‘Orhan beyi kıskanıyorlar!’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Gümrükçüoğlu’nu eleştirenlerin ortak sesi olan Teoman Yılmaz, sosyal medyada başkanı adeta topa tutuyor.

orhan-beyi-(1).jpg

Trabzon’un önemli bir kesimine 11 yıldır doğalgaz verilemediğini söyleyen Teoman Yılmaz, ‘Trabzon, Türkiye’nin en beceriksiz, iş üretemeyen bir büyükşehir belediye başkanı ile yönetiliyor. Başkanın yardımcıları da iş üretememe konusunda başkanla yarışıyor’ diyor.

orhan-beyi-(2).jpg

Yılmaz, Trabzon sahillerinde hafif rüzgarlı bir havada ‘bok’ kokusundan yürünemediğini belirterek, ‘Trabzon’un lağımı 17 ayrı yerden açıktan denize akıyor. İç bölgelerde ise lağım derelere veriliyor. Çöpler toplanmıyor’ iddiasında bulunuyor.

orhan-beyi-(3).jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun icraatını beğenenlerden biri olan Trabzon Muhtarlar Derneği başkanı, Lokma tatlılarının patronu Bekir Aktürk ise, ‘Orhan beyi kıskanıyorlar. Orhan bey, Trabzonumuza çok güzel şeyler yaptı ve yapıyor’ diyor. Trabzon Şoför ve Otomobilciler esnafının bir kısmı da Başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nu başarılı buluyor. Dolmuşçuların bir kesimi ise belediye otobüslerinin sayısını arttırdığı ve hemen her semte, mahalleye otobüs seferi konulduğu için başkanı eleştiriyor.

Trabzon ile Kıbrıs’ın kaderi!

Kıbrıs’ta yaşayan ve gazetecilik yapan Giresunlu hemşerimiz Sefa Karahasan, Kuzey Kıbrıs’ın turizm ülkesi olduğunu belirttikten sonra, ‘Ama dünyanın en pahalı uçak biletlerinin satıldığı destinasyon. Böyle mi kalkınacak ülke turizmi?’ diyor.

trabzon-ile-kibris.jpg

Sefa şöyle devam ediyor;

‘Nasıl olsa devleti yönetenler bilet parası ödemiyor. Anlıyorum, onların sorunu yok. Peki, ya bu fahiş fiyat karşısında üniversiteler, oteller, aileler, halk neden tepkisiz? Hangi öğrenci, hangi aile, ‘kumar’ dışında hangi turist bu ücretlerle Kıbrıs’a tatile gelecek. Ne olacak bilet fiyatlıysa, kimse gelmesin ülkeye kimse de ülkeden çıkmasın anlayışı mı öne çıkacak. Son olarak şunu da ekleyim; ucuz olduğu için Güney Kıbrıs’tan uçuş yapan yurttaşlara ‘milliyetçilik’ taslayanların, halkın soyulması karşısında yapacağı bir adım olması gerekir, herhalde! Neredeyse; Güney Kıbrıs’tan Larnaka-Atina-İstanbul, Ercan-İstanbul’dan daha ucuza geliyor.’

Trabzon’un durumu da Kıbrıs’ın aynısı! Trabzon’dan İstanbul’a, Ankara’ya veya İstanbul’dan Trabzon’a aylar öncesinden uçak bileti almamışsanız, ayvayı yersiniz. Geçenlerde TTSO Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Erkut Çelebi, uçak bilet fiyatlarının yüksek olduğunu, bazı merkezlere Trabzon’dan kalkan uçakların, Ordu- Giresun havalimanı kaldırıldığını söylemişti.

Ramazan Pidesinin Ustaları!

Trabzon’da en iyi pideyi Ertuğrul’un fırınındaki ustalar yapıyor, iddiasında değiliz. Diğer fırınlarda da nefis pide yapılıyor. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, ‘İddia ediyorum, Türkiye’de en lezzetli pide Trabzon’da yapılıyor. Trabzon’daki tüm fırınların ekmeğine de pidesine de kefilim’ diyor. 

Trabzon’un en eski fırınlarından biri olan Atatürk Alanındaki Ertuğrul’un fırınının önünde ve içinde, özellikle Ramazan aylarında uzun kuyruklar oluşur. Ertuğrul’un fırınında özel pide yaptırmak isteyenler ise ayakta fırının bir köşesinde saatlerce beklerler. Bekleyenler arasında Tayfur Ustaömeroğlu, Nuri Aydın gibi renkli simalar da vardır.

ramazan-pidesi.jpg

Efsane başkan!

ANAP Trabzon eski il başkanlarından Azer Benli, AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte siyasetten elini ayağını çekti. İl Başkanlığı yaptığı dönemlerde partinin milletvekillerinden de güçlü ismi olan Azer Benli, büyük ihalelere girmedi, kese doldurmaya yanaşmadı. Hakkı Emiroğlu, ‘Milletvekilleri kapıda beklerken Azer Benli direk başbakanın yanına çıkar ve Trabzon’un sorunlarını aktarırdı. DYP il başkanı Erol Emral da Azer Benli gibi idi. Azer abi gerçekten tartışmasız efsane il başkanıdır’ dedi.

Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Lokalinin müdavimlerinden biri olan Azer Benli, Kuzey Ekspres aracılığıyla tüm tanıdıklarına selam gönderdi.

******************

Bütün mistikler genelde bu dünyayı bir sürgün yeri veya insanın ait olduğu yer olarak görmediğinden ait oldukları gerçek yere, manevi aleme dönebilmek için arınma ritüelleri yaparak dünyanın kirlettiği bedenlerini günahlardan arındırmaları gerektiğine inanırlar. Bu, bu düşünceye samimi olarak inananlar için böyledir.

Bir de böyle konuşup da hiç bir ritüelin temizleyemeyeceği bedenlere sahip olanlar vardır ki, dünyada ne kadar pislik varsa içinde yuvarlanmıştırlar.

Bunlardan daha pisliği kim mi? Bu pisliklerden kendi pisliklerinin arındırmasını bekleyen pisliklerdir. Bu son pislikler olmasaydı yeryüzünde bu kadar pislik asla olamazdı.

Türk milletinin yok ediliş ritüelleri böyle başlatıldı. Umarım Katar'da arınırız. (Temel Kahveci)

*********

Modern dünyada din en büyük endüstri; çünkü söz 'tanrı adına' soylanıyor. Ramazan ayı gelince en mahir büyücüler ortaya çıkıyor ve gösteri başlıyor. Gece gündüz mekanik bir gürültü! Kur'an-ı Kerim tilavet yarışmaları. Naif dilli vaizlerden suya sabuna dokunmayan vaazlar. Arabesk tınılı ilahiler. Şamata; Şam yakınlarında kurulmuş bir şehrin adı. Gece gündüz davul, dümbelek dansöz zeybek eğlence! Yani Türkiye'de ramazan bazı insanlar için gösteri ve şamata. (Metin Kondel)

*********

ATATÜRK'ÜN; "Ben Sporcunun; Zeki, Çevik ve Ahlaklısını Severim" veciz Sözü; stad ve spor salonlarından neden kaldırıldı? (F.Midi)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar