18.10.2021, 09:44

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

      Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Paris Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” 7 Ekim 2021 tarihli ve 31621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. 11 Ekim 2021’de gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısında, iklim değişikliği ve göç konusunda hayata geçilmesi kararlaştırılan yeni yapısal düzenlemelerin ilk müjdesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın isminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiği açıklandı. Bu bakanlığa bağlı olarak İklim Değişikliği Başkanlığı’nın kurulacağı ve Tarım ve Orman Bakanlığ’ımıza bağlı olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün Çevre, Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlanacağı açıklandı.

            Bakanlık nezdinde köklü bir değişikli neden olan Paris Antlaşması’nın içeriği ve hedefleri nelerdir? Alınması gereken önlemler hangileridir? 

            Ülkemizin de içinde bulunduğu 175 ülke temsilcisiyle 22 Nisan 2016’da New York’ta düzenlenen yüksek düzeyli imza töreninde imzalanan Paris Anlaşması, küresel sera gazı emisyonlarını oluşturan ülkelerin çoğunluğunun anlaşmayı onaylamasıyla, 4 Kasım 2016’da yürürlüğe girmiştir. Ülkemiz tarafından her ne kadar 22 Nisan 2016’da Paris Anlaşması imzalanmış olsa da anlaşmanın imzalandığı ülkelerde yürürlüğe girmesi için, o ülkelerin parlamentoları ya da iç onay süreçleri tarafından da onaylanması gerektiğinden, bugüne kadar anlaşmaya taraf olmamıştır.

            Bugün ise 197 ülkenin üzerinde uzlaştığı bu anlaşma, tüm ülkeler için ortak düzenlemeleri şart koşmaktadır. Bu düzenlemeler ülkelerin karbon salımını nasıl azaltacağını, daha yoksul ülkelere nasıl mali yardım yapılacağını karara bağlamaktadır. Anlaşmayla iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı uyum kabiliyetinin ve iklim direncinin arttırılması; düşük sera gazı emisyonlu kalkınmanın temin edilmesi ve bunlar gerçekleştirilirken, gıda üretiminin zarar görmemesi temel hedef olarak belirtilmektedir. Düşük emisyonlu ve iklim dirençli kalkınma yolunda finans akışının istikrarlı hale getirilmesi de hedefler arasında yer almaktadır.

            Anlaşmanın öne çıkan maddeleriyse şöyle sıralanmaktadır:

  • Küresel sıcaklık artışını, 1850-1900 yılları arasındaki "sanayi öncesi döneme" kıyasla 2 dereceyle sınırlamak, mümkünse 1,5 dereceye kadar düşürmek. (Mevcut artışın 1,1-1,2 derece düzeyinde olduğu biliniyor.)
  • İnsan faaliyetleriyle ortaya çıkan sera gazlarını, 2050- 2100 yılları arasında ağaç, toprak ve okyanusların doğal yollardan sindirebileceği bir noktaya çekmek.
  • Her ülkenin karbon salımını kesme performansını beş yılda bir değerlendirmek ve yeni hedefler belirlemek.
  • Zengin ülkelerin daha yoksul ülkelere "iklim finansı" vermesini sağlayarak iklim değişikliğine uyumunu geliştirmek ve yenilenebilir enerjiye geçişlerini sağlamak.

            Anlaşmanın temel unsuru olan karbon salımını azaltmanın yolunun, kömür ve fosil yakıtlara dayanan enerji üretimini mümkün olduğunca azaltarak, yenilenebilir enerji kaynaklarını finanse etmek, buna uygun iş alanları yaratmak ve enerji geçişinin ise belirlenen tarih aralıklarında tamamlamaktan geçtiğini bilmekteyiz. Yapılan anlaşmaya ilişkin hükümet yetkililerince de yapılan açıklamada olduğu gibi Paris Anlaşması'nın hükümlerinin söylem düzleminde kalmamasını temenni ederek, ülkemiz ve tüm dünya insanlığının geleceği için bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, siz değerli okuyucularımıza saygı ve selamlarımı sunarım.

           

  

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
13
açık