Ortaöğretimde türban ve karambolden gol atma!

‘Karambolden gol atma’ yalnız futbol da değil siyasette, ekonomide hayatın her alanında vardır ve yaşanır. Buna kimileri fırsatçılık da der.

Kimileri; hükümetin, iç ve dış olayların zirve yaptığı bir dönemde, orta öğretim okullarında türbanı serbest bırakmasını bu şekilde değerlendiriyor.

Bu olay; karambolden gol atma değil, paslı, verkaçlı ve bilinçli, sistematik bir iş.

Türkiye’de orta öğretimdeki okulları İmam-Hatipleştirdiğinde ve diğer okullarda din ve Kuran derslerini öne çıkardığında, sonuç bu olacaktır. İmam-Hatipler mantar gibi çoğaldığında örtünme de iki kat artarak devam edecektir. Çünkü bu okullarda eğitim gören kadın-erkek fark etmez, örtünmeyi dinin bir kuralı olarak görüyor ve öyle eğitim alıyor.

Siz, istisnalar dışında İmam-Hatip ve İlahiyat fakültelerini bitiren kadınların veya bu okulları bitirenlerin çocuklarının başlarını açtığını gördünüz mü? Genelde İmam-Hatip’te okuyan ve tarikat- cemaatlerin yurtlarında kalan öğrenciler aldıkları eğitim gereği kadınsa kapanacak, erkekse kardeşini, eşini kapatacak, kapanmaya zorlayacaktır. Mezun olanlar da aynı işi yapacaktır.

Burada şunu belirteyim, İmam-Hatiplerde eğitim gören veya tarikat-cemaat yurtlarında kalan öğrencileri kesinlikle eleştirmiyorum. Bu tartışmalarda en masum olanlar, öğrencilerdir.

İktidarda hangi parti olursa olsun, bu şartlarda türban ve başörtüsünü serbest bırakmak zorundadır. Kamuoyu baskısına direnemez.

Bugün iktidarda AKP değil de CHP olsa, türbanı orta ve liselerde değil üniversitede yasaklayabilir mi? Yasaklayamaz.

***

Burada yapılması gereken iş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Eğitim Politikasının yeniden dizayn edilmesi olayıdır. İmam-Hatipler ne için kuruldu? Din adamı yetiştirmek için. Türkiye’nin ne kadar din adamına ihtiyacı var? On bin yüz bin! Bu okullar, bu kadar mezun verecek! Diğer yandan, devlet üniversitelerde okuyan öğrenci için yurt yapacak. Ekonomik durumu iyi olmayan üniversite öğrencisine destek olunacak. Bir başka olay da, Diyanet İşleri Başkanlığı kesinlikte özerkleştirilecek. Bağımsız olacak. Diyanet bünyesinde çalışanlar memur olmayacak. Ondan sonra da isteyen başını örtsün isteyen açsın. Sorun kendiliğinden çözülmüş olur.

Türkiye’de devlet üniversiteleriyle birlikte vakıf ve özel üniversite sayısı herhalde 200’e yakındır.

Siz bu üniversiteler içerisinde, vakıf veya özel ilahiyat üniversitesi açıldığını duydunuz mu? Veya vakıf ve özel üniversitelerde ilahiyat fakültesi var mı?

Peki devlet üniversitelerinde kaç ilahiyat fakültesi var? Herhalde 50’ye yakındır.

İhtiyaç olmadığı halde, devlet üniversitelerinde bu kadar fazla ilahiyat fakültesi neden açıldı?

İmam-Hatip ve İlahiyat fakültelerinin sayısının artması ve bu okullara mecburi veya burslu veya ekonomik destekli öğrenci toplama işi tamamen siyasidir.

Çocuklarımız, öğrencilerimiz dinini öğrensin söylemi, bana göre aldatmacadır, kandırmacadır.

Bir kere dini devlet değil, öğrencinin anne-babası öğretmeli. Anne-baba devletten bu yönde destek isteyebilir. Ama Türkiye’deki uygulama bunun tam tersi! Kararı anne baba değil, siyasiler veriyor.

***

Türkiye’yi önümüzdeki yıllarda bekleyen en önemli tehlike; hükümetin eğitime siyasi olarak yön verme girişimi ve uygulamasıdır. Tehlike türbanın serbest bırakılması değil eğitimdeki din eksenli, dini öne çıkaran uygulamalardır. Türban işi de bu uygulamanın bir sonucudur.

Sonuç olarak; hükümetin eğitim ve sosyal konularda aldığı kararların, hiçbiri karambolden gol atma değil, planlı, programlı, sistemli bir projedir.

Bu projenin bugünkü meyveleri, ‘turfanda meyveler’ gibidir. Proje asıl meyvelerini, bu iktidar devam ederse 2023 yılında verecektir. AKP’nin hedefi de bu tarih!

AKP; 2023’e kadar iktidarda kalır mı? Bunu önümüzdeki aylarda, yıllarda göreceğiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.