Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ORTAYLI’DAN ATATÜRK'Ü BİR KEZ DAHA ÖĞRENMEK

ATATÜRK'Ü TANIMANIN ÖNEMİ

 

İnsan çok farklı bir varlık. Okuyan öğrenen ve düşünebilen bir varlık. Bu özelliğinden giderek bilmesi çok önemli. Bu nedenle Büyük Atatürk “Türk gençliği atalarını tanıdıkça kendine güveni artacak ve kendinde daha büyük işler yapabilme gücü bulacaktır” diyor.

İşte bu ilkeden giderek yeni yetişecek gençlerimize geçmişini, atalarını doğru tanıtmayı önemli bir ilke olarak kabul edip eğitimin önemli bir ögesi olarak kabul etmeli. Tarihimizin en önemli atalarından biri o… ATATÜRK. Onu çok iyi tanımalı sevmeli ve tanıtmalıyız. Bu büyük bir yurtseverlik gereğidir.

Düşünebilmeye başladığım çocukluğumdan beri Onu tanımaya çalıştım ve tanıdıkça da çok sevdim. Ancak bu sevgi kuru bir sevgi değil. Severken daha iyi tanımalı ve gereğini yapmalı. Bu sevgi farklı bir sevgi. Kimilerinin sevdiği gibi  ona manevi bir özellik, olağanüstü özellikler yükleyerek bir sevgi değil. Önce onu insan olarak kabul etmek. İyi bir insan, yararlı bir insan, çalışkan bir insan, yetenekli bir insan ve fedakar bir insan olarak kabul etmek. Yaptıklarını ettiklerini gerçekçi bir gözle görüp değerlendirmek. Daha fazlasına gerek yok.  O büyük bir insandı, ancak İNSANDI. Mucize bir insan, mucizeler yaratan bir insan değildi.

 

TAM BİR BİLİMADAMI İLBER ORTAYLI

Son yılların en önemli Tarihçilerinden biri İlber Ortaylı. Bilim adamının onuruna sahip bir bilim adamı. Bu yıl başında devlet ödülü de almış. Bu ödüllerin objektifliğine pek inanmam. Bu ödüller çoğu kez yanlı verilir. Ancak ORTAYLI bunu çok hak etti. Ödül gerekçesinde çok doğru bir değerlendirme yapıldı. TARİHİ TOPLUMA, İNSANLARA SEVDİREN ADAM dendi. Çok doğru. Tarih bilimi yerine pek oturamıyor. Bilim özelliğine çok zor kavuşuyor. Tarihle hep oynuyorlar. Çağlar boyunca onun bilimsel özellikleri ile çok oynandı. Saraylarda, padişahlar, krallar ısmarlama tarih yazmış, yazdırmış. Anılarla öyküler tarih diye yutturulmaya çalışılmış. Ortaylı bu gerçekten hareketle tarihi bilim yapmaya çalışıyor. Elbette onu da etkilemeye çalışanlar var. Şimdiye dek etkilenmedi şimdiden sonra da dilerim etkilenmez…

Birkaç canlı konferansında bulundum, radyo-tvden büyük bir zevkle dinledim yararlandım. Birkaç kitabını alarak okudum yararlandım. Bir bilim adamından ne aranırsa var. Daha uzun bir yaşam diliyorum. Toplumun onun gibi insanlara gereksinimi var.

 

ATATÜRK'Ü TANITAN SON ESERİ ÇOK GÜZEL VE YARARLI

Tam adı ile “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” kitabına tam adını  vermesi de ayrı bir özellik. Çünkü Atatürk'ün adı ile de çok oynanıyor ne yazık ki. Kimi salt  Mustafa Kemal diyor, kimi Gazı Mustafa Kemal diyor, kimi  Kemal Atatürk adında bile anlaşmışlar. Oysa o Türkün büyük atası ve insanlığın örnek bir simasıdır.

Atatürk’le ilgili birçok eser elbette okudum, birçok konferans dinledim. Anladığımı, tanıdığımı sanıyorum. Tanıdığıma göre de seviyorum. Onu sevmenin bir yurtseverlik gereği ve bir insanlık gereği olduğuna inanıyorum. Ancak bir insan nasıl sevilmesi gerekiyorsa öyle severim.

Ortaylı’yı tanıdığım ve inandığım için bu eserini büyük bir istek ve gerek duyarak aldım okuyorum. Bu tür kitapları okumak çok kolay değil. Çünkü onları okumak ve anlamak için bir kültür birikimine sahip olmak gerekir. Anlatılan olayla ilgili bilgi gerekir. Ancak doğrusunu içtenlikle söylüyorum… Ortaylı’nın bu kitabını büyük bir zevkle okuyorum. Akıcı bir roman gibi. Tarihi olayların akışına bağlamış zevkle sürüklüyor. Daha çocukluğundan ölümüne dek. Son bölüme geldim. Onun silah arkadaşlarını, onun ülküdaşlarını, cumhuriyet tarihimizin önemli olaylarını tarih biliminin süzgecinden geçirerek anlatıyor. Bildiklerimi yinelerken, bilmediklerimi ve eksiklerimi de gidermiş oldum. Yeni kuşakların okumasını salık veririm.

Abartma yok, karalama yok. Tarih verilerine göre değerlendirme var. Okuyucu gerçeğe ulaşıyor. Dünü öğreniyor, bugünü değerlendiriyor. Tarih böyle olmalı. Ortaylı kendi düşüncelerini görüşlerini katmıyor. Verileri veriyor. Bilgileri birleştiriyor ve bilimsel sonuçlara varmaya çalışıyor.

 

ATATÜRK’LE İLGİLİ YAZILANLAR, SÖYLENENLER

Atatürk'ü anlamak çok zor değil. Onun yaptıkları tarih sahnesinde yapılmış. Her şey çok açık. Elbette eksikler de var yanlışlar da var. Ancak bu olayları o günün koşullarında değerlendirmek gerekir. Onu karalamak onu gölgelemek isteyenler çok. Dün de vardı bugün de var yarın da olacak. Ancak ona ve onun gibi ulusu  var eden ulusu ayakta tutan değerlere sahip çıkan onurlu ve akıllı insanlar varsa  o karalanamaz gölgelenemez. Salt Atatürk değil tarihimizde yer almış büyük insanları gerçekçi gözle tanımalı, öğrenmeli sevilmesi gerektiği biçimde sevmeli. Abartmaya da gerek yok köreltmeye de gerek yok. Eksiği ile fazlası ile tanımalı, örnek almalı tanıtmalı.

Neden Atatürk'e düşman olanlar çok?!. Bir kısmı bilmediği ve aldatıldığı için bir kısmı da çıkarı için. Onu karalayarak kendi kurdukları sahte dünyayı öne çıkarabilecekleri için. Bir kısmı da bilgiye ulaşmaktan üşeniyor, kulaktan dolma bilgilerle etrafa bilgi saçıyor. Dolap beygiri gibi ona takılan gözlükle bir yöne bakıyor ve kimi kez bilerek kimi kez de bilmeyerek ağzından akıtıyor. Ancak şunu bilmek gerekir ki dürüst ve namuslu insanlar ulusun ve insanlığın  değerlerine sahip çıkarsa onların sesi de  kesilir.

Bir kez daha Sayın ORTAYLI ve benzeri bilim adamlarımıza saygılar sunarak yazımı bitiriyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.