Eray Altındaş

Eray Altındaş

Özak , 13.000 $ ve itiraf

Bu günlerde herkes dolardaki bir aşağı bir yukarı yönündeki “dansözlüğün” ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Konunun uzmanları da dolar yüzünden ikiye bölünmüş durumda; düşer diyen de var, yok yakında fırlar diyen de…

Diyeceksiniz ki kardeşim doları olan düşünsün…

Yok hemen hüküm vermeyin, “yeşiller” bizi de yakından ilgilendiriyormuş da, haberimiz yokmuş. Allahtan sayın milletvekili Faruk Özak açıkladı da dolar zengini olduğumuzu öğrendik.

Trabzon’un tanınan simalarından ve aynı zamanda AKP’den üç dönem vekil seçilip ve iki dönem de bakanlık yapan Faruk Özak geride bıraktığımız Vakfıkebir ilçe kongresinde maliye ve ekonomi bakanlarını aratmayacak bir performans ortaya koymuş.

Özak çıktığı kürsüde, “Fakir Trabzon zenginleşti.  Kişi başına düşen milli gelir 13.000 dolara yükseldi…”  demiş.

Sayın vekilin deyim yerindeyse söylediklerinden sonra ceplerimi karıştırdım bir dolar dahi bulamadım. Acaba bu parayı Trabzon’da yaşayan kaç kişi üç kuruşluk emekli aylığı ile bir arada görmüştür?

Hadi emekliyi geçelim…

Peki bu şehirde, asgari ücretle çalışanların yanı sıra ticaretle uğraşan esnaf ve memur, işçiden kaçı bu ücreti yıl sonunda kazanıp, elin ecnebisi gibi yurt dışına tatile gitmiştir?

Ama yok sayın Özak bu 13.000 doları dün mücahitken, bu gün müteahhitlik belgesi altında devletten aldıkları ihalelerle zengin olan, daha sonra da el ovuşturanları kastediyorsa işte o zaman yerden göğe kadar doğruyu söylüyor.

Yine Sayın Özak zikrettiği meblağı bağış adı altında toplanan paraları ayakkabı kutularında istifleyen banka müdürü için söylemiş ise işte orda da çok doğru bir tespitte bulunmuş.

Çünkü bir emeklinin ve işçinin bu parayı bir arada görme şansı bu dünyada yaşadığı müddetçe yok!

Öbür tarafta da Mevla gösterir mi onu da bilmek zor…

Büyük ihtimalle vekillikte son günlerini yaşayan Özak’ı birileri az boz değil fena halde yanıltmış.

Zenginleşen bir ilin her yıl nüfusunda erime olur mu?

Zenginleşen bir şehrin evlatları iş-aş bulmak için doğdukları toprakları bırakıp ekmeğini aramak için gurbette çıkar mı?

***

Ne yazık ki gerçekler sayın Faruk Özak’ın yazılıp önüne konulduğu gibi değil, tam tersini söylüyor.

Üstelik bu acı tabloyu gözler önüne seren iktidara göbekten bağlı Sabah Gazetesi haber yapıp sayfalarına taşımış.

İşte zenginleşen Trabzon’un yıllar sonra beklenen nüfusu:

2015: 760.758

2016: 761.228

2017: 761.458

2018: 761.454

2019: 761.222

2020: 760.786

2021: 760.426

2022: 759.241

2023: 758.130

***

Sonunda 12 yıl  sonrada olsa bir AKP’linin ağzından ilk kez Trabzon için; dört bin yıllık geçmişe sahip, Selim Hanın valilik yaptığı, Kanuni’nin doğduğu, kültür-sanat, ticaret şehri ve futbol kenti sözlerini duymadık.

Sayın Özak Trabzon’u yöneten seçilmişlerin koltuk kaybetme korkusunun aksine “büyük yatırım fukarası olduğu” gerçeğini dillendirme “Baba yiğitliğini” gösterdi... Trabzon’un bir statla nasıl uyutulduğunu da itiraf etmiş oldu.

Doğruyu duyduk ya, söz verip de yapmayanlar utansın!

 

Seçene karalastik

seçilene saray

 

İktidar mensubundan kim olursa olsun eline mikrofonu alıp kürsüye çıktımı ağızlarından adeta bal damlar…

Şöyle zengin olduk, bu kadar gelirleri arttırdık…

Hatta biraz daha yüksek tonda “bizden öncekiler, borç alırlardı şimdi bizden borç istiyorlar. Vatandaş zengin oldu” derler.

Ne yazık ki bunları söyleyen muktedirin tam aksi bir Türkiye’de yaşadığımızı ekranlara gelen görüntülere milletçe şahit oluyoruz.

Ama seçilenler bildiklerini okuyorlar.

Aslında konuşmalar içinde tek doğru söylem “Zenginleştik” 

Evet seçip Ankara’ya yolladıklarımız zenginlikte sınır tanımıyorlar. 1 milyar 200 milyon liraya “KaçAK” sarayda oturuyorlar. Vatandaştan vekaleti alan vekil, meclisten evine gitmek için son model zırhlı arabalarla adeta resmi tören yapıyor.

Garibim vatandaş ise evine, pazardan sebze ve meyve almak için havanın kararmasını, esnafın tezgahını toplayıp gitmesini dört gözle bekliyor.

Ermenek’teki maden kazasında evladını yitiren acılı baba bu kışın soğuğunda ayağında yırtık  karalastikle “canını” sonsuzluğa uğurluyor.

Seçene değil, seçilen bak. Adaletin batsın dünya. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum