Öznesini Kaybetmiş İnsanlar

Nüfus kâğıdına bakarsanız, gerçekle ilgisi yoktur.

Gerçek aklınızın yaşıdır.

Gerçek bilincinizin yaşıdır.

Gerçek yaşadıklarınızın yaşıdır.

Gerçek anladıklarınızın yaşıdır.

Gerçek yaptıklarınızın yaşıdır diyor Erdal Ataberk Hoca. Ve devam ediyor gerçek yaşınızı merak ediyorsanız yaşadıklarınızdan ne anladığınıza bakın. En önemli cümlesi ise; Geleceğe ne katabileceğinize bakın, o zaman gerçek yaşınızı görürsünüz.

Bugünden geleceği düşünmek; yani daha yaşanmamış bir zaman dilimi için, yaşamak istediğim bir geleceği düşünmek ne kadar gerçekle ilişkili olabilir ki…

Elimizde var olanın üzerine daha da çok katkıda bulunmak. Var olanın dışında istemek ve onun için mücadele etmek.

***

İnsanlar yıllardır;

“Yeter söz milletindir”, “Su kullananın, toprak işleyenindir”, “Dağlar yol, viraneler bağ oldu”, “Herkese iki anahtar vereceğiz”, “Ezan inmeyecek, bayrak dinmeyecek”, “İMF’yi Türkiye’den kovacağız”, “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir”, “Karunlaşmayacağız, Belamlaşmayacağız, Firavunlaşmayacağız”, “Durmak yok yola devam” gibi sloganlarla hep kandırıldı. Fakat önceki sloganlar daha mı mütevâzi ve gerçekçiydi ne dersiniz?

Siyasi yelpazeden kimler geldi, kimler geçti. Kimler geleceğimizi inşa etti? Kimler bizi gerilere götürdü? Kimler iyi, kimler kötüydü?

Yıllardır yaşıyor, görüyor, anlamaya çalışıyoruz. Ama bildiğim tek şey var ki siyasiler durmadan yola devam ettiler; Hiç bıkmadan ve usanmadan. Halk ise hep yerinde sayıkladı. Onlarla yürüyenler ise Karun oldu.

Hep güçlüden yana tavır alanlar. Önce Özal’ın “Çağ atlayan Türkiye” sonra Tansu Çiller’in “İki anahtar” sloganına, şimdi de “Durmak yok yola devam” sözüne itibar etti. Tabii hangi güç sorusunda noktalı yerleri doldurmak size kalıyor sevgili okurlarım.

***

Partilerin seçmeni etkilemek için kullandığı sloganlar siyasilerin en önemli silahı. Tanımadığı, bilmediği yeni kurulmuş bir partinin sloganına itibar eden bir halkımız var. Bu nasıl bir güven anlayışıdır, inanın anlayamıyorum.

Öznesini kaybetmiş olan bazı seçmen kitlesi bence en tehlikeli ve sadece güç diyen bir kitle.

Seçimi kazandıran da kaybettiren de halkın nezdinde siyasilerin izlediği kampanyalardır. Halk geleceği değil, sadece bugünü isimlendiren siyasiye itibar ediyor.

Gelecek hep korkutucu olmuştur. Çünkü bilinmeyendir. Onun inşası için ise şimdiden mücadele etmek anlamsız ve manasızdır. Halk bugüne bakıyor. Yarınlar hiç önemli değil.

Yaşını ve yaşadıklarını anlamlandıramayan insanlık kendini yaşlı hissediyor. Neden mi çünkü gelecek özlemini kaybetmiş; Bugün yaşadıkları ise onu yaşlı hissettiriyor.

AKP’nin başarısı ne slogandı, ne de itibardı. Sadece yeni olanı denemek ve tercih isteğiydi. Ama o da 12 yıldır yapıştı ve gitmiyor. 2023 özlemini ve vaadini gerçekleştirmeye çalışıyor.

***

Son dönemde seçmen, seçen ve seçkin olan kategorisinden çıkıp sadece oy kullanan olmuştur. Yani razı olan olmuştur.

Seçmen sadece seçim zamanı hatırlanan ve göz boyamak maksadıyla birkaç hizmet götürülen olmuştur.

Siyasileri okuyamayan seçmen elindeki ile yetinmeyi ve onu baş tacı yapmayı görev bellemiştir. Sorgulama hakkı yoktur.

Öznesini yitirenler ve geçmişten beri çizgisini de tutturamayanlar, çok vahim ve yaman çelişki içerisinde kıvrananlardır. Bu insanlar özneyle birlikte yüklemini de yitirenlerdir.

Hayatlarında bir işi yapabilme yetisini hiçbir zaman yaşayamayan öznesizler günümüzün çoğunluğunu oluşturmaktadırlar.

Bu insanlar farklı görüşteki yani kendinden olmayanlara sürekli soru cümleleriyle yaklaşanlardır. Çünkü cevapları yoktur.

Gerçi bu tarz insanların öznesi olmaması inanın çok daha hayırlıdır. Bu insanlar var oldukları cümleyi anlamsız hale getirebilecek kadar manasızdırlar. Yükleme kim diye sorduğumda alacağımız cevap inanın faydasızdır.

Bu insanlar mümkünse duygularımızda ve düşüncemizde var olmasınlar. Yaşları, yaşadıkları, özlemleri, yaptıkları inanın gelecekte yapamayacaklarının teminatıdır.

Son söz Atatürk mücadelesini Emperyalizme karşı ve bugünleri görerek en önemlisi öngörerek yapmıştır. Bugün Atatürk düşmanı olanlara sormak isterim. Neden Atatürk’e düşmansınız? Geleceğimizin inşası için mücadele etti diye mi? Ya siz ne yapıyorsunuz? İsminizi cümle içinde bastırarak söyletmek ve gözümüze sokmak dışında.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.