25.01.2022, 10:08

Özkan Sümer’le röportaj-3

Hocam bir teknik direktörün güncel olması için ne yapması gerekir?

"Bir teknik direktörün bilgisini geliştirebilmesi, yenilenmesi ve etkileştirebilmesi için literatürü sürekli takip etmesi gerekir."

Yönetimle teknik direktör arasında en büyük problem nedir?

"Yerlerine ve rollerine göre hareket etmemeleridir. Bir teknik direktör; oynatılacak oyuncular, alınacak oyuncular, bırakılacak oyuncular, transfer ödemeleri, prim ve uygulaması, soyunma odasına girmeler, oyuna müdahaleler, kamp tesisleri, hazırlık maçları için takım ve zaman seçimi, cezalar, ödüller, disiplin talimatı hazırlanması, oyuncuları sahiplenme; hakem, medya, rakip ve yetkili kurumlarla ilgili beyanlar, taraftar yaklaşımında işine karıştırmamalıdır."

Sizce, yöneticilerin sorunu nedir?

"Yöneticiler ne yazık ki bilmedikleri konularda karar verme hakkını kendilerinde görüyorlar. Yönetici, kulübün sorunlarını çözmek için vardır; sorun yaratmak ve hava atmak için değil! Bir kurum için bir yöneticinin yetki sahibi olup da yetkinliği olmaması kadar tehlikeli bir durum yoktur.

Trajedi şu: Doğrular bilinmesine rağmen yanlışlarda ısrar edilmesidir. Mevcut koşullara göre nasıl yönetmeleri gerektiğini bilmemeleridir. Şu bir gerçek ki kendi yetersizliklerini algılayamamış, hiçbir değer üretme becerisi gösterememiş insanların yaslanacak baş değil, koparılacak bir baş arama hırsları katlanarak devam ediyor.

Deneyimsiz ve birikimsiz insanların yönetime girmesi engellenmediği sürece, başarısızlığın engellenmesi mümkün değildir."

Yöneticiler kararları neye göre alıyorlar?

"Ne yazık ki bilgiye göre değil, yetkiye göre karar alıyorlar. Yöneticilerin yanlışlarını suskunlukla karşılamayı erdemlik sayma yanlışından kurtulup, doğruları önerecek kadar yürekli ve yararlı bir yol izlemelidir. İşler iyi giderken neyin iyi gitmediğini fark etmek en önemli yönetme kabiliyetidir. İyiliğin güvenliği ve devamlılığı için de en gerekli ihtiyaçtır."

Bir kulübün üst düzey yöneticisi neye sahip olmalıdır?

"Kulübü kültürel, fiziki, sosyal, ekonomik, teknik ve rekabet bağlantıları ile değerlendirebilme yetisine sahip olması gerekir."

Bir kulübün önemli işlevi nedir?

"Bir kulübün üç işlevi vardır:"

1- Sonuç üretmek (prestijin gereği)

2- İnsan üretmek (sonucun gereği)

3- Ekonomi üretme (sonucun gereği)

Bir kulübün sportif başarısının belirleyicisi nedir?

"Bir kulübün sportif başarısında iki belirleyici etken vardır:"

1- Transferdeki doğruluk

2- Elde ettiğin potansiyeli kullanma kabiliyeti

Sizce Trabzonspor imkânsızlıktan mı acı çekmiştir?

"Trabzonspor imkânsızlıktan değil, bilgisizlikten ve sadakatsizlikten acı çekmiştir!"

Trabzonspor ülkenin büyükleri arasında yerini nasıl aldı desem ne dersiniz?

"Birbirini sevmek, Trabzonspor'u sevmektir! Birbirini desteklemek, Trabzonspor'u desteklemektir! Birbirini kucaklamak, Trabzonspor'u kucaklamaktır. Biz neysek Trabzonspor da odur. Ne ararsan sendedir. Trabzonspor, insan kalitesiyle yaratıldı ve insan kalitesiyle başardı. İnsan kalitesiyle ülkenin büyükleri arasında yerini aldı."

Bu büyüklüğü nasıl yarattık?

"Sevgiden doğduk, özümüzden beslendik, birleşerek güçlendik, zorluklarla savaştık, acılara katlandık, başarıları paylaştık ve yıkılmaz bir büyük yarattık.

Bir kulüp ekonomik, sportif, kültürel ve sosyal bir planlama yapma akılcılığını gösteremezse büyük başarılar yaşaması imkânsızdır."

Hocam, insan olmak önemlidir ya, hep öyle denir. O zaman büyük insan kimdir?

"Büyük insan, kazandığı zaman kaybedenleri düşünebilendir. Büyük insan, sevmeyi her koşulda sürdürebilendir. Büyük insan; acılarında doğruluğu, cesareti, güveni koruyabilendir. Büyük insan, sadakatin kaynağı olduğunu bilendir. Büyük insan, almayı düşünmeden verendir. Büyük insan, inandığı değerler için kendini verendir. Büyük insan, ihtirasını ve enerjisini kontrol edendir. Büyük insan, kazandığında rakibine saygı gösterendir. Büyük insan sadakatın değerini verendir."

Ya onur, hocam?

"Onur, kitlelerin takdirine değil, hizmetin kalitesine hizmet etmektir. Onur, kazandıklarıyla övünmek değil, kazandıklarıyla övünmemektir. Onur, başarılarınla neler kazandıkların değil, başarı için nelerden vazgeçtiğinle ölçülür."

Hocam, ağzını açan biz büyük kulübüz diyor. Sizce büyük kulüp nedir?

"Büyük kulüp; haksızca kazanmayı hak gören değil, haksızlığa rağmen kazanma iradesi gösteren kulüptür.

Büyük kulüp; sevmeyi hak eden, başarıyı hak eden, itibarı hak eden kulüptür.

Büyük kulüp; önde olmaktan önce örnek olmayı önemseyen kulüptür.

Büyük kulüp; olayların içinden kirlenmeden geçen kulüptür.

Büyük kulüp; adil yarışmayı birinci ilke kabul eden kulüptür.

Büyük kulüp; yalnızlığında kendi içinde çoğalabilen kulüptür.

Büyük kulüp; hatalarını bedelini ödemeyi kabullenen kulüptür.

Büyük kulübün çok şey olabilmesi için, herkesin bir şey olması gerekir. Şu bilinmelidir ki bir kulübün krallığı kitlenin duyarlılığı ile oluşur."

Not: Özkan Sümer’in cevapları şimdiki zaman için değil, yaşamı boyunca verdiği cevaplardır.

Kaynak: Kendini Yaratan Adam Özkan Sümer, Hasan Al. (Lütfen bu kitabı alıp okuyun.)

Yorumlar (0)