Ali Osman Aktaş

Ali Osman Aktaş

ÖZÜNÜ ORTAYA ÇIKART

   Şu fotoğrafa bakıyorum da, değil Türkiye'nin Avrupa'da her takımın formasını giydirmek isteyebileceği ilk 10 futbolcu arasında olup da Fenerbahçe gibi 8 yıldır 18 maçtır yenemediğin bir takımı evire çevire yeniyorsun (ha maç berabere de bitebilirdi diyorsanız o fenerin şansızlığı değil 6 golü kalesinde görmemesinin şansıydı) ve tüm Türkiye'de bir anda gündeme oturuyorsun ama sen kalkıp da maçtan hemen sonra gidip ananın evinde yer sofrasında lahana çorbası yiyorsun. 

uuuuu.png

  Şu anda senin yerinde kim olsa bu galibiyeti anında gidip de İstanbul'un en lüks en pahalı en gözde mekanlarında sabaha kadar yiyip içerek kutlayacak onlarca genç vardır.  Ve işte kaybettiği an da bu andır. Çünkü İstanbul takımlarının futbolcuları için normaldir o eğlenceler o kutlamalar. Ama senin kültüründe böyle bir şey yok. Senin eğlence ve kutlama anlayışın, ait olduğun topraklarında maç sabahı herkesin sana memnuniyet ve gururla bakmasıdır. Bir Trabzonsporlu için en büyük mükâfat sana onur ve haklı galibiyetinin mutluluğuyla gözyaşı içerisinde bakan memleketinin insanlarıdır. 

  Yıllardır öze dönüş öze dönüş derken biz yanlış anlattık yanlış anlaşıldık. Öze dönüş derken alt yapıdan çıkıp da kendi geleneksel değerleri ve aile kültürüne sahip olamayanlardan, şehrin dokusunu ve karakterini çözemeyenlerden, iki üç maçla bir anda gündeme oturup da ne oldum diyerek havalara çıkıp da bir anda baş aşağı dönenlerden, yıllardır alt yapıdan alının teriyle çıkıp da ilk formayı kaptığı anda bunun değerini anlayamayanlardan, egosu, kibri ve bulunduğu yeri çözemeyenlerden bahsetmedik. 

  Biz alt yapı derken Trabzonsporumuzun efsane dönemlerinde değil mağlubiyetlerde beraberlikte bile utanç ve üzüntüden şehre çıkamayan ağabeylerinden bahsettik, biz alt yapı derken ait olduğu toprağının kültürüne, geleneğine, değer ve yargılarına sahip olan gençlerinden bahsettik, biz alt yapı derken Trabzonsporun yenilse bile terinin son damlasına kadar mücadele eden, asla yenilgiye tahammül edemeyen, beraberlikte bile utancın ve hırsın gözyaşlarını döken altyapıdan bahsettik.

 On beş gün önce, E.Y. Malatya'dan 5. golü yerken hala saha içerisinde eli belinde, ne olduğunu idrak etmeye çalışanlara nazaran sahanın kenarında çökmüş de kahrından ağlayan gencecik Trabzon'un uşaklarından bahsettik. 
Her takım yenilir, galibiyeti kaçırır, son dakikada beraberliğe razı olur. Ama tüm bunları yaşarken gösterdiğin atraksiyon vardır. Bir tepki vardır. Trabzonlunun ki artık her şehirde Trabzonlu bile olmadan Trabzonsporu tutan tüm taraftarlarımızın Trabzonsporumuzdan tek bir beklentisi vardır.

Özünde, kanında ve geninde ait olanı ortaya çıkart. Boş ver yenilebilirsin. Ama kimse seni futbolda mahkum oynatmaya ve seni normal bir futbol takımı yenememeli.
Çünkü her Trabzonsporlunun istediği budur ve beklediği de budur: Özünü ortaya çıkart.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.