ORTAHİSAR PLATFORMU

Trabzon ilinin isminin büyütülerek BÜYÜKŞEHİR yapılmasını takiben kurulan ORTAHİSAR Belediyesi ve ORTAHİSAR ilçesi şehrin merkezi, en büyük ilçesi olmasına rağmen belki de en mağdur dönemini yaşadı, yaşıyor.

  Büyükşehir belediyeciliği statüsü gereği ilçe belediyelerine davulu verip tokmağı elinde bulunduran sistemdir.

   İlk günden beri ORTAHİSAR ile Büyükşehir belediyesi aynı siyasi görüşe sahip olmasına rağmen hak ettiği ve layık olduğu hizmeti almakta zorlanmıştır.

Burada suçlu aramanın da bir manası yoktur. Halk bir karar vermiş ve birilerini şehri yönetmeye yetkilendirmiştir.

Ancak başta ORTAHİSAR olmak üzere bu şehrin de sorunları ve ihtiyaçları vardır.

Üstelik yıllarca ihmal edilmiş, siyasi kavgalara, mikro milliyetçi davranışlara yem edilmiş sorunları vardır.

Ülkenin sınırlı imkanları içinde Ankara’ya saldıranın yatırım alabildiği, alınan yatırımların mirasyedi anlayışında harcandığı bir ortamda özel ilgi ve takip gösterilmeyen bir şehrin hızlı gelişmesi mümkün değildir.

İşte tamda bu noktada siyasi kaygılardan uzak, öznesinde ORTAHİSAR ve elbette TRABZON olan bir oluşum hayata geçmiştir.

Bu oluşumun adı ‘’ORTAHİSAR PLATFORMU’’ dur.

Meselesi ise MEMLEKETTİR.

Büyük bir şansızlık neticesi bu platformun oluşumu Covid-19 salgınıyla denk gelince bir miktar görünmez olsa da amacına uygun nokta atışları ile zaman zaman işlevini sürdürmektedir.

Fikir babalığını ve platformu oluşturan kişileri bir araya getirme görevini, halen başkanlığını da yürüten sayın Murat Zeki Solak’ın yaptığı ORTAHİSAR PLATFORMU, şehrimizin kültürel yapısına da katkı sağlamak adına ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği ‘’Trabzon’dan Günbatımı Fotoğraf Yarışması ‘’  ,  ‘’ YENGEÇ DÖNENCESİ’’ adı altında  bu yılda 2’ncisini gerçekleştiriyor.

21 – 25 Haziran tarihleri arasında yapılan etkinliğin ilk üç derecesine maddi olarak da ödül verilecek.

Geleneksel hale gelmesi için gayret sarf edilen bu yarışma artık belediyelerimizin biri tarafından sahiplenmeli ve gönüllülük esasına göre görev yapan ORTAHİSAR Platformu’nun üzerinden alınmalıdır.

Son olarak Gaziantep başta olmak üzere bir çok ilin devamlı ulusal kanallarda tanıtım gayreti içinde olmasına rağmen bizim başkanlarımızın ve belediye yönetimlerimizin tanıtım konusunda sessiz ve görüntüsüz kalmasını hep yadırgamışımdır.

İsminin bir marka değerinin olması işimizi kolaylaştırsa da, üzerine koymak ve gelişimi yakalamak adına yerel yönetimler, genel idarenin de önüne geçmeli hatta itici güç olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.