Örnek proje

Örnek proje

Trabzon Belediyesinin TR 90 Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Programı kapsamında hazırladığı ‘Trabzon Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyonu Projesi’, örnek proje olarak gösterildi ve 517 bin Avro hibe almaya hak kazandı...

TRABZON Belediyesinin TR 90 Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Programı kapsamındaki Turizm ve Çevre Altyapısı Hibe Programına hazırladığı ve toplam maliyeti 578 bin Avro olan, ‘Trabzon Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyonu projesi’ 517 bin Avro hibe almaya hak kazandı. Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu bir basın toplantısı düzenleyerek hibe almaya hak kazanan proje hakkında bilgi verdi. Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon TR 90 Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Programı kapsamındaki Yerel Kalkınma Girişimleri, KOBİ’ler ve Turizm Çevre Altyapısı Hibelerine toplam bin 618 proje başvurusu yapıldığını belirten Canalioğlu, bu projelerin içerisinden 213’ünün hibe almaya hak kazandığını ve Trabzon Belediyesinin projesinin ‘Örnek Proje’ seçildiğini söyledi. Canalioğlu, bu proje sayesinde Trabzon’da önemli bir hizmeti gerçekleştireceklerini dile getirdi.

SAHA ISLAH EDİLECEK

Trabzon’un evsel, sanayi ve tıbbi atıklarının uzun yıllardır vahşi depolamam yöntemiyle Moloz mevkiinde deniz kıyısında depolandığını kaydeden Canalioğlu, “Moloz mevkiinde bulunan bu çöp depolama alanı artık kent merkezinin içinde kalmıştır. Kutlular Düzenli Katı Atık Depolama Sahası’nın faaliyete geçmesiyle Moloz mevkiine çöp dökümü sonlandırılmıştır” dedi. Canalioğlu şöyle devam etti; “Trabzon Belediyesi Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyonu Projesi sayesinde, Doğu Karadeniz Bölgesindeki en büyük düzensiz depolama alanı olan Trabzon eski çöp döküm sahası ıslah edilerek çevreye ve ilimizin sosyal, sportif ve kültürel yaşamına kazandırılacaktır.” Canalioğlu ayrıca, bu projenin Türkiye’deki benzer çöp sahalarına sahip belediyelere de çözüm konusunda örnek olacağını belirtti.

 

METAN GAZI PATLAMA RİSKİ

Eski çöp sahasında yapılacak olan düzenlemenin 28.11.2008 tarihinde bitirileceğini kaydeden Başkan Canalioğlu, “Atıkların bu alanda düzensiz olarak depolanmış olması, sahada zararlı organizmaların üremesine yol açmıştır. Toplam 71 dönüm olan vahşi depolama alanından çıkmakta olan metan vb. gazlar atmosfere salınırken çevreye koku yayılmakta ve gazların düzenli tahliye edilememesi sonucu yangın ve patlama riski ortaya çıkartmaktadır. Öte yandan; atık içeriğindeki sızıntı suları denizimizi kirletmektedir. Dolayısıyla da bu durum çevre ve insan sağlığı için ciddi tehditler oluşturmaktadır. “Trabzon Belediyesi Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyonu Projesi” ile Trabzon Belediyesi; ülkede doğal kaynakların korunmasına, AB Çevre Mevzuatına uyum sürecinde ülkenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesine, kentin turizm ve spor potansiyelinin geliştirilmesine ve bölge kalkınmasının desteklenmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.