Orhan Oltan ve Türk fındığı!

Son çeyrek yüzyılda Türk fındığının dünyada önünü açan, Türk fındığını dünya piyasalarına taşıyan ve değerini arttıran isim tartışmasız Orhan Veli Oltan’dır…

Türk fındığını ve Oltan Fındığı; Orhan Veli dışta, kayınbiraderi ve ortağı Şükrü Köleoğlu içte zirveye taşıyan isimler oldular…

Oltan Fındık; içte ve dışta engellerle karşılaştı. Oltan Fındık, engelleri devletten ve hükümetlerden yeterli ve gerekli destekleri almamasına rağmen aştı. Türkiye’nin en büyük ve dünyanın da sayılı firmalarından biri oldu.

Oltan Fındığın lokomotifi Orhan Veli Oltan, birkaç gün önce Ordu’da, “yakında ben yokum” dedi. Orhan Oltan, Fındık piyasasından çekileceğinin işaretini verdi.

Orhan Veli Oltan, firmayı İtalyanlara sattığı için mi çekiliyorum, dedi… Yoksa piyasadan çekilmenin arkasında başka nedenler mi, var?

Orhan Oltan, yakında yokum söyleminden sonra sitemkar bir cümle kurdu ve “Fındık fiyatı çıktığında Allah’tan, düştüğünde bizden sayanlar var ise onlar için kötü bir haber değildir. (Temmuz’da tedarik işinde olmayacağı.) Ancak yine de umarım böyle sayanlar yoktur. 33 yılını fındığa vermiş ve bundan ekmek yiyen bir insanın Türk üreticisinin mağdur olmasını istediğinin düşünülmesi doğru değildir” dedi.

***

Orhan Oltan, fındık piyasasından piyasadan neden çekildiğini aslında yukarıdaki cümlede belirtiyor.

Oltan Fındık, kesinlikle bu tür eleştirileri hak etmiyor. Aslında bu söylemler eleştiri değil, çekememezlik, karalama ve sorumsuzluktur…

İçte ve dışta, Fındık piyasasında olup bitenleri gazete haberlerinden veya ihracatçılardan öğreniyoruz. Fındık, çikolata sanayinde kullanılmazsa para etmez.  Bunu geçmişte gördük… Sanayide kullanılan fındık, rakipleri ile rekabet etmesi için fiyatının ya düşük olması gerekir ya da iyi pazarlanması gerekir.

Fındık; 1, 1.5 dolardan 3,4,5 dolara kadar çıkmışsa bunda Orhan Oltan’ın payı vardır. Türk fındığını pazarlayan isimlerin ilk sırasında Orhan Oltan gelir. Türk fındığı son yıllarda 200-300 bin ton ihraç ediliyorsa, Oltan lokomotif olmuştur. Fındık piyasasını takip edenler bunu açık ve net olarak görürler… Burada rekoltenin yüksekliği veya azlığı da fiyatı etkiler. Ancak, geçmişte rekolte yüksekken fiyatın yerlerde süründüğünü unutmayalım.

O, bu, şu… Kim ne derse desin… Türk fındığını zirveye taşıyan isimler tartışmasız Orhan Veli Oltan ve Şükrü Köleoğlu’dur. Orhan Veli Oltan’ın, fındık piyasasından çekilmesi, piyasada mutlaka bir karışıklık yaratacaktır. Dileğimiz ve temennimiz Oltan’ın piyasadan çekilmemesi ve çekildiğinde yerinin doldurulmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum