Parayı siz verin biz yönetelim!

Trabzonspor’da yeni yönetimi oluşturmak için arayış içinde olan, sözde de olsa komiteler kuran eski yöneticilerin hedefi netleşmeye başladı.
Trabzonspor Başkanı ve yönetiminin ağırlıklı olarak Trabzon’da yaşayanlardan oluşmasını isteyen bu ekip, Trabzon dışında başkan ve yönetici olmak isteyenlere, başkan ve yönetici olmaları için isim önerenlere ‘Parayı siz verin, kulübü biz yönetelim’ mesajı gönderiyor.
Para kazanan, para kaynakları elinde olan kulübü yönetemeyecek, Trabzon’da birkaç istisna dışında amatör bir kulüp yönetecek imkanı olmayanlar Trabzonspor’u yönetecek!

Trabzonspor’un Trabzon’dan yönetildiği dönemlerde hangi zorluklarla karşılaştığını; kimin, kimlerin parasının, senedinin yalvarma ile Trabzonspor için kullanıldığını ve kulübün ekonomik olarak dibe vurduğunu, önce Mustafa Günaydın’a, sonra Mehmet Ali Yılmaz’a nasıl kol kanat gerildiğini bilenlerdeniz.
***
Trabzonspor, Trabzon’dan elbette yönetilir.
Sadri Şener istifa etmiş ve yerine Faruk Özak gelmişti.  Özak ve ekibi, 1994-95 ve 1995-96 sezonlarında kulübü yönetmişti. Kulübün borcu yoktu, üstelik kasasında parası da vardı. Kadro da mükemmeldi. Şampiyonluk uçtu, gitti ve kulüp Mehmet Ali Yılmaz’a teslim edildi.
Sonra, kulübü Mehmet Ali Yılmaz’dan geri almak için Özkan Sümer etrafında birleşildi. Sümer, kulübü rayına oturtmak üzereydi ki, onu başkanlığa getirenlerle, ortada duranlar arkasında durmadı. Sümer istifa etti…
Sonra Atay Aktuğ geldi. Trabzonspor temsil yönünden tavan yaptı. Federasyon kupası alındı. Ekonomik kriz ve ardından borsaya açılma ve Aktuğ’un istifası… Ve Nuri Albayrak… Ardından Sadri Şener, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Muharrem Usta!
Şu bir gerçek ki, Trabzonspor Trabzon’dan yönetildiğinde daha istikrarlı ve başarılı! Ancak, ekonomik nedenler, yerel ve de genel baskı, başkan ve yönetime göz açtırmıyor. Sümer dönemi haricinde, kulüp borç-harç içindeyken Trabzon’dan Celil Hekimoğlu haricinde aday çıkmadı, çıkamadı.
***
Bugün, Trabzonspor’un borcu 200 milyon Euro’nun üzerinde. Trabzonspor tarihinin hiçbir döneminde bu denli borç batağına saplanmadı. Borcun da yarısı bankalara… Trabzonspor her yıl asgari 100 milyon lira faiz ödüyor. Gelirinin yarısından fazlası faize gidiyor.
Trabzonspor, bu borç sarmalından nasıl kurtulur?
Trabzon’da kulübü yönetmeye niyetli olanlar, siyasetin vereceği ekonomik destekle kulübün düzlüğe çıkabileceğini söylüyorlar.
Siyaset, geriye dönük iki başkana da ekonomik destek verdi. Ancak borç katlanarak arttı.
Ayrıca siyaset destek verirse karşılığını isteyecek. Karşılık; Trabzonspor’u yönetenleri siyasilerin belirlemesi ve kulübün tamamen siyasetin içinde olmasıdır.
Parayı veren düdüğü çalar misali Trabzonspor’a kim verecekse düdüğü de o çalacak. Bundan kaçış yok. Davul başkasının kucağında tokmak bizim elimizde olsun devri artık geride kaldı.
O nedenle, siyasetten destek bekleniyorsa, kulübün anahtarı da siyasete bırakılacak.
‘Bırakmak istemiyoruz’ deniliyorsa; Özkan Sümer örneğinde olduğu gibi Trabzon’da Faruk Özak, Erol Tuna, Celil Hekimoğlu gibi isimlerin başkanlığında yapılır bir ekip çıkılır yola.
Bu işi yapamıyorsanız, Muharrem Usta’ya destek vereceksiniz. Olağanüstü kongreyi iptal etmesi için ricada bulunacaksınız veya yeni bir ekiple yola devam etmek için arkasında duracaksınız. Trabzonspor bu süreci ancak bu şekilde atlatır!
***
Geleceğe yönelik görüşlerimi sorarsanız, ben derim ki; Trabzonspor’un merkezinin Trabzon’da kalması, forma renklerinin değiştirilmemesi, maçlarını Trabzon’da oynaması, Trabzon’un tanıtım ve enformasyon görevini üstlenmesi şartıyla, TS A.Ş., Türk, yabancı fark etmez bir gruba, kişiye satılsın. Bu durumda Trabzonspor’da değişen başkan ve yönetenler olacaktır. Kulübü satın alan, birkaç yüz milyon Euro’sunu çöpe atmamak için de dolayısıyla yatırım yapacaktır.  Trabzonspor da düzlüğe çıkacaktır. Bu yapılmazsa ne mi olur?  Ordu, Samsun, Mersin, Eskişehir, Antep, Sebat vs. örneklerinde olduğu gibi Trabzonspor’da dibe vurur!
Hasan Kurt


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.