Özel Üniversite tamam İlk fakülte açılıyor!

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, son 10 gün içersinde iki kez Trabzon’a geldi.

Dr. Aydın geçen haftaki ilk gelişinde Maçka’da kaldı. Dostları ve arkadaşları ile görüştü.

Hafta sonu ise sabah uçağı ile geldi, akşam İstanbul’a döndü.

Dr. Aydın ile birlikte bir başka isim daha Trabzon’a geldi. O isim Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı idi.

Prof. Dr. Çıkrıkçı, KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliğinden ayrıldı, İstanbul’a gitti. Dr. Aydın’ın mütevelli heyeti başkanı olduğu Aydın Üniversitesi’ne gitmişti. Şimdilerde rektör yardımcısı.

Dr. Aydın ve Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı; Trabzon’da kurulacak özel Üniversite için resmi bir kuruma ait bir binada ve çevresinde inceleme yaptılar.

Bir ara satışı gündeme gelen binada karar kılan Dr. Aydın, binayı almaları halinde, 2009- 2010 eğitim ve öğretim yılında Trabzon’da açacağı Üniversiteye öğrenci alacak.

Trabzon’da vakıf ve özel üniversite açma konusunda, 10 yılı aşkın bir süredir çalışmalar yapılıyordu.

Çalışma Bakanlığı müsteşarlarından Mustafa Gür’ün başkanlığını yaptığı dernek, Trabzon’da kuracağı üniversite için Akyazı ile Gürbulak sınırları içersinde hazineye ait birkaç yüz dönümlük alanda kurulacak üniversitenin yerleşkesini planlamıştı.

Geniş bir alanda kurulacak üniversitenin inşaatına bugüne kadar bir türlü başlanamadı.

Trabzon’da ikinci bir üniversite kurmak için kolları sıvayan Maçka eski belediye başkanı Ömer Yıldız; bir dernek adına Çimenli’deki Fiskobirlik tesislerine talip olmuştu.

Yıldız; önce kiralama yoluyla tesisleri almak istedi. Bu gerçekleşmedi. Daha sonra banka kredisi ile tesisleri satın alma girişiminde bulundu. Banka, kredi vermeyince tesisler de alınamadı.

Bu arada, YÖK’te Yıldız’ın kuracağı vakıf veya özel üniversite için ‘olur’ vermedi.

Kuzey Ekspres yayın danışmanı Fatma Yavuz’un, Aydın Üniversitesi mütevelli heyeti başkanı Dr. Mustafa Aydın ile yaptığı röportajı dün yayınlamıştık.

Dr. Aydın, Trabzon’un kalkınmasındaki en önemli faktörlerin başında eğitim, sağlık ve turizmin geldiğini belirterek, ‘Trabzon’u eğitim, sağlık ve turizm cenneti yapmak zorundayız. Trabzonlu işadamlarının buraya yatırım yapmasını sağlamak gerekiyor. Ben de Trabzonlu bir işadamı olarak kentime yatırım yapacağım’ demişti.

Aydın, eğitim alanında Trabzon’a yapacağı yatırımlarla ilgili şunları söylemişti;

‘Trabzon’daki arz ve talebe göre fakültelerimizi kuracağız. Biz neye sahipsek, ne yapabilmişsek ülkemizin ve halkımızın bize verdiği imkanlarla yaptık. Şimdi aldıklarımızı geri vermek zorundayız’

Trabzon’un doğusunda kamu kurumuna ait olan binanın alınması halinde, önümüzdeki öğretim yılında bir fakülte ile eğitime başlayacak olan özel üniversitenin ilk fakültesi muhtemelen İktisat ve İşletme bölümü olacak.

İstanbul’daki Aydın Üniversitesinin, eğitim ve öğretim kadrosunun desteği ile öğrencilere kapısını açacak olan ilk fakültede KTÜ’den bazı öğretim üyeleri de ders verecek.

Dr. Aydın’ın bu atılımı inşallah tüm Trabzonlu yatırımcılara örnek olur.

Dr. Aydın’ı kutluyoruz.

 

İzzet’in cevabı!

 

Cumartesi günü Uzunsokak’ta Galip Kuru Temizleme’nin patronu, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Zafer Sarı ile sohbet ediyoruz.

Sarı, Tanjant’taki Kiler otoparkının kapatılması için rapor veren KTÜ öğretim üyelerini eleştirdi ve ‘Bu arkadaşların dünyadan haberleri yok mu? Böyle bir rapor nasıl hazırlarlar? Belediye Başkanının olayı düzelteceğini tahmin ediyorum’ dedi.

Zafer ile konuşurken, Trabzon’da hemen herkesin tanıdığı ‘deli’ lakaplı İzzet işyerinin kapısına dikildi.

İzzet’in giydiklerini temizlemeye kalksan, kuru temizlemecinin makineleri çalışmaz!

‘Deli’ İzzet işyerinin önünde hemen atıp, tutmaya başladı.

İzzet’e, ‘Sana bir soru soracağım, bilirsen 10 papel vereceğim’ dedim.

İzzet, 10 papeli duyunca pür dikkat beni dinlemeye başladı.

Üç gün önce, Akıl ile ilgili bir anekdota yer vermiştim.

Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında, adamın biri doktora sorar:Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasılbelirliyorsunuz?Doktor:Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç sey veriyoruz.Bir kaşık, bir fincan, ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasılboşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Siz NE yapardınız?Adam:OOO ! Anladım. Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kovakaşık ve fincandan büyük.Hayır, der doktor.

Normal bir insan küvetin tıpasını çeker!’

Adamın birinin akıl hastanesi doktoruna sorduğu bu soruyu ben de bizim İzzet’e sordum;

‘İzzet; bir küveti su ile dolduruyorum. Sonra sana küvetin içindeki suyu boşaltmak için üç şey veriyorum.

Bir kaşık, bir fincan ve bir kova.

Sen küveti bunların hangisi ile boşaltırsın?’

İzzet güldü ve‘Bu soruda bir puşluk var’ dedi ve arkasına bakmadan uzaklaştı.

Toplumun yüzde 99.99’unun akıllı olduğu veya akıllı geçindiği bir ülkede, ‘Deli’ İzzet’in cevabı bu şekilde.

Yorumu siz yapın!

 

Ulusalcı ve yasakçı rektör!

 

KTÜ rektörü Prof.Dr.İbrahim Özen, gerçekten yasakçı ve ulusalcı mı?

Gazeteci Ali Öztürk; ‘Son zamanlarda yasakçı yönü öne çıkan Rektörümüz Prof. Dr. Sayın İbrahim Özen'in iyi bir ulusalcı olduğunu iyi ki öğrendik. Ulusalcılığından onur duyduğunu ve bir röportajında Ergenekon zanlısı paşaları KTÜ'ye davet etmesini nasıl da savunduğunu hatırlıyoruz.

Öğrenci Kolektifi üyesi öğrencilere tiyatro etkinlikleri için salon vermiyor. Öğrenciler rektörle görüşmek istiyor, randevu vermiyor. Yağmur-soğuk altında tam 15 gün Rektörlük önünde eylem yapan çocukları fişletiyor’ diyor.

Ali Öztürk, Fatih Altaylı’nın yazdıklarından alıntı yapıyor, Altaylı’nın söylemleriyle rektörü köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

Ancak, Altaylı’nın  "Üniversal özgürlüğü türbana özgürlükten ibaret sanan kafalardan da, iktidarın maaşlı destekçilerinden de ses seda çıkmıyor" sözlerini üstüne almıyor. Bu sözlerin muhatabının Cumhurbaşkanı olduğunu iddia ediyor ve ekliyor; ’Başörtülü eşini Çankaya'ya çıkarmak için 367 dayatmasına direnen ve halk iradesiyle e-muhtırayı elinin tersiyle iten Sayın Cumhurbaşkanı bakalım her türlü yasağın hüküm sürdüğü KTÜ'nün mezuniyet törenine katılacak mı?’ diyor. Yani Cumhurbaşkanının gelmemesi için bir yerlere mesaj gönderiyor!

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir Üniversitesi’nin rektörünün ulusalcılığından veya milliyetçiliğinden onur duyması kötü bir şey mi?Rektör, illa başka bir şeyci mi olacak?

Mesela ümmetçi, şeraitçi, AB’ci, ABD’ci, ocu bucu mu?

Fatih Altaylı, üniversite özgürlüğünü türbana özgürlükten ibaret sanan kafalardan bahsediyor.

Üniversite özgürlüğü,  türbana özgürlük müdür?

KTÜ’de her türlü yasak hüküm sürüyormuş!

Her türlü yasaktaki kasıt , ‘türban’ ve ‘din eksenli’ örgütlenme olmasın!

Çünkü KTÜ’de rektörün keyfi bir yasaklama uyguladığını sanmıyorum.

KTÜ öğrenci Kolektifine, rektör salon vermiyormuş! Rektör bey, yağmurda ve yaz soğuğunda 15 gündür eylem yapan çocukları fişletiyormuş!

KTÜ’de bildiğim kadarıyla 38 bin öğrenci var.

Yanlış okumadınız tam 38 bin!

Eylem yapan öğrenci sayısı ne kadar?

30 veya 40 civarında.

Yani KTÜ’de bu eyleme katılan öğrencilerin oranı, öğrencilerin tamamının binde biri kadar!

Ceza alan öğrencilerin oranı, binde 0.5!

KTÜ yönetiminin ve Öğrenci Kolektifinin açıkladığı rakamlar bu şekilde!

Burada şunu belirteyim, biz hangi görüşten olursa olsun, eylemini şiddete dönüştürmeyen, oyunu kurallarına göre oynayan hiçbir öğrencinin ceza almasından yana değiliz.

Bir üniversitede, öğrencilerin binde biri veya ikisi, rektör tiyatro salonunu vermiyor diye eylem yapar mı veya öğrenciye bu nedenle ceza verilir mi?

Buna sizin aklınıza yatıyor mu?

Benim yatmıyor!

Öğrenci sayısının binde birinin talep ve isteklerinin yerine getirilmemesi nedeniyle bir rektöre ‘yasakçı rektör’ diyebilir miyiz?

Eğer, ‘denir’ diyorsanız hep birlikte diyelim!

Bunu derken, rektörü eleştirmeyelim demiyorum.

Yanlışı varsa eleştirelim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.