin değişik yerlerine gitmek sureti ile bal üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Gezgin arıcıların, Ordu ekonomisine yıllık yaklaşık 400 milyon TL katkı sağladıklarını söyleyen Yılmaz, “Bu katkının daha fala olmasını ve arıcılarımızın daha fazla kazanmasını istiyoruz. Bunun olacağına da inanıyoruz çünkü şuanda arıcılarımız bal üretimi ve bunun yanında bir miktar polen üretimi ile bu 400 milyon TL rakamlarına ulaşıyorlar. Eğer biz arı ürünlerini çeşitlendirebilirsek, balda kaliteyi arttırabilirsek, bu ilin ekonomisine arıcılık sektörünün yapmış olduğu katkıyı da daha arttırabiliriz, bunun farkındayız. Bu amaçla çeşitli projeler uygulamak suretiyle ilimizde arı ürünlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yorumlar (0)