PANENKA MI OLDUN RODİ !.

  Trabzonspor maçı 51.  Dakikada kazandığı penaltı atışını Rodelllage ile kaçırınca kaybetti. 1975’li yılların Çek futbolcusu Panenka usulü penaltı atışı yağan Bordo-Mavili oyuncunun atışında top üst direkten geri gelip tekrar filelere göndermesine rağmen endirekt atış cezasına çevrildi.
   Böyle bir karşılaşmada böyle bir kritik penaltı atışı yapılır mı ? Zaten 6 maçta 3 penaltı atışından yararlanamayan Rodi  Bey’in Panenka atışından sonuç  alamayınca Bordo-Mavili takımdan oyundan düştü.
   Sergen Yalçın’ın talebeleri Bordo-Mavili takıma 3. Bölgeden başlayan pres ile başladı.  Trabzonspor’un sahasından pas yaparak çıkışını büyük ölçücüde bozdu. Sosa, Yusuf Yazıcı ve A.Kadir Ömür’den kurulu orta alan çok sabit oynadı.  Sadece Abdülkadir Ömür, sahanın her tarafını kullanırken Sosa  3 metrede Yusuf Yazıcı ise sağ kenara sıkıştı kaldı.
  İlk yarıda sadece bir kez Alanyaspor savunmasının arkasına geçirilen top ile buluşan Abdülkadir’in sağ ayağıyla çektiği şut Alanyaspor kalecisi Haydar da kaldı. Bordo-Mavili takım ilk 45 dakikada etkili olamadı.
   İkinci yarıya atak başlayan  Trabzonspor maalesef 90 dakikada rakip takımın savunmasına arkasına sarkıtılan  çok ender toplardan birinde Ekuban’ın penaltı alışını Rodellega maalesef yine değerlendirmedi. Penaltı atışında rizikoya girmemeliydi.
   Abdülkadir Ömür’ün yerine oyuna giren Abdülkadir Parmak, orta sahanın ortasına çekilirken burada takımını yönlendirme görevi üstlenen Yusuf ise ön tarafa sürüldü. Forvette oynayan Ekuban, Rodellega ve Nwakame sezonun en kötü oyunlarını sergilediler. Zor kazanılan topları kolay kaybettiler. Genç kaleci Arda Akbulut, kalesinde iki gol görmesine rağmen bir çok pozisyonda      Alanyaspor’un net pozisyonlarına geçit vermeyerek farkı önleyen isim oldu. Alanyspor ’un oyun düzenini çok beğendim. Hakli bir 3 puan kazandılar. Hakem Suat Aslanboğa ise skoru etkileyecek düdükler çaldı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar