İsmail Kansız

İsmail Kansız

ORTAHİSAR  TARİHİNE  KAVUŞMAYI BEKLİYOR

Ortahisar'ın her iki tarafını oluşturan vadilerde temizlik yapıldı. Zağnos ve Kuzgundere vadilerinde yer alan yapılar kamulaştırılarak kente yeni bir soluklanma alanı oluşturuldu. Fakat Kuzgundere'nin yeniden binaya boğulmasını ve Zağnos Vadisini denizle buluşturup bir nevi klima görevi görmesi gerekirken vadinin sonuna binaların dikilmesi ile maksat tam anlamıyla hasıl olmamışsa da yine de yapılan iş Trabzon için önemliydi.
bce82a04-f965-4240-a8f0-75dd0c615799.jpgŞimdi yapılması gereken  Trabzon kent tarihinin her safhasına tanıklık eden sur içinin düzenlenmesidir.
Ortahisar Yeniden Tarihine Kavuşuyor adı altında yapılan çalışmalarla tarihi sur içinin planlaması  projelendirilmesi tespit ve tescil çalışmaları bitirilmişti. Görseller hazırlandı. Maketler yapıldı. Maket valilikte Sanayi odasında teşhir edildi.O maketin en son sanayi odasında teşhir edildiğini biliyorum.
Merhum vali Recep Kızılcık bu projeye çok değer veriyordu. Çalışmalarda hep destekleyici oldu hatta halkın eğilimini öğrenme adına mahallede hane halkı bazında görüş ve düşünceleri alınarak istatistiki bir çalışma yapıldı. Amaç tarihi  mahallenin  kültür turizmi bağlamında fonksiyonlandırmaktı. Bu konuda altyapı çalışmaları bitirildi.
Bugün getirin şu çalışmayı diye bir yetkili çıksa her şey hazır. Ama bu proje gündemden kalktı.
Ama her nedense Valiliğin Ortahisar'a taşınması bir türlü gündemden kalkmıyor.
Halbuki öncelikler kültürel değerler ve alt yapısını oluşturan turizm olmalı Ortahisar için... 
Ortahisar'ın canlanması gerekiyor. Bu bölgenin bir Antalya Kaleiçi gibi olmaması için hiçbir neden yok. Resmi dairelerden çok kültür ve turizme yönelik fonksiyonlandırılmış  ve  tarihi kimliği taşıyan oluşumlara ihtiyaç vardır.
Trabzon bu dosyaya uzanacak eli bekliyor...
Surlar, iki tarihi köprü, Fatih Camii, Eski Valilik, Kanuni Evi, Edebiyat Müzesi, Geleneksel Türk Evleri, Musa Paşa Camii, Rusya ve Gürcistan Konsoloslukları, Ortahisar Belediyesine ait Tarih müzesi, Surların üzerinde bulunan Milli Eğitime ait Eğitim Müzesi(maalesef bu çok önemli yapı ve müze yeterince değerlendirilemiyor) ve sivil mimari örnekleri ile göz kamaştıran bu mahallenin Türkiye'de  bildiğimiz emsallerinden fazlası var da eksiği yoktur.
Turizmi Çeşitlendirmek deniliyor ya işte size hazır proje...
 
KENTİN ORTA YERİNDE AMA DÖKÜLÜYOR
 
043fa069-0c57-4e37-9249-f1098109fed6.jpgBu binanın tarihini yazmayacağım...
Atatürk’ün binanın önünde çekilmiş resminden de söz etmeyeceğim.
Yine Sağlık hizmeti verdiği yıllarda orda doğan çocukların kimisinin rahmetli ama hepsinin dede ve nine olduklarından da bahsetmeyeceğim.
Sadece şunu söyleyeceğim:
Kentin ortasında,
En canlı  yerinde,
Her gün görev ve yetkiye sahip "ilgililer"in  en az günde bir kere önünden geçtiği binaya bir kez bakmalarını önereceğim.
Bina dökülüyor.
Bina çürüyor.
Bina bana artık bir el atın diyor.
Benim sahibim kim diye soruyor?
Onarın,
Bakımını yapın,
Restorasyonunu yapın,
Sonra fonksiyon verin,
Ve bir yüzyıl daha hizmet edeyim bu kente 
Diyor.
Diyor da kimse kulak asmıyor... 
Umarım bir sahibi çıkar...
Çıkar da bu umursamazlık sona erer...

 
     POPÜLER TARİHİN  MARİFETİ
 
 Tarihi konular her zaman ilgi çeker. Dünya ve Türk tarihi ile ilgili yazılmış binlerce kitap ve çekilmiş yüzlerce film vardır.
84056049-bfd6-43a9-81b3-762bfe640b8f.jpgSon dönemde özellikle tarihimizin önemli dönemlerini dizi halinde ekranlarda görmekteyiz.
Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın saray hayatını, sarayda dönen entrikaları anlatan fakat Kanuni'yi özünden uzaklaştırıp farklı bir kimliğe dönüştüren dizilerden sonra daha bir gerçekliğe yönelmiş tarihi diziler birbiri peşisıra çekilmeye başlandı.
Diriliş de bu dizilerden biri. Osmanlı'nın kuruluş dönemini anlatan dizinin her bölümü ilgi ile izleniyor. Şunu da belirtelim tarihi film dizi ya da romanlar  birebir dönemini yansıtmaz. Hikayeleştirilen tarihin içine bazen ilgi çeksin diye aşk öyküleri, olağanüstü olaylar eklenir... Ama özünde tarihi gerçekleri yansıtır.
Bazen de öyle olur ki unutulmuş tarihi şahsiyetler onu canlandıran aktörle özdeşleştirilir. Gerçek kahraman tarihin kaydettiği yüzyılların öncesinde yaşamış  komutanın yüzü olan aktör belleklere kazınır. Cüneyt Arkın'ın Kara Murat'ı Bizans surlarında kılıç sallarken artık Fatih'in Fedaisi olarak değil de . "Helal Sana Cüneyt o nasıl at sürerken kelle alma" övgüsüyle sevilen bir aktördür.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarihi Türk Büyükleri Büstleri diyerek bir proje başlatıp bitirmiş. İyi de etmiş... Tarihi Türk Büyüklerimiz den Ertuğrul Gazi'nin de büstünün olduğu parkı gezenler bir de ne görsün. Diriliş dizisinde Ertuğrul Gazi'yi canlandıran Engin Alan Düzyatan büstüyle birlikte yerini almış. Canlandırdığı Ertuğrul Gazi olmuş kendisi...
Valla Cüneyt Arkın'a ayıp etmişler. Bunca yıldır "kahpe Bizans'a karşı" kale surlarında kılıç salla onca zahmete katlan bir büstün olmasın...
Ordu Büyükşehir'de kültürden anlayan bu konuları bilen kimse yok muydu.?Yoksa Ertuğrul Gazi zamanında fotoğraf mı vardı ki bakıp yaptırsaydık büstünü, hazır Engin  abi varken rolünün de hakkını vermişken yapıverdik mi demişler?
Tarihi şahsiyetlerle onu canlandıran aktörün aynılaşması da böyle oluyor demek ki...
Tarih ciddî iştir popülariteye alet edilemez...
Gelen eleştiriler sonunda   Belediye büstü kaldırmış ama iş bilmezlik de tarihe not olarak düşmüş oldu. Olan yine iki bürokrata oldu...Görevlerinden alınmışlar da...Sanki o büst oraya bir gecede dikildi... 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.