Ortahisar’a Ortahisarlı aday!

 zuatutautaut.jpg 

İlçe belediye başkanlarının istisnasız hepsi o ilçenin ya merkezindendir ya da köyünden. Trabzon Ortahisar ilçesinde ise adayların nereli olduğun bakılmaz. Ortahisar yani il merkezinde yaşayanlar ağırlıklı olarak merkez ilçeden olsa bile diğer ilçelerden de gelenlerin oranı hayli yüksektir. Belediye Başkan adaylıkların da Ortahisar gibi merkez ilçelerde vatandaş son yıllarda aday kimliğinden çok partisine oy veriyor. Dolayısıyla adayın nereli olduğu ikinci planda kalıyor. Bu olay hemen hemen tüm partilerde aynı. Ortahisarlılar da Ortahisarlı adayların arkasında durmadıkları, duramadıkları için partiler de istedikleri kişileri aday gösteriyorlar. Geçenlerde AKP Ortahisar ilçesinden bir yönetim kurulu üyesi, ‘Bizim parti bu seçimde Ortahisar’a Ortahisarlı bir aday gösterebilir’ dedi. Ortahisar’a veya bir başka ilçeye, partilerin göstereceği adaylar bize göre donanımlı ve yeterli olması ile birlikte o ilçeyi temsil edebilecek vasıfları taşımalı. Adayın, oralı veya buralı olması çok da önemli değil!

Ayşe hanım çizmeleri giydi!

ayse-hanim-005.jpeg

AKP eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağını aylar öncesinden yazmıştık. Köseoğlu, dün aradı ve bugün parti il merkezinde aday adaylığı için başvuruda bulanacağını söyledi. 
AKP Trabzon’da bize ulaşan bilgilere göre şuana kadar 3 kadın, belediye başkanlığı için başvuruda bulundu. Yomra’da Tülay Adanur, Akçaabat’ta Arzu Yalçınalp ve Büyükşehir’e de Ayşe Sula Köseoğlu. Ayşe hanımın, Ankara’da parti genel merkezinde ve Beştepe’de geniş çevresi var. Köseoğlu’nun diğer adaylar kadar şansı olduğunu söyleyebiliriz.

Partiyi güçlü göstermek için aday oluyorlar!

partiyi-guclu.jpg

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanlarından Şükrü Kuleyin, AKP’de hemen her seçim bölgesinde çok sayıda kişinin aday adayı olmasını, propagandaya yönelik bir girişim olarak değerlendirdi. AKP’nin belediye başkan adaylarının büyük çoğunluğunun şimdiden belli olduğunu öne süren Kuleyin, ‘AKP’nin birkaç il ve ilçe dışında bana göre aday profili belli. Aday adaylığı için başvuruda bulunanlar da aslında bunu biliyor. Kimileri aday adayı ünvanı almak kimileri de farklı nedenlerden aday adayı oluyor’ iddiasında bulundu.

Sultan Göktaş sahada!

sultan-goktas.jpeg
Milli görüşün, kapanan ve tabelasını indirmeyen tüm partilerinde aktif görev alan ve AKP’nin kurulması ile birlikte çalışmalarını bu partide sürdüren, son yıllarda köşesine çekilen Sultan Göktaş dün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Kuzey Ekspres sahibi ve yazarı Hasan Kurt ile bir süre sohbet eden Sultan Göktaş, akşam saatlerinde eski yol arkadaşları ile bir araya geldi. AKP teşkilatlarının hemen hepsinde etkili olan Sultan Göktaş, tahminiz o ki, eski yol arkadaşları ile birlikte temayül yoklamaları öncesi destekleyecekleri adayları belirleyecek.

Murat Zeki Solak da aday adayı!x

murat-zeki.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile bilinen AKP eski il yöneticilerinden işadamı Murat Zeki Solak, Ortahisar ilçesi belediye başkanlığına aday adayı oldu. Ortahisar’ın hemen her bölgesinde tanınan bir isim olan Murat Zeki Solak’ın temayül yoklamasında ön sıralarda yer alacağı tahmin ediliyor.

Canalioğlu, bağımsız aday olabilir!

canalioglu-005.jpg

CHP Trabzon eski milletvekili ve Trabzon eski Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun muhalefet partilerinin ortak adayı olarak seçime girebileceği söyleniyor. İYİ Parti ve CHP’den büyükşehir belediye başkan adaylığı teklifi alan Canalioğlu’nun gelişmeleri takip ettiği bildirildi. Canalioğlu’na yakın bir kaynak, ‘Volkan beye aday olmaya niyeti yok. Eğer kararını değiştirirse muhtemelen Ortahisar ilçesinden bağımsız aday olabilir’ dedi.

Beşikdüzü’ndeki yarış!

besikduzu-001.jpg

Beşikdüzü, muhalefet partilerinin en güçlü olduğu ilçe. Muhalefet partilerinden CHP’de belediye başkanlığı için 4 aday yarışıyor. İYİ Parti ve MHP’de ise henüz adaylık için başvuru yapılmamış. CHP’deki 4 aday arasında Cahit Erdem, bir adım önde görünüyor. Erdem’in diğer iki muhalefet partilerinden de destek aldığı söyleniyor. İYİ Parti ve MHP ilçe yöneticileri ise, aday çıkaracaklarını söylüyor. 

Şefik Türkmen aday olabilir!

sefik-turkmen-005.jpg

Akçaabat AKP ilçe teşkilatı, 5 dönemdir Akçaabat Belediye Başkanlığını sürdüren Şefik Türkmen’in, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakıyor. Türkmen’in aday gösterilmemesi halinde, muhalefet partilerinin ortak adayı olarak seçime girebileceği söyleniyor. Şefik Türkmen’in muhalefet partilerinin ortak adayı olarak seçime girmesi halinde seçilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

Çaykaralıve Ofluları geçemem!

AKP Trabzon teşkilatında Of ve Çaykara kökenli siyasetçilerin ağırlığı özellikle büyükşehir belediye başkan adaylıklarında net bir şekilde ortaya çıkıyor. Trabzon’un bir ilçesinden aday adayı olan bir isme, neden büyükşehir Belediye başkanlığına aday olmadığı soruldu. İlçe belediye başkan adayı, ‘Of ve Çaykara lobisini nasıl aşacağım’ demekle yetindi. AKP Büyükşehir aday adaylarının büyük çoğunluğunu Of ve Çaykara kökenli olması bu aday adaylarından birinin aday gösterileceği anlamı taşımaz. AKP’de Büyükşehir aday adaylarının bize göre hepsi eşit şansa sahip. 

++++


Evet, Saadet Partisi milletvekili Cihangir İslam TBMM’de iktidara karşı iyi konuştu, milyonlarca insanın vicdanına tercüman oldu. FETÖ konusunda iktidara iyi yüklendi, kamuoyunun dikkatini çekti. Saadet Partisinin siyasi duruşunu iyi temsil etti. Sonuçta Cihangir İslam Saadet Partisi’nin iki milletvekilinden birisidir. Ona meclis dışında sanki Saadet Partisi genel merkezi bu konuları yıllardan beri dillendirmiyormuş gibi abartılı bir kurtarıcı siyasi misyon yüklemek doğru değildir. TBMM’deki bir milletvekili olarak kritik bir yerdedir; Türkiye kamuoyunda meseleleri gündeme getiren önemli bir sözcüdür. Vicdan sahibi bir doktor ve akademisyendir. Ama o kadar. Ondan Türkiye’yi kurtaracak bir siyasi figür beklentisi içinde olmak hem Cihangir İslam Bey’e hem de yarım yüzyıllık bir siyasi hareket olan Milli Görüşe haksızlıktır. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar