Panik Yaparak Erken Satmayın

Panik Yaparak Erken Satmayın

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatında meydana getirilmeye çalışılan panik havasına ve spekülasyonlara üreticilerin aldanmaması gerektiğini söyledi.

Karan, serbest piyasada 26 lira seviyelerinden 2-2,5 lira gerileyerek 24 liranın altına düşen fındık fiyatlarını değerlendirdi.

Üreticileri tekelci zihniyetin oyununu bozmaya ve kontrolü ellerinde tutmaya çağıran Karan, “Bir hafta öncesine kadar 26 lira ve üzerinde işlem gören fındık fiyatı ne oldu da birden düşüşe geçti. Piyasada arz fazlası ürün mü oluştu? Alıcıların tabiriyle fındık fiyatı arz ve talebe göre oluşuyorsa bu sezon ürün az, talep fazla. Bu yıl evdeki hesapları çarşıda tutmayanlar yine üreticinin ürününü ucuza kapatmanın derdinde. Tekelci zihniyet ve işbirlikçileri aslında üreticinin ürününü ucuza almanın hesabını yaparken, diğer taraftan da kendi öz sermayesi ile ürün alan yerli sanayici ve manavları da batırarak, aradan çıkarmanın derdinde” diye konuştu.

OYUNA GELİNMEMELİ

“Bir hafta öncesine kadar kilogramı 26 liradan ürün alan sanayici ve manavın deposundaki ürünün kilogramı şu anda 24.5, 25 lira. Bu da kilogramda 2, 2.5 lira zarar demek” diyen Karan, “Tekelci zihniyetin şu anda yapmak istediği açık ve net olarak yerli sanayici ve manavları köşeye sıkıştırarak, kendi komisyoncuları aracılığıyla üreticinin elindeki ürünün belirlediği fiyattan almanın peşinde. Bu oyuna kesinlikle ve kesinlik müsaade edilmemeli. Üreticilerimiz panik havasına girerek, ürününü alelacele pazara indirmemelidir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.