Özak Finlandiya’da!

AKP Trabzon eski milletvekili ve eski bakanlardan Faruk Özak, Çaykur genel müdürü İmdat Sütlüoğlu ile Finlandiya’ya gitti. Finlandiya’da Çaykur’un tanıtımını, Türk Çayının lezzetini ve hikayesini anlatan ikili, bu ülkedeki Tatar Müslümanları merkezini de ziyaret etmişler.

özak-finlandiya.jpg

Ulusoy’u unuttular!

Üç yıl önce vefat eden Trabzon’un efsane işadamı Ali Osman Ulusoy’un ölüm yıldönümü nedeniyle önceki gün Of’taki evinin bahçesinde bir anma toplantısı düzenlenmişti. Of’taki anma toplantısına katılan nakliyeci Fikret Ataoğlu, Trabzon’daki sivil toplum örgüt başkanları, yöneticileri ve belediye başkanlarının anma toplantısına katılmamalarını eleştirerek, ‘O toplantıya bir bakan gelseydi. Hepsi koşarak orada idiler. Ali Osman Ulusoy, vefat edene kadar bu memleketi terk etmedi. Trabzon için var gücüyle çalıştı’ dedi.

Büyükşehir’in mağduru köylüdür!

büyükşehirin-mağduru.jpg

Trabzon 2 Nolu Yol- İş Sendikası Başkanı Harun Erdoğan, Büyükşehir yasasının köylüyü vurduğunu söyledi. Büyükşehir yasası ile köyde yaşayanlarla şehirdekiler arasında fark kalmadığını belirten Erdoğan, köylerin tekrar eski statülerine kavuşması gerektiğini söyledi. Erdoğan; Köyde yaşayanların şehirdekiler gibi belediyeye vergi ödediğini, köyde yaşamanın da maliyeti olduğunu söyledi.

Beşikdüzü’ndeki ihale!

beşikdüzündeki.jpg

Beşikdüzü merkezdeki yaklaşık 10 bin metrekarelik park, önce imara açıldı sonra bir Arap yatırımcıya satılmak istenmişti. Olay mahkemeye intikal etmiş, mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Mahkemenin bu kararı sonrasında Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu, işin peşini bırakmadı. Belediye meclisleri arsa ile ilgili yeni kararlar aldı.
Dün, 10 bin metrekarelik arsanın satış ihalesi vardı. Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Osman Yıldızlar, hafta içinde belediyeden satış şartnamesini aldı. Yıldızlar’ın aldığı şartname ve istenilen evrakları, Teoman Yılmaz sosyal medyada paylaştı. İhale tam bir skandaldı! Osman Yıldızlar, dün sabah Beşikdüzü Belediyesine gitti. Satışın iptali için dilekçe verdi. Bu esnada Belediye Başkanı ile karşılaştı. Yıldızlar, Başkana, ‘Bu şekilde bir ihale yapamazsınız. Yaparsanız mahkeme iptal eder’ dedi.
Başkan Bıçakcıoğlu da, Belediye çalışanlarını eleştirerek, ‘Şartnameyi ben hazırlamadım. Bunlar bu işi bilmiyor vs. ‘ şeklinde açıklama yaptı. İkili bir süre sohbet etti. Yıldızlar; ihale saatine kadar Belediye’den ayrılmadı. İhaleye giren olmadığı için Trabzon’a döndü.
Beşikdüzü Belediyesi ilçenin merkezindeki 10 bin metrekarelik eski parkı, yaklaşık 4.5 milyon liraya satılığa çıkarmıştı.  
Yıldızlar, ‘İhale saatinde ihaleye giren olmadı. Ben ayrıldıktan sonra zarf atan olmuş mudur, bilemiyorum. Atsa bile bu ihale mahkemeden döner’ dedi.

Başkanların
evinden başlansın!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon yaylalarında 1 Ocak 2017 tarihinde sonra yapıldığı tespit edilen 1750 yayla evinin yıkılacağını açıklaması ve ardından yıkımlara başlanması vatandaşla jandarmayı karşı karşıya getirdi.
CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen; ‘Yaylacıların yanındayız, yağmacıların karşısındayız’ diyerek yayladaki evlerin yıkılmasına karşı olduklarını söyledi. CHP il başkanı Turgay Güngör ise, yıkıma Sürmene belediye başkanının villasından başlanması gerektiğini söyledi.
Trabzon genelinde 1750 yayla evinin yıkım kararı, AKP’liler arasında da büyük tepki topladı. AKP Trabzon il yönetiminden bir isim, ‘Yaylalardaki evlerin büyük bir ekseriyeti bizim partililerimizin. Bu olay partimize büyük zarar verecektir’ dedi.

Şoför ve Otomobilciler Odasındaki yarış!

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanlığı, görünen o ki önemli bir makam. İki dönemdir Oda başkanlığını yürüten Turan Altuntaş, üçüncü kez seçilmek için çalışıyor. Altuntaş’ın rakibi ise bir süre önce Oda genel sekreterliğinden istifa eden Ömer Usta. Oda başkanlığı için nabız yoklayan bir başka isim ise Hüseyin Turgut Aydın.
Oda seçiminin iki aday arasında geçeceğini söyleyen bir durak başkanı, ‘Turan Altuntaş ile Ömer Usta yarışır. Seçimi az bir farkla biri kazanır. Turan Altuntaş’ın işinin bu sefer kolay olmadığını söyleyebilirim’ dedi.
Bir başka durak başkanı ise Ömer Usta’nın daha şanslı olduğunu ileri sürdü.

şoför-otomobil-(1).jpg

Atasoy’a başsağlığı

İstanbul’da yaşayan Trabzon eski yöneticilerinden işadamı Metin Atasoy’un annesi hafta sonu vefat etmişti. Anne Atasoy önceki gün Çatalca’da defnedilmişti.  Metin Atasoy, annesinin vefatı nedeniyle cenazeye katılanlara, arayanlara teşekkür etti. Atasoy şöyle dedi;
‘Sevgili Annemizin vefatı nedeniyle;  Bizatihi cenazemize katılarak, Evimize gelerek, Telefon ederek, Sosyal medyayı kullanarak,  Çelenk yollayarak,  acımızı paylaşan tüm dostlarımıza ve de özellikle mensubu olmakla gurur duyduğum Trabzonspor camiasına minnet duygularımızı içeren teşekkürlerimizi saygıyla sunarız.’
Merhume ninemize bizde rahmet, Atasoy ailesine başsağlığı diliyoruz.

****

TRT1’de Payitaht Abdülhamit dizisini oynatıyorlar. Diğer taraftan Kerkük ve Musul petrollerini birileri IŞİD’ten ve Barzani’den petrol alıp sabah akşam lanetledikleri Batı’nın piyasalarına pompalıyorlar. Yani demem o ki; Van’da petrol borusu vanası da Viyana kapılarından dönen ecdadın muhafazakâr İslamcı kılıklı liberal bukalemun torunlarının elinde. Sana ve bana düşen ise kol saati! (Metin Kondel)

***

Enflasyon % 10 diyorlar, memura son vergilerle beraber sıfır zam yapıyorlar ama MTV vb vergiler % 40 artıyor. Bir cisim yaklaşıyor hatta epey yaklaştı demektir bu. Sübhaneke fayda etmedi demek ki tırtıklı fes de yaramaz. (Kemal Üçüncü)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar