Paralel yapı bahane!

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra Emniyet teşkilatında yüzlerce müdür, amir ve memuru görevden alan veya görev yerlerini değiştiren Hükümet, şimdi de yargıda benzer işi yaptı ve yapıyor. Başta İstanbul olmak üzere bir çok kentte onlarca savcı ve hakim görevden alındı veya görev yerleri değiştirildi. Hükümetin, görevden alma veya yer değiştirme operasyonu muhtemelen önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Yazılan çizilenlere bakılırsa görevden alınanlar cemaatçi veya bu gruba yakınmış. Başbakanın ifadesine göre devlet içerisindeki paralel yapıdanmış!

17 Aralıkta patlak veren rüşvet yolsuzluk operasyonunun teknik takibi yazılanlara ve söylenenlere bakılırsa 14 ay önce başlamış ki, bu tarihi yetkililer de yalanlamıyor.

Siyasetçisinden işadamına bürokratına kadar yapılan bu teknik takibi, gerçekten devlet içerisindeki paralel yapı mı planladı ve gerçekleştirdi.
Hiç sanmıyorum. Yolsuzluk ve rüşveti ortaya çıkarmak paralel yapı olabilir mi?

Milyon dolarların el değiştirdiği, ayakkabı kutularına yerleştirildiği bir ülkede, bu pisliği ortaya çıkaranlar için paralel yapı diyeceksiniz.
Başkasını bilmem ama ben demiyorum.

Evet, devlet içerisinde paralel de, karbon kağıtlı da yapı olabilir. Olması da normaldir.  Dincilerin ayrı, laiklerin ayrı, bölücülerin ayrı, ortadakilerin ayrı telden çaldığı bir ülkede her tür yapı olabilir. Ve bu yapıların devlet içerisinde de uzantıları bulunabilir. Burada önemli olan, ideolojiyi işe yansıtma, toplumda ayırım yapmama, bendendir. Ondandır muhabbetine girmemedir. Herkese eşit hizmet vermedir.

Devlette paralel yapı var diye, kelle avcılığı yapanlar, aslında paralel yapı için zemin hazırlayanlardır.

Devlette ve toplumda oluşturulan ve oluşturulmak istenen paralel yapı veya mevcut sistemi, düzeni değiştirme işinin temelinde eğitim sistemi gelir.

Ağaç yaşken eğilir, misali… Türkiye Cumhuriyeti Devletinin genç nesli, ilköğretim ve orta öğretimde paralelliğe veya Cumhuriyet karşıtlığına yönlendiriliyor.

Benim iddiam budur. Bu yönlendirme de İmam Hatip Liseleri ile yapılmaktadır. İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakülteleri din adamı, din görevlisi ihtiyacına göre planlansa sorun önemli ölçüde giderilir. Bir de Diyanet İşleri Başkanlığı ve teşkilatlarının, camilerin özelleştirilmesi, özerkleştirilmesi işi var.

Sonuç olarak; hükümetin emniyet ve yargıda gerçekleştirdiği operasyon bugüne kadar yaptığı yanlışları, hataları telafi etmez ve de düzeltmez. Hükümetin uyguladığı eğitim sistemi ve devlet kadrolarındaki yapılanma, ekonomideki koruma ve kollama devam ettiği müddetçe Türkiye daha büyük sıkıntılarla karşılaşacaktır.

 

Trabzonspor’un

golcüye ihtiyacı yok!

 

Birkaç gün önce Trabzonspor’un ara transferde temkinli olması gerektiğini, Menajerlerin ve bazı taraftar gruplarının isteği ile transfer yapmaması gerektiğini yazmıştım.

Mesela Galatasaray’ın dışladığı bir oyuncuyu asla almaması gerektiğini belirtmiştim… Ki, Kasımpaşa’lı Özer’in transferinin de yanlış olduğunu söylemiştim.

Trabzonspor iki transferden de vazgeçmiş. Oyuncular ve kulüpleri yüksek bedel istemiş vs. Trabzonspor’un bu transferlerden vazgeçmesi doğru ve isabetli bir karardır.

Başkan mutlaka golcü alınacağını söylüyor. Trabzonspor’un golcüye kesinlikle ihtiyacı yoktur. Trabzonspor’un sıkıntısı defans ve orta sahadır. Defans ve orta sahaya iki oyuncu alındığında, bu takım ligi ilk üç içerisinde bitirebilir. Avrupa’da da yol alır.

Bir de Volkan Şen’in affedildiği söyleniyor. Volkan Şen’in yeniden kadroya dahil edilmesi doğru bir hamledir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.