Özkan Sümer neden istifa etti?

 
Trabzonspor’un teknik koordinatörü, başkan ve asbaşkanın danışmanı Özkan Sümer’in, görevinden istifası tartışmaları da beraberinde getirdi.
Yönetime yakın kaynaklar, Özkan Sümer’in kendi başına buyruk hareket ettiğini, bazı genç oyuncuları yönetimden habersiz farklı kulüplere gönderdiğini, transfer edilen ve edilmek istenen oyuncularla ilgili fikir birliğine varılamadığını, bu nedenle Sümer’in ‘bana eyvallah’ dediğini belirtiyorlar.
Dün bu satırları yazdığımız saatlerde Özkan Sümer eşyalarını almak ve vedalaşmak için Trabzonspor kulübünde idi. 
ozkan-sumer-(1).jpg
Hamza Mısır, öğle sonrası Sümer ile görüştü. Sümer, göreve başladığı günlerde başkan Ağaoğlu ve yönetimden 16 maddelik bir istekte bulunduğunu belirterek, ‘Şifahen bana tamam dediler, ama daha sonra 16 maddeyi deldiler. Benim, bilgimden ve deneyimlerimden yararlanmak istemediler. Ben de bu şartlarda çalışmam söz konusu değil, diyerek ayrıldım’ dedi. 
ozkan-sumer-(2).jpg
Özkan Sümer, düne kadar Trabzonspor’dan bir kuruş para almadığını kaydederek, ‘Kulüple, ekonomik anlamda bir sözleşme yapmadım’ dedi.
Sümer’in beyan ettiği 16 maddenin içeriğinde ne var? 
Bu 16 madde, tamamen teknik konuları mı, futbolcu alım- satımını mı, Alt yapıyı mı kapsıyor? Yoksa bu maddeler içerisinde ekonomik şart da mı var?
Bu 16 maddenin kamuoyuna açıklanması gerekir. 
Yönetim, eğer Özkan Sümer’e başlangıçta tam yetki vermişse ve bugün de Sümer’i yetki aşımı ile devre dışı bırakıyorsa burada bir yanlışlık var. 
ozkan-sumer-(3).jpg
***
 
Bu gelişmelerden sonra, bir de olaya tersten, farklı açıdan bakmak gerekiyor.
Özkan Sümer’in ekonomik olarak beklentisi var mıydı?
Mesela; Sümer, ücret almadığını beyan etmesine rağmen kamuoyuna açık ve net olarak ‘Trabzonspor’dan ücret talep etmiyorum’ şeklinde bir beyanda bulunmadı. Başkan ve yönetim kurulu da Sümer’e ödeme yapılmadığını ve ileride yapılıp yapılmayacağı konusunda da net bir açıklama yapmadı.
Sümer’i yol ayrımına getiren nedenlerden biri de bu olay olabilir.
Sümer’i ayrılma noktasına getiren durumun açıklığa kavuşması için, Sümer’in kendi ifadesiyle başkana sunduğu ve başkan tarafından kabul edilen 16 maddelik çalışma şartlarının ve başkan ile yönetimin başlangıçta Sümer’e ne söz verip vermediklerinin açıklanması gerekir.
                                                                                                                                                                Hasan KURT
 
***
 
Özkan Sümer'in, ilkesel istifasını herkesin anlamasını zaten beklemiyordum. Sonuçta kavrayış ve idrak dediğimiz şey de kişinin bilgisi, birikimi ve anlayış gücünün sınırlarına mahkum.
Şu detay bile, hocaya en azından saygı duyulması gereğinin belgesi;
Sümer, aslında 10 gün önce istifasını sunmuştu. Ancak bunu yaparken bile Trabzonspor'u koruma-kollama hassasiyetini hiç bırakmadı ve daha önceden kurum adına alınmış tüm randevularına sadık kalarak görüşmelerini tamamladı. 
Bu görüşmelerden birine ben de tanığım, Karadeniz şehirlerinden denenmek için çağrılan bir oyuncu ve babasıyla o kadar içten ve sorun çözücü bir görüşme yaptı ki, hem oyuncu hem de babası adına çok çok mutlu oldum, bugünden bakınca o sırada kulübe istifasını vermiş bir insanın bu derece sevgiyle sorun çözmesinin tek bir yanıtı olabilirdi;
İnsana ve şehrine koşulsuz adanmışlık!
İstifa sonrası yapılan bilgiden yoksun, saygısız, sevgisiz, hadsiz, ideolojik çukur kokan yorumlara bakınca da anladığım şu;
Trabzon'un insanı ve idraki bozulmuş, sorun çok büyük
Özkan Sümer'in "değer"lenemediği iklim sadece çakal üretir.
Trabzon yitik şehir!  
(Sedat Tunalı)
 
***************
 
Favorim Haydar Revi!
favorim.jpg
Gazeteci Ali Savaş, AK Parti il başkanı Haydar Revi’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Haydar Revi’nin il genel meclisi başkanlığı yaptığını hatırlatan Ali Savaş, ‘Haydar Revi, Trabzon genelinde sevilen ve sayıl bir kişidir. Büyükşehir belediye başkanlığını da hak ettiğini düşünüyorum’ dedi. 
Öte yandan Ak Parti il başkanı Haydar Revi önceki gün bir basın toplantısı yaptı… Ali Savaş’ın belirttiğine göre Revi basın toplantısında detaylı açıklamalarda bulunmuş. Savaş, Haydar Revi’nin basın toplantısını kalabalık bir gazeteci grubunun da takip ettiğini, gazeteciler arasında meslek içinde kelle adamlar diye tabir edilen ağabeylerin duayenlerin yer aldığını kaydetti. Savaş’ın, ‘kelle’ olarak tarif ettiğini gazetecilerin kimler olduğu merak edilmeye başlandı.
Ali Savaş, basın toplantısına katılan gazetecilerden hiçbirinin Revi’ye, ‘Büyükşehir belediye başkan adayı mısın’ diye sormadığını belirterek, ‘Revi’ye böyle bir soru sorulsaydı... Cevabını verecekti. Çünkü hazırlıklı gelmişti’ dedi. Ali Savaş, gazetecilerden beklediği soruyu aslında kendisi sorabilirdi. Sormadığına göre mutlaka bir bildiği vardır.
 
**************
 
Bazıları sanıyor ki Amerika sadece lPhone üretiyor ve yine bazıları gösteri yaparak bunları kırıyor; böylece Amerika'yla savaştığını düşünüyor.
Sonumuz ne olacak, diye artık düşünmüyorum. Bu toplumla aydınlık bir yarına çıkmak mümkün değildir. 
(Temel Kahveci)
 
*********
 
 
40 yılı aşkın meslek hayatımda, önceki gün yalnız ülkemizde değil Türkiye’de emsaline rastlamadığım bir olayla karşılaştım. Doğru ve gerçek bir haber için tekzip yedik. Bu tekzip kararı Türkiye’de hukukun geldiği son durumun en somut göstergesi oldu. (Hasan Kurt)
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar