Pay edilemeyen Akyazı ve TV’lerin savaşı!

Akyazı stadındaki yayın kavgasının perde arkasında devletin TV’si TRT ile A Haber arasındaki yayın yarışı olduğu iddia ediliyor.

TRT muhabiri Barış Yurduseven, canlı yayın için Trabzonspor asbaşkanı ve başkanı ile görüştüğünü, canlı yayın için Gökhan Saral’ın görevlendirildiğini ancak son anda TOKİ yetkililerinin yayını engellediklerini öne sürdü.

Barış Yurduseven şöyle dedi;

‘Akyazı’da canlı yayın için Karabükspor maçından sonra Asbaşkan Ahmet Çubukçu’ya telefon açtım. Akyazı’da TRT olarak canlı yayın yapmak istediğimizi, yayın için kendisini düşündüğümü söyledim. Ahmet bey, kendisinin yayında olamayacağını başkan ile görüşmesi gerektiğini söyledi. Başkan Muharrem Usta ile görüştü. Bana, ‘Gökhan’ı gönderiyorum’ dedi. Gökhan beyi aradım. Ankara’dan kalktı geldi. Stadın dışında yayın yapma konusunda anlaştık. Stadın dışına ekip yerleşti. Çekim başladığında TOKİ yetkilileri, ‘Burada çekim yapamazsınız’ diyerek taciz ettiler. Karşılıklı atışmalar. Ankara TRT spor dairesi bana ‘yayın yapmayın’ dedi. Ben yapacağım, dedim ve yaptım.’

***

 

Trabzonspor Başkanı ve asbaşkanı, Çarşamba günü Akyazı Stadında TRT’nin yapacağı 10 dakikalık canlı yayın için yönetim kurulu üyesi Gökhan Saral’ı görevlendirmesine rağmen, TOKİ; TRT’nin TS yöneticisi Gökhan Saral ile yapacağı röportaja izin vermiyor, neden?

Barış Yurduseven, ‘Röportaj için TOKİ’den izin almadım. Bu doğru. Ancak, röportaj yaptığım yer. Stattan metrelerce uzak bir yer. Burada röportaj yapmanın, ne zararı olabilir. İnşaat sahası da değil’ diyor.

Barış Yurduseven’e, ‘Neden TOKİ’den izin almadınız? Stat şu anda TOKİ’nin. Ayrıca röportajı o alanda değil de mesela Trabzon-Samsun karayolunda veya Akyazı sırtlarında yapabilirdiniz?’ dedik.

Barış, ‘Röportajı stadın içinde veya yakın çevresinde yapmıyoruz. Dış alanda yaptığımız için TOKİ’den izin alma ihtiyacı duymadık’ cevabı verdi.

Barış, bir başka ayrıntıyı da aktardı ve ‘Cumartesi günü Başkan Muharrem Usta’nın verdiği röportajı da aslında Gökhan Saral verecekti. Ama birileri engelledi ve Muharrem Usta’nın röportaj vermesi istendi’ iddiasında bulundu.

Barış Yurduseven’in anlattıklarına bakılırsa, olayda TV’ler savaşı ve TOKİ’nin Gökhan Saral’a karşı bir tavrı olduğu görülüyor… Gerçi Barış, böyle bir savaşın olmadığını söylüyor.

Burada ilginç olay, TOKİ yetkililerinin inşaat sahası içerisinde yayın yasağında diretmesi… Kimileri, stadın ve inşaatın şu anda sahibinin TOKİ olduğu ve orada yapılacak yayın dahil her şeyden TOKİ’nin sorumlu olduğunu belirterek, TOKİ yetkililerinin haklılığına vurgu yapıyor ve ‘Yayın için TOKİ’den neden izin almadılar ve Akyazı hakkında konuşması gerekenler varsa onların TOKİ yetkilileri olduğunu’ belirtiyorlar.

Akyazı’daki, iki canlı yayında TV’ler arasında savaş ve haber atlatma yarışı mı vardı, yoksa olay Trabzonspor yöneticisi Gökhan Saral’a yönelik bir eylem mi?

Akyazı’daki bu kavgayı bir iki olayla sınırlandırmak yanlış gibi…

***

Dün Akyazı gerçeği başlıklı yazımızda stadın yapımcıları ile TOKİ arasında ihtilaf    mı var, diye sorduk. Sonra, TS yöneticisi Gökhan Saral’a yapılan eylemi irdeledik. Saral; ‘TOKİ, özür dilemelidir. Hiçbir menfaat Trabzonspor’un onurundan üstün değildir’ şeklinde neden bir twit attı. TOKİ, Trabzonspor’a ne yaptı? Ardından TS Başkanı canlı yayında Saral’ın söyleminin aksine TOKİ’ye neden teşekkür etti. ‘Camia olarak minnettarız’ ifadelerini neden kullandı?

Saral, ‘TOKİ özür dilemelidir’ diyor, Başkan, ‘TOKİ’ye teşekkür ediyoruz, minnettarız’ ifadelerini kullanıyor.

Gökhan Saral’ın, geçmişte yaşanan olayları bir kenara bıraktık geçtiğimiz hafta yaşanan olaylardan ve söylenen sözlerden sonra bize göre yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmesi gerekir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum