Özkan Sümer'in endişesi!

Trabzonspor’un içine düştüğü durumdan en fazla endişe duyan isim Özkan Sümer’di. Sümer, başkanlık, teknik direktörlüğün ötesinde yaşamının en önemli parçası olan Trabzonspor’un içine düştüğü durumdan büyük kaygı duyuyor. Ve bu kaygısını her zemin ve fırsatta dile getiriyor. Toplantılar yapıyor, görüşlerini aktarıyor. Uyuyan Trabzonspor camiasını uyandırmaya çalışıyor.

Özkan Sümer’in didinmesi, Trabzon-İstanbul arasında mekik dokumasını kimileri, Trabzonspor’da yeniden bir görev alma ile ilişkilendiriyor. Ayrıca Özkan Sümer’i perde arkasında destekleyen eski yöneticilerin de tekrar Trabzonspor’da yöneticilik kapma hevesinde oldukları söyleniyor. Her ne kadar Sümer’in Trabzonspor ile ilişkisinin kesilmesini desteklemiş olsam da, bugün gelinen noktada Özkan Sümer’in ‘Trabzonspor’u kurtarmak için’ yola çıkmasını olumlu buluyorum.

Neden derseniz? Trabzonspor; kimliğini, duruşunu, saygınlığını, özel bir kulüp olma özelliğini kaybetme sürecinde. Trabzonspor; iktidar partisinin neredeyse yan kuruluşu olmuş veya kamuoyunda böyle bir izlenim ortaya çıkmış. Trabzonspor, yönetim açısından kaosta. Kötü yönetiliyor. Başkanın söylem ve eylemleri, camiaya güven vermiyor. Trabzonspor gibi bir kulübün sahası her maç sonrası bir kez daha kapatılıyor. Trabzonspor bu gidişle önümüzdeki sezon bile kendi sahasında maç yapamayacak duruma gelebilir!

Hacıosmanoğlu; kupa gelecek, kulüp düzlüğe çıkacak söylemi ile başkanlığa geldi. Hacıosmanoğlu’na Sadri Şener’e kızan eski yöneticiler de destek vermişti. Bugün, destek verenlerin büyük bölümü geri çekildi. Hami Mandıralı ile birlikte takımın iki galibiyet alması Başkan’ın can simidi oldu. Başkanı şimdilik koltukta tutan sahada alınan sonuçlar oldu. Bu ne kadar devam eder belli değil.

Bu arada 1461’in içinin boşaltılması ve küme düşmesi ile Başkan Hacıosmanoğlu, bir darbe daha aldı. Trabzonspor’daki tüm bu olumsuzluklara rağmen, Özkan Sümer dışında meydana çıkan yok. Potansiyel adaylar ile kongrede aday olanlar, iktidar korkusundan mı yoksa başka nedenlerle mi, sus-pus olmuşlar. Divan Kurulu, emekli derneği gibi! Eski yöneticiler, eskiden olduğu gibi bir başkanın arkasına vagon olmak için kenarda bekliyor. Yönetimin yanlışlarını eleştirenler yine yönetimden istifa etmeyen isimler oluyor.

Özkan Sümer; Trabzonspor’un toparlanmasının, hemen her kesimle irtibatı olan, Trabzonspor’u bilen, Trabzonspor için elini taşın altına koyabilecek bir isimle mümkün olabileceğini söylüyor. Bu ismin de Eyüp Aşık olabileceğini söylüyor. Bu görüş doğru olabilir. Ancak, Eyüp Aşık kiminle hareket edecek? Aşık, bugün ‘adayım’ desin, her gün onlarca eski yönetici ve yeni isimler kendisine ‘beni de yönetime al’ diye baskı yapacak. Bunu daha önce gördük ve yaşadık.

Trabzonspor’un artık paralı-parasız fark etmez projesi olan, ilkeli ve kulübü sahiplenecek başkana ihtiyacı var. Bu isim Eyüp Aşık da olabilir, Trabzon’dan bir başka isim de. Eyüp Aşık ve onun gibi isimlerin siyasi ve ticari bir beklentileri olmaz. Unu elemiş eleğini asmışlar. İşi-gücü olan isimler, işlerinden arda kalan zamanını Trabzonspor’a ayırmak zorundadırlar. Bu tür isimlerin Aşık gibilerin yönetiminde yer alması daha doğru olur.

Sonuç olarak; Özkan Sümer endişesinde haklı! Trabzonspor yalnızlaşmış durumda. TFF ceza üstüne ceza yağdırıyor. Fenerbahçe’nin şike yaptığı UEFA, CAS, Türk yargısı vs. tarafından tescil edilmiş. Trabzonspor’un yerinde Fenerbahçe olsa idi çoktan 2010-11 sezonu şampiyonluk kupasını almıştı. Trabzonspor’un 2010-11 şampiyonluk kupasını bugüne kadar alamamış olmasının, her ne kadar Başbakan’dan kaynaklandığı bilinse de, TS yönetimi ve camiası, haklı davasında ısrarcı olmuyor. Başkan ve Yönetim siyasi iktidara teslim olmuş, camia, eski başkan ve yöneticiler köşelerine çekilmiş. Trabzonspor’un her ne kadar şampiyonluk kupasını alması hayal dense de, yakında UEFA devreye girebilir ve gireceğini de tahmin ediyoruz. UEFA, TFF’ye Trabzonspor’un kupasını verin, vermezseniz şu şu yaptırımlarda bulunacağız, diyebilir.

Özkan Sümer’in, ‘Trabzonspor’un başına bir şeyler gelebilir’ şeklindeki endişesine biz de katılıyoruz. O nedenle, Trabzonsporluyum diyen herkes sesini çıkarmalı. Kötü gidişe, ‘dur’ demek için, olağanüstü kongre talebini dillendirmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum