PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”

PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’den il teşkilatına çağrı…

Röportaj: Bahar KURBAY

Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun da çarşaf listenin partiye büyük bir yelpaze açacağını söylediğine vurgu yapan Haluk Pekşen, Trabzon siyaseten başarı bekliyorsa bunun anahtarı çarşaf listedir” mesajı verdi.

***
   
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, dün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt ve gazete yöneticileriyle koyu bir sohbetin ardından kendisiyle mini bir röportaj isteğimizi de geri çevirmedi… Bir sorduk, kendisi çok çarpıcı açıklamalarda bulundu…
    
TÜRKİYE’DE SES GETİRDİ

-Pazar günü yapılacak olan CHP Trabzon il kongresi için neler söyleyeceksiniz? Siz çarşaf liste gündeme getirmiştiniz...

“Çarşaf liste konusu Türkiye’de çok ses getirdi. Genel başkanda özellikle tüzükte bu yönde adımların atılacağını söyledi. Bu sistemin partiyi engellediğini genel başkan da görüyor. Çarşaf listenin partiye büyük bir yelpaze açacağını söylüyor. Türkiye’de bunu başarmaya en yakın il Trabzon. Parti içi demokraside biz bir tarih yazdık diyorsak aynı iddiayı devam ettirmeliyiz. Siz iktidar olmaya talipseniz Türkiye’de geniş katılımı sağlayacak bir listeye sahip olmanız gerekiyor. Bir tarafta ben kendi kadromla göreve geleyim hem de iktidar olayım. Böyle bir şey yok. Çarşaf listeyi yönetebileceğinizi kendi partinize gösteremezseniz ülkeye nasıl anlatacaksınız. Trabzon siyaseten başarı bekliyorsa bunun anahtarı çarşaf listedir. Delegenin vicdanında partiyi temsil etmektir.   Adayın kim olmasından öte projenin ne olması gerektiğini konuşmak gerekir. İktidar yarışının içerisine girecek kurallar belli, yeni yüzler, değişimci, katılımcı yapıyı kuramadığın sürece iktidar olma şansınız yok. Kendi doğrularınızı değil toplumsal doğruları siyasete geçirmek durumundasınız. Pazar günü oy kullanacak delegelerin vicdanına güveniyorum. Demokrasinin beşiği haline getirecek büyük adımı atacağına inanıyorum. Benim elim Pazar günü çarşaf liste için kalkacak. Kim çarşaf listesinden yanaysa ben ondan yanayım. Delegelerden rica ediyorum blok liste önergesine oy vermesinler. Kimi partinin yönetiminde görmek istiyorlarsa ona oy versinler. Basından, sanayiciden, tüccarın, kadın derneklerinden, öğretmenlerden, hepsinin bulunduğu bir anahtar liste başarı sağlar.”

“BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”

-Çöpü ekonomik gelire çevirmek hedefinde olduğunu söyleyen TBMM Çevre komisyonu başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta’nın söylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Sayın Balta’ya ilişkin bir şey söylemek istemem. Vakfıkebir ilçesindeki organize sanayisinde inekler otluyor. Onu o kadar ciddiye alıyorum. Kendi ilçesinin dibindeki organize sanayiye bir tek çivi çakamayan bir milletvekili şehrin hangi sorununa çözüm olacak? Organize sanayinin parası hazırdı. Hani yaptıracaktı? Balta’ya mı ciddiye alacağım? Muhatap olsun da gazetelere çıksın. Belki millet, vekil olduğunu hatırlar. Çamburnu’na bir gitsin de görsün durumu.”
 
‘AKP’NİN EL ATIPTA KATLETMEDİĞİ YER VAR MI?’

“Trabzon’da Uzungöl katledildi, ses çıkmadı. Limandan şehir üzerine zehir yağıyor. Sera gölü katlediliyor, Sümela katledildi. Ayasofya, Boztepe’yi katlettiler. Trabzon’da AKP’nin el atıp ta katletmediği tabiat parkı var mı? Başbakan Binali Yıldırım, mecliste bana söz verdi. Beşikdüzü-İskenderli yolunu 2017’nin sonunda açacağı sözünü verdi. Kanuni bulvarının açılış için söz verdi. Neye itibar edeyim? 400 günde bitireceğiz dediği yolu 12 yıldır bitiremediler.  Sağlıkta kriz yaşatıyorlar.”
 
“YAYLALAR İLE OHAL’İN NE ALAKASI VAR?”

“Yaylaları pazarlıyorlar. Yaylalarda imar planı olabiliyor mu? Neden bunu parlamentoya getirmiyorlar? KHK ile neden yapıyorlar? Yaylaların kiralanmasıyla OHAL’in ne ilgisi var?”

2 MİLYON TAŞERON İŞÇİYİ KANDIRDILAR

-Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili sıkıntılar dile getiriliyor…

“Taşeron işçilerini, 2 milyon insanı kandırdılar. Yandaş olan bir kaç kişiyi işe alacak ona da bütün özlük haklarından vazgeç diyorlar. Kıdem, ihbar tazminatını yok sayacaksın. 12 yıllık kıdem tazminatını yok sayıp kadroya geldin. Maaşında asgari ücret verdiler ne yapacaksın?”
 
NASIL SÖMÜRÜLDÜKLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER

“Ver makarnayı al oyu düzeni devam ediyor. Türkiye’de gelirin en alt düzeyinde olan % 10, toplanan vergilerin % 20’sini karşılıyor. Kaymak tabakası toplanan  vergilerin % 20’sini karşılıyor. En yukarıdakiler iktidarı destekliyor, alttakiler de iktidarı destekliyorlar. Biri orada kalmak için diğeri makarna almak için. % 10 nasıl sömürüldüğünün bile farkında değil. Karadeniz’de içilebilir bir tane su söyleyin bana. Karakaya suyu ben milletvekili olduktan sonra gündeme geldi. 36 mahalle muhalefet partisinin sayesinde içilebilir suya kavuşacak. Trabzon’un sorunlarına bakıldığında AKP’nin sonuncu olması gerekiyor.”
 
“BİR ALLAHIN KULU ‘YOK BÖYLE BİRŞEY’ DEMİYOR”

-Turizm Trabzon için bir kurtuluş yolu mudur?..

“460 bin kişi gelip Sümela’yı geziyordu. Kapattılar aşağı yukarı Trabzon’un kaybetmiş olduğu en az 225 bin dolar. Ayasofya müzesini büyük bir tantana ile kapattılar. Sanki Trabzon’un cami sıkıntısı vardı. Yaptıracak parası yoktu. Ortadoks’un kilisesine kaldı. Şimdi bir bahane ile tekrar müze yaparızın arayışı içindeler. Uzungöl’de fosseptikler hala göle akıyor. Bir Allah’ın kulu yok böyle bir şey diyemiyor. Gölde artık kurbağa yaşamıyor. Şehre çöp yağdırdılar. Akçaabat Belediyesi başkanının açıklamasını okudum. ‘Hafriyat için denizi dolduracağız’ diye açıklama yapmış. Hafriyattan para kazanmak için denizi dolduruyorlar.”
 
DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KENTİYDİK

“Dünyanın en önemli yaşlı kentlerinden biriydik. Fransa’da en ücra köşesine kadar tarihine dokundurmamışlar. Şehrin her tarafı Trabzon’da bizim kullandığımız taşlardan kullanmışlar. Yaya yollarında siyah-beyaz taşlar bile ondan. 2 bin 400 yıllık tarihiyle Trabzon, Paris’in Roma’nın rakibi şehirdi. Şimdi dünyanın 500 şehir arasında Trabzonspor olmazsa adı geçmez. Neyle hatırlansın. Opera ile mi, kafeleriyle mi, şehir parklarıyla mı, tarihi kent ile mi, nesiyle? Trabzon’a gelen insanlar nereyi görüyor. Zehir gibi bir hava, tarihi yağmalanmış bir Trabzon. İnsanlar çok mutlu oldukları için mi çekip gitmişler bu şehirden. Şehrin nüfusu ortada.”

“KOVBOY KASABASINA DÖNDÜ”

-Trabzon büyükşehir statüsüne geçtikten sonra kazanımları ne oldu?..

“Trabzon büyükşehir olmasın diye günlerce söyledik. Büyükşehir’i cebinizde göreceksiniz, büyükşehir büyük bir hizmet kaybıdır, ekonomik külfettir. Çayıbağı’nda PTT’de, Ziraat Bankası, Belediyede çalışan insanların oraya getirdiği paralar ne oldu? Ulaşım yok, sağlık hizmeti yok. Büyükşehir büyük hayal kırıklığı oldu. 62 belde kapatıldı, 62 kovboy kasabasına döndü. Hizmet yok. Trabzon’da doğalgazı yaymıyoruz. Yaygın hale getirirsek insanlar kanser olmaz, Tayyip kömür ne yapsın. Kesme bedeli diye bir şey uydurdular. Özelleştirildi, kayıp-kaçak bedelleri doğudan alınacak diye devlete faturasını çıkarmaya devam ediyorlar. Hazine garantisinden dolayı devletten alınan para. Bu tulumbaya su dayanır mı? 80 milyon 78 firma için çalışıyor. Bu firmalara dokunulmuyor. AKP düzeni bu. Yoksul insanların dini duygularını yaygara ile sömürüyorlar. Sürekli kendilerine düşman buluyorlar.”

“ABDULLAH GÜL TÜRKİYE’NİN EN KARANLIK İSMİ”

“Abdullah Gül, Türk siyasetinin en karanlık adamıdır. Yunan Adalarıyla ilgili onun Dışişleri bakanlığı döneminde yapmış olduğu güven artırışı amaçlı önlemler anlaşması bugün 18 adamızın işgaliyle sonuçlanmıştır. 1946’da Başbakanımız Hasan Saka, Rusya’ya verilecek toprağımız yoktur diye rest çekmişti.”

006.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.