Orhan Başkan’dan Murat Başkan’a!

   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, geçenlerde Atatürk Alanı çevresindeki binaların cephelerinde düzenlemeye gidileceğini vs. açıklamıştı. Başkan Zorluoğlu’nun açıklamasına Atatürk Alanı çevresinde mülkü bulunan isimlerden farklı tepkiler gelmeye başladı.
 
vvvv-033.jpg Trabzon Belediyesi eski başkanlarından Orhan Karakullukçu aradı.  Karakullukçu; Atatürk Alanı çevresindeki binaların cephelerinde yapılmak istenen düzenlemeyi eleştirdi ve şöyle dedi;
Bugün Trabzon Büyükşehir Belediyesinden ekteki tebligatı aldım. Anladığım kadarıyla belediyemiz şehrimizi güzelleştirmek için kısa bir yol bulmuş! Bizim meslekte hele matematik okumuş kimselerde, ‘Gerek ve yeter şart’ diye bir kavram vardır; iş yapan ve yapacak kişilerin bunu mutlaka bilmesi gerekir.

orhan-baskandan-(2).jpg  orhan-baskandan-(3).jpg

Ancak, ‘estetik’ kanunla sınırlanamaz, sübjektiftir. Keza sizinle benim aramda çok rahat görüş ayrılıkları olabileceği gibi, toplumun farklı kesimlerinde de farklı görüşler olabilir.
  Bunun için bilhassa kamuoyunu ilgilendiren konularda geniş mutabakat aranır. Örneğin, bu binaların yeni çizimlerini kim yaptı? Bu heyette üniversiteden, mimarlar odasından, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulundan üye var mı? Bunların bir sergi halinde kamuoyunun bilgisine sunulması gerekmez mi?’
                                                  ******

  Orhan bey, bir de Karakullukçu ailesinin mevcut ve yapılmak istenen dış cephesinin görüntüsünü gönderdi.
orhan-baskandan-(4).jpgOrhan bey eleştirilerinde haklı. Atatürk Alanı çevresinde yüz yıllık bina da var 20 yıllık bina da. Dış cephesi taş olan da var, cam olan da?
Mesela düzenleme yapılırken, dış cephesi cam olan binanın cephesine ne tür bir işlem yapılacak?
Birkaç gün önce gece geç saatlerde Semerciler Caddesinden sahile doğru indim. Caddenin gece görüntüsü çok şık ve güzel. Ancak, işyerlerinin hepsi kapalı, cadde bomboş. Gündüz ise, Semerciler’de binaların dış cephelerinden yapılanlar görülmüyor. Çünkü esnaf duvarlara, tekstil ürünleri asmış.
Atatürk Alanı çevresi, gece de gündüz de hareketli. Ancak, yapılacak işlem için her şeyden önce mal sahiplerini bir kenara bıraktık, Orhan beyin belirttiği gibi Mimarlar Odası, Üniversite, Kültür ve Tabiat Varlıkları Korumu Kurulundan üye alınmalı.

5 Yıldızlı Park

5-yildizli.jpg  Eski adı 100. Yıl Parkı olan, 2011 Avrupa Gençlik Oyunları nedeniyle yeniden düzenlenen ve EYOF Parkı, Trabzon’un en gözde mekanlarından biri haline geldi.
Büyükşehir Belediyesinin bir şirketinin kontrolünde olan EYOF Parkı, batı ülkelerindeki modern parklarla yarışacak durumda. Yürüyüş, piknik ve çocuk oyun alanları, restoranı, kafesi ile pırıl pırıl olan parka, vatandaşların ilgisi her geçen gün artıyor. Parktaki yoğunluk özellikle hafta sonları artıyor.
Parkın içindeki kafe ve restoranın temizliği, çalışanların güler yüzlülüğü, menüsünün çeşitliliği ve uygun fiyat politikası misafirlerin olumlu tepkisine neden oluyor. EYOF Parkındaki piknik alanında mangal yapan ve kır sofrası kuranların birçoğu ise, parktan ayrılırken atık malzemeleri bırakıp gitmeleri tepkilere neden oluyor.   
EYOF Parkına çekidüzen veren ekibi kutluyoruz. 

 Akçaabat’ın eksiği makam aracı!

   akcaabatin.jpgAkçaabat Belediye Meclisi geçtiğimiz günlerde başkan Osman Nuri Ekim’e makam aracı alınması kararı almıştı. Bu karar ilçe genelinde tartışmayı da beraberinde getirdi. Mecliste makam aracı alınsın diyen muhalif meclis üyeleri, ‘Biz makam değil hizmet aracı alınsın dedik’ derken, ilçe sakinleri, ‘Yeni ve marka bir aracın fiyatı 300 ila 500 bin lira arasında. Mevcut iki makam aracı başkanın ihtiyacını görmüyor mu? Başkan yeni makam aracı aldığında daha çok mu çalışacak? Başkan ve belediye meclis üyeleri makam aracını tartışmasını bırakıp, deniz dolgusu ile geçilmesi planlanan yolu iptal ettirsinler’ diyor.

Erikbeli’nde hayvancılık!

erikbeli.jpg  Trabzon Ticaret Borsası’nın Tonya ilçesi Erikbeli yaylasında Büyükşehir belediye başkan vekili, işadamı Atilla Ataman’ın tesislerinde düzenleyeceği Hayvancılıkta Üretim ve Kaliteyi Arttırma Formuna, Borsa üyelerinin yanısıra bölgede hayvancılık yapan şirketlerin temsilcileri ve üreticiler katılacak.
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, 12x12 Karadeniz toplantıları kapsamında gerçekleştirilecek buluşmada, bölgedeki hayvancılığın önemi ve geniş alanda daha yaygın bir hayvancılığın modern tarım içerisinde nasıl hayata geçirileceğinin tartışılacağını ve çıkan sonucun tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılacağını söyledi. 

Murat Başkan ABD’ye neden gidiyor?

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Murat Zorluoğlu, Kasım ayında ABD’ye gidecek. Bingöl Kalkınma Ajansı ile Trabzon Ticaret Odası’nın organize ettiği ABD gezisine, Trabzon’dan 20’ye yakın isim katılacak. Geziye katılacakların büyük çoğunluğu masrafları kendi ceplerinden karşılayacak.murat-baskan-abd-002.jpg ABD’nin Orlando ve Miami kentlerinde incelemelerde bulunacak heyet, 23 Kasım’da Türkiye dönecek. ABD’ye gidecek ekibe katılacak olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Orlando’da Disneyland’ı gezecek ve yetkililerle görüşecek. Trabzon’da orta büyüklükte bir eğlence merkezi kurmayı planlayan Başkan Murat Zorluoğlu, ABD’de yapacağı görüşmelerde olumlu sonuç alırsa, Trabzon Disneyland’ın kurulması için harekete geçecek.
 

Ortahisar’dan Uzunsokak’a taşınacak!

  Trabzon Uzunsokak’ta uzun yıllar Adliye ve son olarak da Ortahisar Kaymakamlık binası olarak kullanılan üç katlı tarihi mekanın Ortahisar’da hizmet veren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edildiği açıklandı. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, ‘Kaymakamlık binasını basın müzesi olması için çaba sarf ettim ancak bina İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edildi’ dedi.
Ortahisar’daki eski vilayet binasında hizmet veren Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün, Uzunsokak’taki kaymakamlık binasına taşınacak olması olumlu bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, binanın üst katlarına yerleşecek. Uzunsokak’ta daha önce işyeri olarak kullanılan mekanlar ise sergi salonu ve turizm danışma merkezi olarak değerlendirilecek. 

                                         ***************

   2011’deki Suriye’yi tekrar oluşturmak fikrim halen devam ediyor. Batı emperyalizminin oyununa gelen Türkiye çekildiği bataklığa körlemesine daldı. Şimdi yapılan siyasi stratejik hata Mehmetçik’in kanı ve çabası ile düzeltilmeye çalışılıyor.
Benim bildiğim “eşeği öldürene sürütürler” idi. Burada muktedirin hatasını Mehmetçik düzeltiyor.
  Evet sonuna kadar Mehmetçik’le birlikteyiz ama muktedirin günahını unutmayacağız. Türk milleti sizin hatalarınızın bedelini ödemek zorunda değil. Ok atan reisçik niçin cephede değil? Şöyle “Ya Hak” nidasıyla bir ok atsa ya “Barış Pınarında”!
Niçin dünyada cennet muktedire de cehennem bize?
Andavallılar Suriye bizim vilayetimizdi diyor peki Atina, Sofya, Saraybosna, Belgrad, Bükreş vs. için de aynı şeyi yapabilir, söyleyebilir misiniz? O halde Emperyalist Batının oyununa gelmemeliyiz. Suriye Devletini bataklığa çevirip şimdi bizi o bataklığa sokan emperyalistler ne yapmak istiyor?
Batının oyununu boşa çıkarmak ancak Esad, Ruhani ve Putin’le anlaşarak mümkündür.
ABD’nin müteahhidi olarak değil. Aptallık kader olmamalı! 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar