Ortahisar’da kritik seçmen kayması!

  Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle 16 bin seçmen ilçelere ve civar illere ikametlerini aldırdı. Trabzon genelinde ise 24 bin oy il dışına giderken 8 bin oy farklı kentlerden Trabzon’a geldi. Trabzon’a ikametlerini aldıran seçmenlerin büyük çoğunluğu Of ve Çaykara’ya kayıt oldu.

ortahisar-(1)-001.jpg  ortahisar-(2).jpg
Ortahisar ilçesinde 2014 yılında yapılan yerel seçimde Ahmet Metin Genç 92 bin, Osman Abanoz 48 bin, Nazım Özcan ise 32 bin oy almıştı. Genç; Abanoz ile Özcan’ın toplam aldıkları oydan 12 bin oy fazla almıştı.
AK Parti kurmaylarından bir isim; Ortahisar’dan ikametlerini aldıran seçmenlerin büyük bölümünün AK Parti seçmeni olabileceğini belirterek, ‘Ahmet beyin aldığı 92 bin oyun en az 12 bini Ak Parti oyu. Bu durumda bizim aldığımız oyla muhalefetin oyu neredeyse eşit hale geliyor. Bu seçimde muhalefetin tek adayı var. Burada MHP seçmeni kilit rol oynayacak. MHP seçmeni muhalefet adayına oy verirse işimiz zorlaşır. Ayrıca, partimizde küskünler ve ekonomik nedenlerle tepki gösterenler var. Ahmet bey, önceki seçimde yüzde 52 oy aldı ancak bu tabloda bu seçimde bu oranı tutturmamız çok zor görünüyor. O nedenle çok çalışmamız gerekecek’ şeklinde yorum yaptı.
CHP belediye başkan adayı Salih Akyüz’ün kurmaylarından bir isim ise, ‘Ortahisar genelinde yaptırdığımız anketlerde Ahmet Metin Genç üç-beş puan önde görünse bile seçmenin dörtte biri kararsız. Kararsız seçmenin oyunu alabilirsek seçimi rahatlıkla kazanabiliriz. Ortahisar’dan ilçelere ve Trabzon dışına seçmen kayması bizim lehimize bir gelişme olduğu ortaya çıkıyor. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekir’ dedi.

Bir telefonluk dirençleri var!

bir-telefonluk.jpg61saat internet sitesinde dün ilginç bir kulis haberi vardı. AK Parti’nin etkili bir ismine dayandırılan haberde, partinin küskünleri ve bağımsız başkan adaylığı düşünenlerin bir telefonla partiye dönebilecekleri ileri sürüldü. Sitede yer alan haber şöyle; 
‘Böyle demokrasi anlayışı olur mu diyebilirsiniz ama AK Parti Trabzon’un etkili eski yöneticilerinden biri, ilçelerde Ak Parti’den ayrılıp bağımsız belediye başkan adaylığına soyunanlarla ilgili olarak şöyle bir yorum yaptı: “Bir telefonluk dirençleri vardır.. Genel merkez bakan ya da külliyeden aranırlar, sin külahlım olurlar…” Telefon edecekler arasında genel merkez ile bakan var da külliye bize biraz abartı geldi. Bunu deyince de şunu söyledi: ”Elbette Cumhurbaşkanı değil Trabzonlu danışmanları…” Bunu düşünememiştik. Bu arada bir kulis bilgisi, Cumhurbaşkanının Trabzonlu yerel yönetimlerden sorumlu iki danışmanı Oktay Saral ile Asım Aykan, Trabzon’a gelip yerel seçimlerle ilgili sorunlu ilçelerde şöyle bir nabız dinleyeceklermiş.’

Ayasofya hırsızlara teslim edildi!

ayasofya-003.jpgTrabzon’un en önemli tarihi mekanlarından yarısı camiye çevrilen ve bugünlerde restorasyon için kapatılan Ayasofya müzesinin hırsızlara teslim edildiği bildirildi.
Ayasofya Mahallesi sakinleri, Müzenin ışıklandırılmadığını, her tarafının açık olduğunu belirterek, ‘Akşam karanlığından sonra müze kaderine terk edilmiş vaziyette. Bazı geceler müze-caminin bahçesinde sarhoş ve ayyaşlar cirit atıyor. Müze korunaklı olmadığı için bahçesinden ve içerisinde freskler ve tarihi eserler çalınabilir veya tahrip edilebilir. Müze ışıklandırılsa kimse hırsızlığa cesaret edemez. Işıklandırma ayrıca bu tarihi eseri farklı gösterir’ diyorlar.
Yarısı camiye dönüştürülen Ayasofya müzesi gerçekten neden ışıklandırılmaz. Projektörlerle aydınlatılmaz!.

**************

Çok alimliğiyle bilinen Oflu ‘’topçu’’ hocanın hutbesini dinliyordum. ‘’Şimdi kıtlık, açlık gibi bir şey yok!’’ diyordu hutbesinde. ‘’Haurdan bir yarım ekmek aldın mı, içine biraz helva koydun mu, doyarsın!’’… Cümleyi duyunca küçük mescit karanlık bir kabir gibi geldi bana. Bunlara Maocular dediğim zaman da linçin, küfrün en şedidi gırla gidiyordu. Belli ki Maslow’un insanın ihtiyaçlar hiyerarşisini imanlarıyla aşmış bir tayfalar. Bir insanın modern bir toplumdaki ihtiyaçlarını ciddiye almıyorlar. Bir ülkedeki liberal bir iktidarların sosyal politikalarıyla onların ‘’yüksek’’ inançları bir türlü kesişmiyorlar. Dahası halka mezbelelik kokan kutsallarını satmayı bu türden bir körlük üzerine inşa etmişler. Şair Halil Cibran’ın dediği gibi ‘’Ortadoğu’da insanlar her şeye üzülürler, ağlarlar ama o şeyin gereğini bir türlü yapmazlar.’’ 
(Metin Kondel)

*************

Beşikdüzü'nde algı yaratılıyor. Arap emperyalizmine Karadeniz’de dur diyen ilçe halkına tahammül edemeyenler var. Trabzon ilinde ilk defa dik duran ve hukuku da arkasına alan Beşikdüzülü gençlerin açıklamaları çıkar kişiler tarafından doğru bulunmuyor. 
NEDEN?
Senelerce sömürülen Beşikdüzü, Arap yatırımı ile ayağa kalmasını beklemek karanlıkta yürümek veya bulanık sularda balık avlamaya benzer. Trabzon’da bulunan TTSO gibi kuruluşlar bölgeye hangi yatırımları yaptılar? Kaç işyeri açtılar? Açtıkları işyerlerinde kaç kişi çalışıyor? Sigortaları ve sendikaları var mı? Ama orman yakılmasına göz yumarak Araplara verilmesine, yaylaların satılmasına, halkın malını dalan edilmesine ve sit alanlarının ranta peşkeş çekilmesine çanak tuttukları için mi Beşikdüzü sıraya girdi? Trabzon da yapılan usulsüzlükleri mahkemeye neden taşınmadı? Beşikdüzü halkı bunu başardığı için yanlış algı yaratılıyor. Beşikdüzü artık sömürülemez. Beşikdüzü’nde yaşanan bunca hukuksuz olayların baş sorumlusu belediye başkanı ve bu yanlışlıklara dur demeyen tüm meclis üyelerinindir. Hiç kimse adaletten kaçamaz. Kaçmayacaktır.
 (Abdülvahap Uludüz)

*****************

Seçimlerin güvenliğini kim sağlar? Elbette ki devlet. Vatandaş devlete güvenmediği için sandık güvenliğini bizzat kendisi sağlamak istiyor. Becerebilir mi? Beceremediğini bütün seçimlerde gördük. Peki, muhalefet bu duruma neden daha ciddi bir tepki koymaz? Seçimlerin güvenliği sağlanana kadar seçimlere girmemek de bir tepkidir. Belki de en önemli tepkidir. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar