PETROL VE YERALTI SU KAYNAKLARI

Trabzon'dan çıktım yola: Bahreyn

Bahreyn’in petrol ve doğalgaz rezervleri diğer Körfez ülkeleri gibi yüksek değil. Ülke, petrolün yanında inci ve alüminyum üretimiyle de tanınmakta. Bunun yanında bölge ülkeleri arasında en fazla ithalata dayalı ekonomiye sahip bir ülke konumunda. Yine de Bahreyn’in devlet gelirlerinin büyük bölümü petrolden sağlanmakta. Bahreyn, ham petrol çıkartmada sıkıntı yaşasa da halen etkin bir rafineri endüstrisi barındırıyor. Özellikle güçlü diyalog içerisinde olduğu Suudi Arabistan’dan önemli ölçüde aldığı petrolü rafine ederek ihraç etmeyi başarıyor.

41.jpg

Bahreyn’in uzun vadede yaşayacağı en önemli problemlerin petrol ve yeraltı su kaynaklarının tükenmesi olduğu ifade ediliyor. Petrolü bulan ilk Arap ülkesi olmasına rağmen petrol rezervleri diğer bölge ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük düzeyde olan Bahreyn’in Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olmayan bir ülke olduğu da biliniyor. Diğer Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt OPEC üyesi iken Bahreyn ve Umman bu örgüte halihazırda üye değil.  

42.jpg

KONUT İHTİYACI ARTIYOR

Son dönemlerde Körfez bölgesindeki nakit çokluğu, uygun faiz oranları ve her geçen gün artan nüfus, başta konut olmak üzere gayrimenkul sektörüne olan talebe artışı beraberinde getiriyor. Bahreyn, yabancılara biraz daha esnek yaklaşarak onlara sanayi işletmelerinde %100 pay sahibi olma ve gayrimenkul edinme hakkı tanımış, şirket kurmak konusunda da bazı kolaylıklar getirmiş. İlk etapta finansal kuruluşlar olmak üzere pek çok multinational şirket, bölgesel anlamda merkezlerini Bahreyn’e taşımayı uygun gördüler. Bahreyn’de devam etmekte ve planlanmakta olan pek çok inşaat projesi bulunmakta… Dolayısıyla ülkede gayrimenkul ve inşaat piyasası son derece hareketli durumda… Bahreyn hükümeti, devam eden nüfus artışı ve Asyalı işçilerin akınıyla ortaya çıkan ucuz konut talebini karşılayabilmek için şirketlere kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

44.jpg

EN SEVİLEN YEMEK TÜRÜ

Balıkçılık, 33 adadan oluşan Bahreyn’de halen daha çok önemli bir ekonomik faaliyet alanı. Kişi başına düşen balık tüketimi yılda dünyadaki en yüksek tüketim oranlarından birisi durumunda… Halk balığı çok seviyor ve menülerinden eksik etmiyor. Geleneksel balık yemeklerinin adı Hamour! Ülkenin yemekleri Türk damak zevkine son derece uygun… Ülkede en çok sevilen ve tüketilen felafel, aslında Filistin ve İsrail kökenli bir yemek. Tüm Ortadoğu da olduğu gibi Bahreyn’de de inanılmaz seviliyor. Machboos ve Muhammara da klasik Arap kökenli yemekler. Ülkede Asya kökenli de çok sayıda insan olduğundan dolayı Hint mutfağı ve Güneydoğu Asya orjinli yemekler de halk arasında kabul görüyor.

47.jpg

Bahreyn’in en fazla ihracat yaptığı ülkeler Hindistan, Japonya, Suudi Arabistan ve ABD. İthalatta ise en içli dışlı olduğu ülkeler başta yine Suudi Arabistan olmak üzere Fransa, Çin ve ABD. Arapçanın resmi dil olduğu ülkede İngilizce de çok yaygın.

49.jpg

SAĞLIK HİZMETLERİ ÜCRETSİZ

Bahreyn’de sağlık hizmetleri tüm vatandaşlarına ücretsiz... Bahreyn, sağlık sistemine yapmış olduğu yatırımlara karşılık, vatandaşlarının tüm ihtiyaçlarını karşılamada sorunlar yaşayabilmekte. Bunun neticesinde kimi bireyler, özellikle de genel cerrahi branşındaki cerrahi operasyonları başka ülkelerde geçirmeyi tercih ediyor. Bu ihtiyaçlara cevap verebilecek durumda olan Türkiye’nin de, sağlık alanında Bahreyn’i hedef ülkelerden biri olarak seçmesi de oldukça mantıklı.

46-002.jpg

Bahreynliler, turistik olarak da Türkiye’ye oldukça ilgi gösteriyor. Ülkede yayınlanan Türk dizileri iyi bir izleyici kitlesine sahip... Özellikle yeşili ve doğayı seven Bahreyn halkı, son dönemlerde başta Trabzon olmak üzere Karadeniz Bölgesini de keşfetmişti. Halen daha Bahreyn-Trabzon arası direkt uçuş seferleri yapan firmalar mevcut. Bahreyn, çok sıcak bir ülke… Yazın 50 dereceyi rahatlıkla görebilirsiniz. Bu nedenle kışın ya da sonbaharda ülkeyi ziyaret etmek yerinde olacaktır.

45.jpg

DİLMUN’UN SAVAŞÇILARI

Bahreyn’de futbol en fazla sevilen spor... Ancak Asya kıtası elemelerinde yer alan Bahreyn Milli Futbol Takımı, tarih boyunca elemeleri geçip Dünya Kupası’na katılma başarısı ortaya koyamamış. Aslında bu başarıya 2 defa yaklaşmış ama ikisinde de Play-Off’dan çıkamamış. 2006’da Trinidad Tobago’ya, 2010’da da Yeni Zelanda’ya kaybedip son anda Dünya Kupası bileti alamamış. En önemli başarıları da Asya Kupası’nda 2004’te elde ettikleri dördüncülük. Çin’de düzenlenen organizasyonda yarı finale kadar çıkan Bahreyn, yarı final maçında Japonya’ya uzatmalarda kaybedip final şansını son anda kaçırmıştı. Üçüncülük maçında İran’a 4-2 kaybedip dördüncülükle yetinmişti. Milli takımlarının lakabı da ilginç: ‘Dilmun’un Savaşçıları’. Bahreyn Milli Takımı’nı Hans-Peter Briegel, Josef Hickersberger ve Luka Peruzoviç gibi ünlü isimler de çalıştırmış. (HAFTAYA FAROE ADALARI)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum