Eray Altındaş

Eray Altındaş

Philae yıldıza, biz ise Maraş’a daha yeni indik

Bundan on yıl önce Avrupa Uzay Ajansına ait Rosetta isimli uydu birkaç gün önce Kuyruklu Yıldız’a Philae isimli bir robot indirdi.

Burun kıvırdığımız Avrupalı uzayda indirdiği robot sayesinde dünyada yaşayan milyarlarca insana ekranların vasıtasıyla şarkı dinleti.

Türkiye’de ise iktidarda bulunanlar tam on iki yıldır konuşuyor.

Bilmem kaç kilometre bölünmüş, duble yol yaptık.

On sene sonra ekonomimiz iki katına çıkacak.

Türkiye gıpta edilen ülke olacak, filanca ülkeyi geride bırakacağız.

Öyle anlatılır ki; sanki dünya bizim etrafımızda dönecek. Biz büyürken, hedefe koyduğumuz ülkeler yerinde sayacak.

Sizin anlayacağınız beğenmediğimiz bizi istemeyenleri bizde istemeyiz dediğimiz elin ecnebisi dünya işlerinin yanında birde uzayda keşif yapıp tepemizde cirit atıyor. Biz de takılmış plak gibi dönmeye devam ediyoruz.

Tabi genelde böyle olunca ister istemez yerele de bu durum fazlasıyla sirayet ediyor.

Bundan bir sene önce, Trabzon Büyükşehir olunca, daha çok yatırım gelecek, şehrin, görüntüsü ve kaderi değişecek vaatleri havalarda uçuşuyordu. Trabzon şantiye alanına dönecek, gençler iş-aş için batıya gitmeyecek, göç duracak deniliyordu.

Oysa bu gün Trabzon’da tam tersi yaşanıyor. Etrafınıza bir bakın, söylenenlerin çoğunun lafta ve dağıtılan renkli el ilanlarında kaldığını çok rahat göreceksiniz. (Geçen hafta söz verilip de yapılmayanların bir kısmını burada dercetmiştim).

Her seçim öncesi olduğu gibi Trabzon, AKP’nin 13 yıllık döneminde ağzına sürülen bir parmak bal ile uyutuldu. İktidar sayesinde laf zengini, yatırımlarda da fukara olduk.

***

Hatırlayın bundan iki sene önce dosyalar hazırlandı… Ankara’yı su yolu yaptılar. Karadeniz’e demiryolu gelecek, diyerek mangalda kül bırakmadılar.

Bununla yetinmediler oturdular, Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon diye kendi aralarında güzergah çizdiler.

Ama gelin görün ki, kendileri söyledi kendileri işitti.

Yeni kurulan 62’inci hükümetin programı açıklanırken, dosyayı hazırlayıp güzergah çizenlerin yaktıkları mum yatsıya gitmeden söndü.

Trenin uğrayacağı illeri sıralayan çiçeği burnunda başbakan Davutoğlu, yerel yöneticilerin  aksine Trabzon’un “T”sini bile ağzına almadı, raylar Trabzon’u “Teğet” geçti!

Dilin kemiği olmayınca üfürmek serbest. Havaalanının yanına ikinci pistin yapılacağı yolunda  tellallar çıkartılıp davullar çalındı.

Aylar yılları kovaladı, ortada ne fol ne de yumurta göründü.

Allah’ın yılları şayet AKP’nin torbasına girerse Trabzon’a düşünülen ikinci pistin 2016 yılında ihaleye çıkacağı söyleniyor!

***

Asıl gümbürtü Arsin’e yatırım adası yapacağız diye yollara düşüldüğünde çıkmıştı. Projeler hazırlandı, bundan altı ay önce başbakan olan şimdi Cumhurbaşkanlığını yürüten Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Erdoğan da dönemin bakanı Hayati Yazıcı’ya havale etti. Yazıcı, 62’inci hükümet tarafından taca çıkartıldı. Sizin anlayacağınız, yatırım adası diğerleri gibi laftan öteye geçemedi.

Bu günlerde yine işi gücü bıraktık 700 metre uzunluğundaki Maraş’a bir girdik çıkabilene aşk olsun!

Bir yanda “Kapatamazsın, köpeksiz köy buldular değneksiz geziyorlar” diyenler…

Öbür tarafta, “kapatılsın” dedikten sonra destek bulmak için kapı kapı dolaşan Ortahisar Belediye Başkanı.

Sizin anlayacağınız kimsenin öpmeye meramı yok, “yanak” ne tarafta diye birbirlerini yokluyorlar.  

***

Sözün özü, elin ecnebisi söz verdi mi, yaparım dedi mi lafının arkasında duruyor ve yapıyor… Mazeret üretmeden icraatını ortaya koyuyor… Üstelik yaptığını da dünya aleme seyrettiriyor.

Biz de ise senelerdir cek-cak türünden hep aynı nakarat, onun da yarısı bayat!

 

Ezgi’nin gözyaşları

On iki yıldan fazladır iktidar olan AKP yol ve inşaattan başka birde her şehre üniversite yaptıklarını ve bilme kaç tane fakülte açtıklarını dillendirmekten geri kalmaz.

Ama gelin görün ki, göz alıcı betonları yapanlar, üniversiteyi bitiren gençlerin çığlıklarına kulak tıkıyorlar!

Bir bilim adamının yaptığı benzetmeyle “Teneke Fakültelerden “mezun olan gençler yıllar sonra ellerine aldıkları diplomalarıyla, kurdukları hayallerini gerçekleştiremiyorlar? İş aş sahibi olmak için yıllarca okuyup mezun oldukları dalda mesleklerini yapamıyorlar..!

Türkiye’de yaşanan bu acı gerçek, geçen hafta meclis çatısı altında gözyaşı olarak ekranlara yansıdı…

Ezgi Akkır isimli genç kız üniversiteden mezun olduktan sonra, KPSS’den de 84 puan almasına rağmen mesleğini yapamamaktan, uğradığı haksızlık nedeniyle isyan etti!

Ne yazık ki iktidar tarafından Ezgi’nin ne sesini duyan ne de yanaklarında süzülen yaşlarını silecek vekil ortaya çıkma cesaretini sergileyemedi. Üzücü olan ise Mısır’da meydanlarda gösteri yapan Rabia’ya ağlayanların, bu ülkenin gençlerini sıkıntılarına aynı duyarlılığı  gösteremiyor olması. Kahraman olmak yürek ister, o da herkeste bulunmaz.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.