PİT STOP EKİBİ

  Otomobil sporlarından Formula 1’in McLaren Mercedes adına yarışan Alman pilot Michael Schumacher’in bir yarış öncesinde söylediği sözdü. Böyle giderse yarışın sonucunu pilotlar değil pit stop ekibi hızlı olan takımlar belirleyecek. O zamanlar Formula 1’de ortalama pit stop süresi 16 saniye civarında. Şimdilerde pit stop süresi iki saniyenin altına inmiş durumda. İki saniyede otomobilin dört lastiği değiştiriliyor, yakıtı dolduruluyor, nasıl oluyorsa dijital şarjla taktik de veriliyor. Pilotajlar, taktikler, fizik kondüsyonları birbirine bu denli yaklaştığına göre benzer şeyin Türkiye’deki futbol için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. 
  Yani bu yıl Süperligte şampiyonu sahada oynayanlardan çok takımların yedek kulübeleri, hakem kararları ve siyasetin hayatın basit yasalarını yamultan sihirli gücü belirleyecektir. 
  Trabzonspor’un teknik direktörü Ünal Karaman, Avrupa ligi ikinci ön eleme birinci maçı olan AEK Atina karşısında farklı galip gelen takımı bozmadı. Tamam, yenen takım bozulmaz ama yorulan takım yenilme ihtimaline karşı rotasyona gidilir. Meslelâ, top ayağına geldiğinde takım içinde başka bir takıma dönüşen Anthony Nwakaeme yorulmuş gibi oynuyor. 
Noramalde Avrupa ligi ön elemesini ve ligi birlikte götüren Trabzonspor’un daha bilenmiş bir oyunla Malatyaspor’u ilk yarıda oyunda ve skorda dağıtması bekleniyordu. Ama öyle olmadı, Trabzonspor kopuk kopuk oynadı, daha karakteristik ataklarla etkili olmayı denedi. Buna karşılık Malatyaspor oyunda oldukça mobildi. 
  Geçen yıl ligten düşmemek için mücadele eden Fenerbahçe’ye TFF ilk maçta üç bonus penaltı verdi. Calep Ekuban’ın Malatyaspor ceza sahası içinde bir trafik kazasıyla yerde kalmasına Koray Gençerler inanmadı. Oysa Mina’nın rakibine karşı gayrinizami şarjı sözkonusu ve topla oynamayı hedeflemiyor. Neyse ki ilk yarının bitimine dakikalar kala Sosa’nın profesyonel ustalık gerektiren gol pasını (orta değil!) Abdulkadir Ömür kafayla sayıya çevirdi. Bu da bize futbolda zannedildiği gibi boyun değil atletik işlevin daha önemli olduğunu gösterdi. 
  Bir zamanlar amatör futbol oynadığımdan biliyorum. Bu düzeyde maçlar çok zordur. Oyundaki değişken faktörler saniyeler içinde tersine dönebilir. Malatyaspor yüksek bir rakımdan indiği için oyunda oldukça tehlikeli oldu. 
Aslında Trabzonspor’un Perrera ile bulduğu ikinci gol Türkiye’deki futbolun da ciddiyet röntgenini çekiyor. O gol ne kadar ciddiyse Türk futbolu da o kadar ciddi. Trabzonspor bu yoğun maç trafiğinde Malatyaspor gibi ciddi bir virajı geçmiş oldu. Ama daha ligin başındaki yorgunluk belirtileri düşündürücü. Trabzonspor’un şampiyonluk yarışında olup olamayacağını yedek kulübesindeki pit stop ekibi belirleyecek gibi görünüyo

Önceki ve Sonraki Yazılar