Orhan Başkan Ankara’da kalsa!

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Trabzon- İstanbul arasında mekik dokuyor, ara da bir de Ankara’ya uğruyor.

Önceki gün Gümrükçüoğlu’na yakın bir isim aradı ve ‘Orhan bey dört gün Trabzon’da üç gün İstanbul- Ankara’da diye yazıyorsun. Bırak Orhan beyin yakasını. Orhan bey Trabzon’un dışına çıkıyor da Belediye boş mu kalıyor. Yerine bir vekil bırakıyor. Başkan, yerine bırakacağı vekili bile dönerli tercih ediyor. Başkan Gümrükçüoğlu’nun sabit bir vekili bile yok. Yusuf Yazıcı bile vekil olabiliyor’ dedi.

-Belediye Başkanlık koltuğunda Orhan beyin veya bir başkasının oturmasının önemli olmadığını mı söylemek istiyorsunuz?’

‘Tam da öyle söylemedim. Ama Başkanlık koltuğunda isim olarak Ahmet’in, Mehmet’in veya Orhan’ın oturması çok da önemli değil. Önemli olan, o koltuğa oturanların bilgisiyle, becerisiyle, oturup kalkmasıyla, insanlarla diyalog kurmasıyla, sevecenliğiyle, görgüsüyle, dürüstlüğüyle bu kentte yaşayan insanları temsil etmesidir. Başkan bu özellikleri taşıyan meclis üyelerinden birini yerine vekil atayabilir’

-‘Bu sıraladığın özellikler Sayın Başkan’da var mı?’

‘Var mı yok mu? Bilmiyorum. Olmasını gerekeni söylüyorum. Sayın Başkan bürokrat, doktor, memur olarak uzun süre görev yaptı. Bu özellikler; bir kentin seçilmiş belediye başkanında bana göre olması gereken özelliklerdir. Başkan da bu özelliklerin olduğuna inanıyorum’

-‘Belediye eski başkanı Volkan Canalioğlu’nun 5 yıllık başkanlık döneminde 30 kez yurt dışına çıkması eleştirilmişti. Yeni Başkan Orhan bey, haftanın neredeyse üç günü Trabzon’un dışında bunu nasıl yorumluyorsun?’

‘Bildiğim kadarıyla Başkanın ailesi İstanbul’da yaşıyor. Çocukları farklı okullar da. İlköğretimde de okuyan var üniversitede de. Hanımı İstanbul’da. Yaz tatilinde hanımı ve çocukları Trabzon’a gelebilir. Sonbahar da tekrar dönerler. Başkan, Sağlık Bakanlığı müsteşarı iken de Ankara- İstanbul arasında mekik dokuyordu. Başkan’ın işi şimdi daha da zorlaştı. İstanbul ile birlikte Ankara’ya da sık sık gitmek zorunda. Seçimde Trabzon halkına 61 proje vaat etti. Bu projeleri yerine getirebilmek için Ankara’nın desteğini alması gerekir.

Başkan bu nedenle Ankara’ya da gidiyor. Belediye bütçesiyle hangi projeyi hayata geçirecek!

Belediye gelirleri ve iller bankasından gelen paranın yüzde 80’ini 90’nı memur, işçi maaşına gidiyor’

-‘Başkan’ın 61 projesi arasında Akyazı da var. Faruk Özak, Spor’dan Sorumlu Devlet Bakanı oldu. Sayın Özak, Akyazı’ya soğuk bakıyordu. Spor bakanı olmasıyla bu bakış açısı değişti mi?

‘Akyazı Projesi’ni Trabzonspor eski Başkanı Nuri Albayrak gündeme taşımıştı. Başbakan Erdoğan da Trabzon meydanında bu projenin hayata geçirileceği sözünü vermişti. Faruk Özak, yapımcı firma arıyor. Bulur mu bulamaz mı? Bilemiyoruz. Akyazı’ya karşılık Avni Aker, Yavuz Selim ve Orman lojmanlarının bulunduğu alanın takası düşünülmüştü. Önümüzdeki süreçte neler olacağını hep birlikte göreceğiz’

-‘Başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nun, müsteşarlıktan ayrıldığına pişman olduğu söyleniyor.

Siz böyle bir izlenim edindiniz mi?

‘Başkan’ın pek keyifli olduğunu söyleyemem. Bu keyifsizliği; müsteşarlıktan ayrılmasından mı, ailesinden uzakta yaşamasından mı, düzeninin bozulmasından mı kaynaklanıyor? Bilmiyorum. Başka nedenlerde olabilir. Belediye’nin borç- harç içinde olması, insanların iş için kuyruğa girmesi vs. başkanı üzebilir. Size bir şey söyleyeyim mi?

-‘Buyurun söyleyin!’

‘Allah aşkına bir süreliğine de olsa bırak şu başkanın yakasını. Memlekette yazılacak, çizilecek olay yok mu? Her gün çok farklı konuları gündeme getiriyorsun. Sağlık Müdürlüğü’ndeki harcırah olayı, Balıkçı barınağındaki yağma! Daha onca olayı gündeme taşıyorsun’

-‘Taşımasına taşıyoruz da, yetkili ve ilgililer seyrediyor. Görevlerini yapmıyorlar’

‘Siz yazın da onlar yapmasınlar. Her şeyden önce vatandaşı bilgilendiriyorsunuz. Yazdıklarınızı birileri dosyalıyordur’

Başkan’ın yakın arkadaşının yorumu ve sorularımıza cevapları bu şekilde.

 

Maaş kavgası!

Trabzonlu Kooperatif Başkanları maaş yüzünden birbirlerine girdiler. Yaka-paça kavga etmediler ancak, sözle birbirlerine ağır eleştiri getirdiler.

Kooperatif Başkanlarının kavgasında ilk ateşi, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Kara yaktı.

Kara, Doğu Karadeniz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği genel kurulu öncesinde, üyelere çağrıda bulundu, Birliğin gelirinin yüzde 85’inin ücret olarak dağıtıldığını, birlikte büyük israf olduğunu öne sürdü ve ‘Birliğin 2005- 2008 dönemindeki gelirleri 1 milyon 593 bin, giderleri ise 1 milyon 619 bin lira. Bu bilançoyu onaylamayın’ demişti.

Metin Kara, eleştirilerini genel kurul salonunda da sürdürdü, 15. bölge birliği başkanı Murat Gümrükçü’nün 12 bin lira maaş aldığını, bu paranın çok yüksek olduğunu söyledi.

Metin Kara’ya cevap veren, birlik genel başkan yardımcısı Hüseyin Akal, kendisinin 12 bin liraya çalışmayacağını söyledi. Murat Gümrükçü ise, Metin Kara’nın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Metin Kara’nın iddiaları gerçek mi, değil mi? Bilmiyoruz.

Bildiğimiz, bu kooperatiflerin işlevini yetirdiğidir.

Bu kooperatifleri ne yapıyor?

Esnaf, sanatkara vs. kredi vermede aracı oluyor.

Yani, krediyi bu kooperatifler vermiyor.

Aracılık hizmeti veriyorlar ve bu hizmete karşılıkta komisyon alıyorlar.

Aldıkları komisyon oranı da öyle az buçuk değil.

Bu Komisyon; krediyi veren kooperatif şubesinden, bölge birliğine, genel merkeze vs. kadar pay ediliyor.

Halk Bankasından kredi alan esnaf, arada aracı olması krediyi çok daha ucuza alacak.

Kooperatifçilerin maaş kavgası, kayıkçı kavgası gibi bir şey!

 

Maraş’da kapatılsın!

 

Trabzon’da denize paralel olarak 3 ana cadde var.

Biri kenti boydan boya bölen, Ayasofya Kilisesi’nin altında başlayıp Numune hastanesinin güneyinden geçip Zağnos, Tabakhane köprüsünden sonra Uzunsokak’tan Arafilboyu’na oradan da Değirmendere’ye inen ilk cadde.

Bizim çocukluğumuzda batıdan gelen kamyon, otobüs ve diğer araçlar bu güzergahı takip ederdi.

Doğudan gelenlerde Maraş Caddesi, Kalekapısı ve Hastanenin altından İncirlik’e oradan da Kilisenin altına ulaşırlardı.

Maraş Caddesi açılmadan önce bu yükü Kunduracılar Caddesi çekerdi!

Doğuda Limandan Sıramağazalara oradan Kunduracılar caddesinden Semercilere ve Mumhane önüne.

Mumhane önü ve çevresi bir dönemler Trabzon ticaretinin merkezi idi!

1960’lı yıllarda sahil yolu açıldı. 1980’li yılların ortalarında Tanjant’ın yapımına başlandı, 2005-2006’da tamamlandı.

Tanjant yolundan sonra ikinci bir yol daha yapıldı. Sahil geçiş yolu!

Eski sahil yolu, şehir içi yol oldu.

Trabzon kent merkezinde gidiş-gelişli açılan bu yollar, kent trafiğinde büyük rahatlama sağladı. Ancak ulaşım ve trafikte yaşanan kargaşa ve sıkışıklığı gideremedi.

Bunun en önemli nedeni, plansız yapılaşma!

Trabzon’un eski iki caddesi Uzunsokak ve Kunduracılar-Semerciler ticaretin en aktif olduğu bölgelerdir. Uzunsokağın araç trafiğine kapatılması, bu bölgeyi daha da değerlendirdi.

Bu iki ticari güzergahın orta bölgesinden Maraş Caddesi geçiyor.

Maraş caddesi, çift yönlü olarak araç trafiğine açık.

Bölge esnafı ve vatandaş; şimdi de bu caddenin trafiğe kapatılmasını istiyor.

Maraş caddesinin Meydan Parkı girişi ile Cumhuriyet Caddesi kavşağı arasında trafiğe kapatılması ile birlikte bu bölgenin de ticari açıdan hareketleneceği ve kent merkezindeki trafik sıkışıklığının önemli ölçüde giderileceği söyleniyor.

Ayrıca; Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılması ile birlikte Meydan bölgesinin alışveriş ve eğlence bölgesi haline geleceği ve bu yönüyle Forum Alışveriş Merkezi’ni de gölgede bırakacağı belirtiliyor.

Görünen o ki; Maraş Caddesi’nin trafiği kapatılıp kapatılması önümüzdeki süreçte tartışılacak konuların başında geliyor gibi!

Önceki ve Sonraki Yazılar