Perakende Sektörü Borçlu Yakalandı!

Perakende Sektörü Borçlu Yakalandı!

TÜİK verilerine göre hem turizm hem de perakende sektörü pandemiye ikiye katlanan ödenememiş borçlarla girdi.

Koronavirüsü salgınında ikinci dalga korkusu ve yeni tedbir uygulamaları tartışılırken, salgının ekonomik boyutları zorlu ve borçlu bir sürece işaret ediyor. Tüm dünyada pandeminin en ağır etkilerinin yaşandığı perakende ve turizm sektörlerinden ard arda küçülme ve iflas haberleri gelirken, Türkiye'de de istihdamın ve ekonominin ana çarklarını oluşturan bu iki sektörün borçluluk oranları, virüs sonrası dönem için kötü bir tabloya işaret ediyor.

BORÇ ÖDEYECEK KÂR YOK

Merkez Bankası (MB) ve Türkiye İstatistik Kurumu  TÜİK tarafından hazırlanan ve reel sektörün borç yükünü ortaya koyan çalışmaya göre, hem turizm hem de perakende sektörü pandemiye ikiye katlanan ödenememiş borçlarla girdi. Verilere göre ancak yüzde 50'si kâr edebilen turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin 2018 sonunda 3.7 milyar TL olan tasfiye edilecek batık kredi tutarı 2019 sonunda 6.6 milyar TL'yi aştı.

Toptan ticaretin dahil olmadığı perakende sektöründe ise 3.4 milyar TL olan tasfiye edilecek kredi rakamı 2019 sonunda 6.5 milyar TL'ye kadar çıktı. Kapalı geçen karantina dönemi nedeniyle gelirlerde yaşanan büyük kayıp, 2020'de de iki lokomotif sektörün borç yükünün katlanarak artacağına işaret ediyor.

TAKİP SARMALI BÜYÜYOR

Sektör bilançolarının yıllara göre incelendiği MB ve TÜİK araştırmasına göre, turizm sektörü 98.6 milyar TL'lik bir toplam borç yükü ile 2020'ye girdi. 41 bin 296 işletmenin incelendiği ve 741 bin 426 çalışanın olduğu sektörün net satışları 141 milyar TL'nin üzerinde. 2019 itibarıyla sektörün nakdi kredileri 79.6 milyar TL'yi bulurken, bunun 62.4 milyar TL'si yabancı para cinsinden olan borçlardan oluşuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.