Ortahisar CHP’den  TİSKİ’ye 4 soru!

Ortahisar CHP’den TİSKİ’ye 4 soru!

Ortahisar’daki mahallelerde yaşanan su kesintileri ve şikayetler üzerine CHP İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, yöneticiler ve Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Fatih Suat Oyman, “Öncelikle 32 mahallemizi besleyen, iki kaynak suyunun mahallelerimize yetmediği ortadır; TİSKİ de bunu beyan etmektedir. 2018 yılında devreye alınan Karakaya arıtma tesisi bu iki kaynaktan beslenmektedir. Açıklamalarda 400 NTU birim bulanıklığı arıtan bu tesisin, yeterli derece mühendislik ve geleceğe dönük bir yatırım olmadığını görmekteyiz. Özellikle yağmur yağdığı günler artan bulanıklığa çözüm olamamakta bu sebeple depolardan su verme yöntemine geçilmektedir. 2018 yılında dönemin Belediye Başkanının ‘Böylece abonelerimize en güzel şekilde, kesintisiz ve yeterli içme suyu sunmuş oluyoruz’ söylemi kesinlikle aldatmacadır” diyerek Büyükşehir Belediyesi TİSKİ yönetimine şu soruları yöneltti:

İLK SORUMUZ

“Maliyeti yüksek ama insan sağlığı için hassas bu tesis için hangi debi değerleri, hangi bulanıklık değerleri referans alınmıştır? Abonelerine mesaj atarak debi yetersizliğini öne sürüyor ve kesintiler yapıyorsunuz. 2018 yılında çalışmaya alınan tesis 2020 yılında yetersizliği konuşuluyorsa yapılan yatırım devletimizi yeniden zarara uğratmış demektir. Bir kere yapalım doğru yapalım anlayışına, bu belediyecilik anlayışında rastlanmamaktadır. Yapılan ziyaretler, sonucu basınç kırıcıların, su depolarının sağlıklı olmadığını ortaya koymuştur. Tesislerde su arıtılsa bile evlerden önce uğradığı bölgelerde temizlik, bakım ve güvenlik olmadığını üzülerek paylaşmak isteriz. İnsanın sağlığını hiçe sayan, sadece görüntü çalışmalarına para akıtan yönetimleri kınıyoruz. 2018 yılında biten arıtma tesisi etrafının dahi bakımsız olması ve hiç bir güvenliğin olmaması sorumsuzluktan ibarettir. Su depolarının bu denli güvenliksiz olması ileride tehlikeli durumlar yaratabilir.”

İKİNCİ SORUMUZ

“2019 yılında göreve geldikten sonra kaynaktan evin musluklarına kadar suyun geçtiği bölgeleri hiç incelediniz mi? Yakın zamanda boru hatlarının ihalesini yaptınız ancak yeterli olmadığını görürsünüz diye düşünüyoruz. Su konusu tüm Dünya için öncelikli olarak incelenmelidir. Son iki haftadır özellikle kesinti ve suyun çamurlu olduğu hakkında şikayet ve videolar gelmektedir. Hatta bazı boru hatlarında kaçakların olduğu ve suların boşa gittiği haberleri de mevcuttur. Halkımız tesislerden çıkan suyu kullanamamaktadır.”

ÜÇÜNCÜ SORUMUZ

“Suların analizini yaptığınız örnekleri nereden alıyorsunuz? Örnek olarak hiç Düzyurt’ta veya Uğurlu’da bir evden su örneği aldınız mı? Halkına en sağlıklı biçimde suyu vermek Belediye’nin görevidir; bu aslında insanlık değerini gösterir. Ancak geldiğinizden beri dış görüntüden içe dönemediniz. İnsanların musluklarından akan çamurlu suyu reva gördünüz. En pahalı suyu olan şehirlerden biri olan Trabzon’da faturalara su bedeli dışında 5 bedel daha ekliyorsunuz. Şikayetler üzerine insanların sağlığını düşünmek yerine yüksek maliyetlerden bahsediyorsunuz. O zaman bu bedelleri neden alıyorsunuz? Faturaya gelince tavan, hizmete gelince yerlerde...”

DÖRDÜNCÜ SORU

“İnsanların evlerine reva gördüğünüz içilemeyen suya fatura kesmeye, fatura bedelini istemeye utanmıyor musunuz? Büyükşehir Belediye Başkanı ve TİSKİ Genel Müdürü’ne ve sorumlu olduğu alanlar içerisinde olduğu için Ortahisar Belediye Başkanına sesleniyoruz; 421 bin su abonesi olan şehrimizin 32 mahallesindeki halkımız faturanın karşılığını alamadığı ve sizin de hizmet vermediğiniz ortadadır. Peki bu kadar borcu nasıl yapıyorsunuz?”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

“Karakaya Arıtma Tesisi Hattında Solday ve Boğaç deresinin oluşturduğu iki farklı kaynak 32 mahallenin dağıtımı için yetersiz. Su dağıtım planı uzun vadeli planlanmamış, başka bir kaynak eklenmelidir. Kaynak suyunun bulanıklığı, arıtma tesisinin planlanan değerinden daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Özellikle yağmurlu günlerde bulanıklık daha da yükselmektedir. Arıtma Tesisine girmeden hemen önce suyun dinlenme havuzuna girmesi gerekmektedir. Dinlenme havuzu mevcut değildir. Tesis 2018 yılında yapılmasına rağmen yeterli arıtmayı yapamadığı tereddütündeyiz. Ayrıca Tesis etrafı bakımsız, pis ve herhangi güvenlik önlemi bulunmamaktadır. Çevresine bakım yaptırılmalı, güvenlik önlemi alınmalıdır. Arıtılan su bir kaç farklı noktadaki depolara gelmektedir. Depolar, suyu depolayacak sağlıklı şartlara sahip değildir; iç kısmına betonarme yerine fayans vb. döşeme yapılmalıdır. Depolar bakımsız, pis ve herhangi bir güvenlik önlemi bulunmamaktadır. Su tesislerde arıtılsa dahi hatlar arasındaki bakımsızlık ve pislikten dolayı yeniden bulanmaktadır. Bazı mahallelerimizde hatlarda kaçak olduğu ihbarları da mevcuttur. Boru hatlarının yenilenmesi konusunda ihale yapılmıştır, ancak yeterli değildir. Bu bölgelerdeki bakımsızlıktan ve pisliklerden dolayı suyun bulanıklığı yeniden artmaktadır. Ayrıca herhangi bir güvenlik önlemi bulunmamaktadır. Hatlarda sıklıkla kesinti yaşanmaktadır. Kesinti olmadığı zamanlarda da akan suyun bulanıklığı fazla hatta çamur aktığı yönünde şikayetler mevcuttur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum