Orhan Başkan Erzurum’a neden gitti?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, KTÜ’yü bitirdikten sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Tıp eğitimi aldı ve doktor oldu. Sağlık Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunan Gümrükçüoğlu, bakanlık müsteşarı iken istifa etti ve Trabzon Belediye Başkan adayı oldu ve seçildi. 
Dün Başkan Gümrükçüoğlu’nun bir günlüğüne Erzurum’a gittiğini duyduk. Başkanın 5’i kız 6 çocuğu var. Kızlarından biri Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde ihtisas yapmaya hak kazanmış. Başkan kızının kaydını ve kalacağı yeri belirlemek için Erzurum’a gitmiş.

orhan-baskan-001.jpg

Koray Aydın kararını verdi!

Yerel gazetelerin birinde MHP Trabzon eski milletvekili Koray Aydın’ın, Meral Akşener’in kuracağı parti içinde yer alıp almayacağına henüz karar vermediği yazıldı. 

koray-aydin.jpg

Koray Aydın, yeni parti ile ilgili kararını çoktan verdi. Aydın, kayınpederinin cenaze töreni sonrası Meral Akşener ile tekrar bir araya geldi. Aydın’ın Meral Akşener’in partisinde yer alacağının bir göstergesi de Trabzon’daki yakın arkadaşlarının MHP’den birer birer istifa etmesi idi. MHP Merkez ilçe başkanının istifasının nedeni de Aydın’ın Akşener’in yanında yer alması idi.  Önümüzdeki günlerde Koray Aydın ile birlikte çok sayıda MHP’linin bir açıklama yapacağı bildirildi.

Rotayı genel merkez çizecekmiş!

AKP il Başkanı Haydar Revi, il ve ilçe kongreleri için rotayı genel merkezin belirleyeceğini söylemiş. Haydar Revi, bu açıklaması ile yerel teşkilatların ve üyelerin aday ve yönetimleri belirleme gibi inisiyatifi olmadığını söyledi. Bir partide üye ve delegelerin değil de, o partinin genel merkezinin yönetimleri belirlemesi çok da doğru değil. Trabzon’da geçmişte siyasi partilerin il ve ilçe kongrelerine genel merkez karışmazdı. Ancak itilaf olan yerlere müdahale ederdi. AKP’de demek ki genel merkezin onayı alınmadan adım atılmıyor.

rotayi.jpg

Mithat Hoca’nın hünerli elleri!

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yıllarca öğretim üyeliği ve doktorluk yapan Prof. Dr. Mithat Kerim Aslan, ‘Emekli olduktan sonra bir süre dinleneceğim’ dedi. Ancak, özel hastaneler Mithat Hoca’nın peşini bırakmadı. Hoca da Trabzon Medikalpark Hastanesi’nde göreve başladı. Mithat Hoca, tartışmasız iyi bir cerrah! Ayrıca, hemoroid yani Basur uzmanı. Mithat Hocanın KTÜ’de hemoroid operasyonu yaptığı hastaların istisnasız hemen hepsi hocaya dua ediyor. 

mikhat-kerimarslan.jpg

Başkanın oğlu hangi camide imamdı?

Türkiye’de bir dönemler en ünlü hocalar, imamlar, şeyhler, alimler, tarikat liderleri, din bilginleri her ne hikmetse hep Of-Çaykara dolaylarından çıkmıştır… Diyanet İşleri Başkanlığına getirilmesi beklenen KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu da Oflu… Emin hocanın amcası da bir dönemlerin en ünlü alimlerinden Mehmet Rüştü Aşıkkutlu idi… Emin Hoca, çekirdekten yetişme bir hocamız. Amcasının rahle-i tedrisatından geçti. Trabzon İmam- Hatip lisesi, Bursa İlahiyat Fakültesini bitirdi, Bursa’da bir süre imam ve hatiplik yaptı. Marmara Üniversitesi ilahiyat fakültesinde araştırma görevlisi olarak akademik hayata başladı. 1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Mısır’a gitti, Ezher ve Kahire Üniversitelerinde araştırmalar yaptı. Bulgaristan Sofya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bir süre çalıştı. Aşıkkutlu hoca, 1982 yılında Mekke’de yapılan hafızlık yarışmasında dünya üçüncüsü oldu. Emin hoca 2010 yılında KTÜ İlahiyat Fakültesi’nin kurucu dekanlığını yaptı, rektör yardımcısı oldu. Hocanın epey de eseri var. Emin Hoca gerçekten donanımlı bir isim. 

baskanin-oglu-002.jpg
3 çocuk babası hocamızın bir oğlu, Trabzon Ortahisar ilçesinde Tabakhane camiinde imamlık yapıyormuş. Yalnız, oğul Aşıkkutlu’yu görev süresi içerisinde Cami ve çevresinde pek gören almamış!

Ahmet Başkan Ankara’da!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, bugünlerde Ankara’da bakanlıklar ve AKP genel merkezi arasında terlediğini duyduk. Başkan Genç’in yarın Trabzon’a geleceğini öğrendik. Başkan, belediyeye kaynak bulmak ve projelerine destek sağlamaya çalışıyormuş. Başkan Genç’in, partide ve bakanlıklarda epey gücü ve etkisi var. Öyle tahmin ediyoruz ki Trabzon’a boş gelmeyecek.

ahmet-baskan-001.png

Güven Aker’in tepkisi!

Trabzon’un tanınmış simalarından Güven Aker, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığına verdi veriştirdi. Aker şöyle dedi: 
‘Belediye otobüs ücretlerine zam yapıldı. Birinci hat, ikinci hat uygulamasını başlattınız. Ama vatandaşı bilgilendirmediniz. Yeni satın aldığınız otobüslere bu aracın kliması yoktur diye yazı yazdırıyorsunuz da vatandaş birinci hata gidiyor ama siz ikinci hat parası alıyorsunuz. Bunu neden belirtmiyorsunuz, açıklamıyorsunuz. Bu haksız kazanç değil mi? Ben de 10 gün sonra tesadüfen öğrendim başıma geleni. Adam meydana gitmek için 1.00 tl yerine uzak mesafe bedeli 1.60 tl ödüyor. 40 kişilik otobüse bineceğine 2.00 tl verip de dolmuşa binemez mi? Yoksa dolmuşçulara kıyak olsun diye mi bunu yapıyorsunuz’.

**************

‘AKP iktidarı döneminde imam hatiplilerin % 95’i iş bulmuş. Diğerlerinin ise canı cehenneme! Tanrı sadece imam hatipli tanrısı, diğerlerinin tanrısı değil! Değirmendere’deki birahanelerde müşteri bekleyen Rus fahişelerin durumu Sünni mollaların akıl yoracağı bir konu değildir. Onlar kutuplardaki penguenlerle cennet-i alaya ulaşmayı çoktan hak ediyorlar. Müslümanlığı sadece kendine has bir imtiyaz gören insan olmayı es geçen bir zavallılar ordusu.’ (Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar