Ortak akıl platformu!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon’da bir ortak akıl platformu oluşturma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sayın valimizden, milletvekillerimizden başlayarak büyükşehir belediyemizi, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, kamu kuruluşlarını kapsayan bir ortak akıl mekanizması oluşturmak için adım attık. Adına ‘Güç Birliği Platformu’ diyeceğimiz bu platformu inşallah önümüzdeki günlerde oluştururuz. Böyle bir istişare mekanizmasını zaman zaman toplayıp, şehrin bütün meseleleriyle ilgili tartışılabilecek ve önerilerde bulunabilecek bir aktif mekanizmayı inşallah hayata geçireceğiz” dedi.

Ortak akıl veya güç birliği platformu, Trabzon’un sorunlarının çözümünde ne denli etkili olur, bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

 

5 Yıllık Stratejik Plan

Büyükşehir Belediyesinin 5 Yıllık Stratejik Planı Cuma günü mecliste yapılan oylama ile kabul edildi. Kağıt üzerindeki 5 Yıllık Stratejik Plana iktidar ve muhalefet partisi meclis üyelerinden övgüler yağdı.

İYİ Parti meclis üyesi Aslan Güner, Stratejik Planı ‘ayakları yere basın, egosuz, her şeyi gerçekliği ile hazırlanmış plan’ olarak niteledi. Güner, Stratejik Planla ile ilgili katkılarını sunduktan sonra ise Güney Çevre Yoluyla ilgili, “Güney Çevre Yolunun projelendirilmesi artık bir elzem. Tabiri caizse, un var, helva var, şeker var, sizin gibi de bir usta var, bunu artık bir yere getirmek lazım diye düşünüyorum” dedi.

İYİ Parti Meclis üyesi Aslan Güner, aslında Trabzon’un en önemli sorununu, yani Güney Çevre Yolunu gündeme taşıdı ve mutlaka projelendirilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar; Beşikdüzü-Of arasında 70 km’si tünel geçişli 77 km’lik Trabzon Güney Çevre Yolu projesinin Trabzon’a yapılacak en büyük yatırım olacağını, bu proje ile birlikte Trabzon’un ekonomik olarak büyük bir aşama kaydedeceğini söylüyorlar.

 

Orada yediemin otoparkı olmaz!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yeni şirketlerinden TRABİTAŞ işe iyi başladı ve güzel işler de yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin otoparklar, çay bahçeleri vs. işletmesini yapan şirket, yediemin otoparkçılığı da yapacak. Yediemin otoparkları, İçişleri Bakanlığının gözetiminde olan otoparklardır.  Hacizli, gümrükle problemi olan, suç işleyen vs. gibi araçların çekildiği bu otoparklarla ilgili şikayet ve eleştiriler tavan yapmıştı. Kimileri bu otoparklardaki ücretin yüksekliğini, kimileri otoparka çekilen araçların parçalarının değiştirildiğini iddia ediyor. Geçenlerde bu otoparklarla ilgili Trabzon’da bir de operasyon yapılmıştı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin TRABİTAŞ şirketi, yediemin otoparkı işletmeciliği de yapacakmış.  Şirket, Yenimahalle sahilinde Alyans Düğün Salonu önünde, fuar alanı olarak belirlenen alanın bir bölümünü yediemin otoparkı yapacakmış. Yediemin otoparkı olacak bölümün etrafı çitle çevriliyormuş.  TRABİTAŞ şirketinin yediemin otoparkı işletecek olmasını eleştirmiyoruz. Ancak, yediemin otoparkı için belirlenen alanın yanlış olduğunu söylüyoruz. Şehrin göbeğinde, sahilde göz önündeki bir yerde yediemin otoparkı olması çok da doğru değil. Yediemin, özellikle de hacizli ve gümrükten gelen araçlar için başka bir yer belirlenmeli.

 

‘Sen bu yaylaları yaylayamazsın’

Bir Karadeniz türküsünden... Yaylalar öyle herkesin kafasına estiği biçimde keyif için 15-20 günlük konaklama alanı değildir.

Hamsiköy Budamış yaylasında bir yaz günü "kelif"te doğan biri olarak eğer bu yayla sorununu kökünden çözmek isteniyorsa önerimdir:

Ta Osmanlı’dan Cumhuriyet’e intikal eden yayla kullanım-tahsis belgeleri vardır. Tarım il müdürlüklerinde ve diğer ilgili kurumlarda bu belgeler arşivlerdedir.

O tahsis belgelerinde örneğin der ki "Hasan oğlu Ali 10 büyükbaş, 50 küçükbaş hayvanı ile sınırları belirlenmiş ....yaylasında, yaylaya çıkış ve iniş tarihlerine uyulmak kaydı ile yaylacılık yapabilir..."

Şimdi kadimden gelen bu yaylacılık hakkı dededen toruna geçer mi? Yaylacılık yapma kaydı ile geçer.

Bugünkü manzara ne peki... Manzara toz duman... Bıraktık evleri, kelifleri, yaylalarda marketler bile var. İpin ucu kaçmış bir kere. Yaptırmamak yıkmaktan daha kolaydı oysa...  (İsmail Kansız)

 

***

 

Hiç susmadan ve karşındakine söz hakkı vermeden devamlı konuşarak nereye varılabilir. Çok bildiğini etrafına göstermek, ne kadar bilgili olduğunu kendine kanıtlamak yük eşekliğinden başka ne olabilir. Kendi bilgilerinizi inkar edilemez gerçekler olarak her dinleyene dayatırsanız çevrenize neyi kanıtlamış olursunuz.

İnsan her gün bir kitap okusa ve okuduğu bütün bilgileri aklında tutsa Google’ı geçebilir mi? Google'daki tüm bilgilere sahip olan bir insan olduğumuzu varsayarsak bu neye yarar? İnsanlığı yücelten bilgi hamallığı değil bilgiden şüphe ve mukayesedir. Bu ise tek başına konuşmakla değil, başkasının ne dediğini dinlemekle olur. Şüphe nura doğru koşmaktır. Her bilgi karşıtı ile bilgidir. Hayat polariteden ibarettir. Kavramlar zıddıyla kaimdir. İyi kötü olmazsa neye yarar, iyinin iyi olduğunu bize kötü öğretir. Doğru yanlışla doğrulanır, güzel çirkinle anlaşılır, aydınlığı belirleyen karanlıktır.

Bugün kendini çok bilgili sanan insanlarla oturdum, konuştular, dinledim. Sen de konuş dediler, konuştum. Konuşmaz olsaydım. Kendimi Sisyfos gibi hissettim. Yunan mitolojisinde Zeus, sırları ortaya dökülünce öfkelenip Sisyfos'u cezalandırmıştı. Yeraltı dünyasında sonsuza kadar her gün kayayı tepenin en yüksek noktasına çıkarmaya mahkûm edilmiş bir kraldır Sisyfos. Konuşma devam etseydi, o kısır döngüye gireceğimi hissederek sustum. Dünya Sisyfos'larla doldu.

Hiç durmadan konuşanlar bizi gerçeklerden uzaklaştırdı. 62 yaşındayım, ben bıktım.

İman ediyorum;

Sayın Cumhurbaşkanımız ve AKP bu dünyanın tek hakimi tek doğrusudur.

Varlığım AKP varlığına feda olsun!

Ne mutlu AKP'liyim diyene!  (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar