Ordu’da bir gece!

Hafta sonu bir dostumuzun kızının mutlu günü için Ordu’da idik. Ordu, Doğu Karadeniz Bölgesinin gelişmekte olan önemli bir kenti.

Karadeniz sahil yolunun, Ordu merkezden geçmemesi için direnen Ordulu vekillerin, yerel yöneticilerin ne kadar haklı oldukları bugün net bir şekilde ortada.

Ordu’nun 490 metre rakımlı Boztepe’sinde kente ve doğuya doğru baktığınızda sahillerin yağmalanmadığını ve doldurulmadığını görüyorsunuz.

Karadeniz sahil yolunun, Ordu’nun güneyinden geçmesi, hem sahil kesiminin korunmasına katkı sağladı hem de güneyde yeni yerleşim bölgelerinin açılmasına! Ordu ve Giresun sahillerinin bazı bölgeler hariç hemen hemen tamamında denize girilebiliyor. Kent denizle kucaklaşıyor!

***

 

Ordu-Giresun havalimanı şimdiden Samsun Havalimanının pabucunu dama atmış vaziyette. Ordu-Giresun arasında deniz doldurularak yapılan havalimanına bugünlerde günde 5-6 hatta 10’a kadar uçak inip-kalkıyor. Havalimanı güzel dizayn edilmiş. Havalimanının otoparkı ücretsiz! Havalimanı Ordu’ya ve Giresun’a hareket getirmiş. Radisson Otel’in müdürü Mehmet Keser, havalimanının Ordu’ya her yönüyle büyük katkı sağladığını söylüyor.

Ordu kent merkezinde yani eski Ordu’da henüz dönüşüm başlamamış. Ordu stadı ve çevresi, çeyrek yüzyıl önce nasılsa bugünde aynı! Bölgede gözle görünür değişim, derenin kontrol altına alındığı! Yeni yerleşim yerlerinde ve kenar mahallelerde de çok katlı apartmanlar yapılmış. TOKİ konutları her yerden görünüyor.

***

Trabzon’da yıllardır dilden düşmeyen Trabzon Boztepe’sine kent merkezinden teleferik yapılması hikayesini Ordular çoktan hallettiler. Trabzon’daki Boztepe kentin güneydoğusunda… Rakımı 200 metre civarında… Trabzon Boztepe’si Trabzon’la bütünleşti…

Ordu’nun Boztepe’si kentin güneybatısında… Rakımı ise 490 metre… Henüz bakir vaziyette, betonlaşmadı! Ordu’nun önceki belediye yönetimi kent merkezinden sahildeki bir parktan 490 metre yükseklikteki Boztepe’ye bir teleferik hattı yaptırdı. Kent merkezinden Ordu Boztepe’de teleferik istasyonunun 100 metre yakınındaki Radisson otelin mesafesi 4.5 km... Teleferikle beş dakika… Ordu Boztepe’den, Ordu’yu ve Karadeniz’i seyretmek insanı dinlendiriyor. Zirvedeki ormanlık alanda piknik yapanların yanısıra birkaç restoran ve bir süre önce hizmete açılan Radisson otel… Yamaçlar ormanlık ve fındıklık!

Radisson otelin işleticisi Trabzonlu İsmet ve Bilgin Akaydın kardeşler… Radisson otel; salonlarıyla, 120 küsur odasıyla üç kat… Akaydın kardeşler, Trabzon Boztepe’de de bir otel yapıyorlar. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Boztepe’deki top sahası ve üzerindeki alanı birkaç yıl önce Akaydın kardeşlere satmıştı. Trabzon Boztepe’deki otel kuzeyden yani kentten bakışta 9 katlı!

***

Ordu’ya gitmişken bir de teleferiğe binelim dedik. Teleferik ücreti çıkış-iniş 10 lira. Cumartesi günü, 15 Temmuz nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi teleferiği ücretsiz yapmış. Boztepe’den teleferiğe bindik 3-5 dakika sonra kent merkezine indik. Teleferik öyle teferruatlı bir sistem de değil… Kent merkezindeki istasyonda uzun kuyruk! Tekrar teleferiğe bindik ve tepeye çıktık. Teleferik kent merkezinde konutların üzerinden geçiyor… Teleferik, Ordu’ya bir hareket getirmiş. Teleferiğe binmek için özellikle hafta sonları civar illerden çoluk çocuk yüzlerce kişi Ordu’ya geliyormuş.

Teleferik kuyruğunda Arapça konuşan bir grup dikkatimizi çekti. Teleferiğe bindiğimizde gruptan 5 kişi de bir kabinde idik. Kafileye rehberlik eden genç Trabzon’da yaşayan bir Arap... Kafilenin nereden geldiğini sorduk. Bağdat’tan geldiklerini, Giresun’da bir otelde kaldıklarını söyledi. Neden Giresun’u tercih ettiklerini öğrenmek istedim. ‘Abi, Trabzon’da otel fiyatları çok yüksek. Giresun ve Ordu’da neredeyse yarı fiyatına. O nedenle Giresun’da kalmayı tercih ettiler’ dedi.

***

Ordu ve Giresun’daki yatak sayısı tahminim o ki Trabzon’un 10’da belki 20’de biri kadar veya daha az. Ordulu yerel yöneticiler, özellikle Arap ülkelerinden kentlerine turist gelmesi için büyük gayret sarf ediyorlar. Kaldığımız Radisson otelde 80 oda da Araplara verilmiş. Ordu Üniversitesi ve son yıllarda il genelinde açılan fabrika ve imalathaneler Ordu’ya sosyal ve ekonomik açıdan büyük bir ivme kazandırmış durumda.

Trabzon, tarihi ve doğal mekanları ile gerçekten çok önemli bir kent. Ancak, Trabzon’daki yerel yöneticiler özellikle tarihi mekanları neredeyse yerli- yabancı turistlere kapatmış durumda… Ayasofya’nın Sümela’nın, Santa’nın durumu ortada! Ordu ve Giresun’un turizmde Trabzon’a rakip olma ihtimali ve şansı şimdilik yok denecek kadar az. Ancak ileride özellikle yayla ve dağ turizmi açısından durum değişebilir! Ordu izlenimlerimiz bu şekilde.

Hasan KURT

 

***********************

 

Tahkimatsız deniz dolgusu!

tahkimatsiz.jpg

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yapılan inşaatların toprak hafriyatının gelişigüzel denize dökülmesi tepkiye neden oluyor. Akçaabat Belediye Başkan yardımcısı Osman Parlayan, hafriyat dökülen alanın Büyükşehir belediyesine ait olduğunu, bu nedenle müdahalede bulunamadıklarını söylüyor. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in eseri olarak bilinen sahildeki restoranların bulunduğu büyük park alanı deniz doldurularak elde edilmişti. Yeni dolgu alanı da ileride mevcut park gibi önemli bir mekan olacak. Büyükşehir Belediyesi, eleştirileri sonlandırmak için dolgu alanının deniz tarafına tahkimat yaptırmalı.

Nihat Usta’nın feryadı!

Akçaabat köftesinin marka haline gelmesine büyük katkı sağlayan Nihat Usta köfte salonlarının patronu Nihat Aydın, Doğu Karadeniz Bölgesinde hayvancılığın teşvik edilmesini istedi. Karadeniz’in artık balık vermediğini belirten Nihat Aydın, ‘Balıkçılarımız rızklarını aramak için Afrika’nın batı sahillerine gidiyor. Akçaabatlı köfteciler de, Akçaabat köftesinin etini Kayseri’den, Maraş’tan, Elazığ’dan ve diğer vilayetlerden getirmek zorunda kalıyor. Bölgemizde hayvancılığın teşvik edilmesi için özel teşvikler verilmesini bekliyoruz’ dedi.

nihat-ustanin.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar