Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı: Hazırlıklı olmalıyız!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınına telefonla bağlanarak, Rusya Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarda bulundu ve "Her türlkü duruma hazırlıklı olmak lazım" dedi.

Politika 12.02.2022, 19:59 12.02.2022, 20:33
Bakan Çavuşoğlu canlı yayında açıkladı: Hazırlıklı olmalıyız!

Bakan Çavuşoğlu CNN Türk canlı yayınında Rusya-Ukrayna kriziyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. ABD duyurduğu Rusya Ukrayna'yı işgal edecek haberlerine ve Türkiye'nin tutumuna dair konuşan Bakan Çavuşoğlu Ukrayna'da yaşayan Türk vatandaşlara da seslendi. Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

'Rusya ve Ukrayna nezdinde girişimlerimizi devam ettiriyoruz'

Ukrayna-Rusya krizinde biliyorsunuz,Rusya'nın özellikle Ukrayna sınırında askeri yığınağını arttırmasından sonra batılı ülkelerden buna benzer açıklamalar daha önce de geldi. Rusya'nın Ukrayna'yı hemen işgal edebileceğini hatta Ukrayna'da da bunun rahatsızlık yarattığını biz daha önce söylemiştik. Tabi bu konularda farklı istihbarat raporları var.ABD kısa süre içerisinde geniş çaplı bir savaş olasılığına dikkat çekiyor. Müttefiklere de bize söylediklerinin aynısını söylediğini görüyoruz. Öte taraftan bizim görüştüğümüz Rusya ve Belarus kaynakları bunu reddediyor.Belarus üzerinden de Ukrayna'ya saldırılacağı üzerinden haberler çıktığı için Belarus'u da zikrediyorum. Aslında bir taraftan diyalog devam ederken diğer bir taraftan tansiyonu düşürücü çalışmalara odaklanmamız lazım. Rusya'nın da aynı şekilde karşılıklı mektuplaşmaları oldu. Bize de gönderdiler.  Bir görüşmede, bir iki mektuplaşmada bu sorunların tamamının çözülmesini beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil.bunu Ruslara da söyledik. Önemli olan burada güven artırıcı adımların atılması, karşılıklı olarak her iki tarafın da endişelerinin anlaşılması. Bu süreç devam ederken Rusya böyle bir işgale kalkışırsa bu doğru olmaz. Böyle bir şey yoksa batılı ülkelerin sürekli Ukrayna'da da panik yaratan bu açıklamaları dikkatli bir şekilde yapmaları gerekiyor. Elbette her türlü duruma hazırlıklı olmak lazım. Biz bir taraftan hem Rusya hem de Ukrayna nezdinde girişimlerimizi devam etttiriyoruz. Diğer bir taraftan olası bir savaş olası bir saldırı çerçevesinde hangi adımları atmamız lazım. Örneğin vatandaşlarımızın tahliyesi...Bu bizim için önemli bir şey.Biz bir panik havasında değilizi. İstihbaratımızla ve diğer kurumlarla temas halindeyiz. Elde ettiğimiz bilgileri sayın cumhurbaşkanımıza arz ediyoruz.Ama vatandaşlarımıza yapabileceğimiz yardımları ve bir tahliye durumu olursa bunu nasıl yapabileceğimizi de konuşuyoruz. Dün de bugün de ilgili arkadaşlarımız bir araya geldiler. Bu hazırlıkları da yapıyoruz. 

'Ukrayna'da 25 bin vatandaşımız var' 

Vatandaşlarımızdan bizim çağrılarımızı da takip etmelerini riza ediyorum. Olası bir en kötü senaryoya göre bunları söylemek durumundayız.Şu anda yaklaşık 25 bin vatandaşımız var Ukrayna'da yaşayan. Ama şu anda da panik havasında değiliz. Farklı istihbaratlar ve bilgiler var. Bunların doğruluğunu takip ediyoruz. Dün yine bilginin kaynağı olan ABD ile de görüşmelerimiz olduğu bilginin kaynağı için. Bazı ülkeler duyuru yayınladılar vatandaşları ile ilgili. Biz de bu çalışmaları yapıyoruz. 

Türkiye savaşın tarafı değil

Rusya savaşı başlatan taraf olmayacaktır. Diğer taraftan ABD ve batılı ülşkeler de yarın veya 2-3 gün içinde işgal edecektir diye bilgi yayıyorlar. Bizim elimizdeki kendi kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilerde ise biraz farklı. Sonuçta bizim derdimiz çatışmayı önlemek. Biz çatışmanın, savaşın veya sorunun bir tarafı değiliz Türkiye olarak. Ama bu bölgede bir savaş, bir çatışma hatta hatta bir soğuk savaş ve herhangi bir gerginliğin hepimize etkisi var. Her şeyimizi etkiler. Önümüzdeki hafta çarşamba günü Lavrov ile görüşeceğiz.Ukrayna Dışişleri Bakanı'yla da görüşeceğiz. Belerus ile bugün görüştük. Bu temaslarımızı da devam ettireceğiz. 

Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır 

En son Ukrayna'ya yaptığımız ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız "İki taraf da kabul ederse memnuniyetle arabuluculuk yapmak isteriz." dedi. Diğer taraftan Ukrayna Cumhurbaşkanı bizim aracılığımızla sayın Putin ile bir araya gelmek istediğini de söylüyor. Ukraynalılar buna hazı olduklarını söylüyorlar. Tabi Rusya'nın da buna hazır olması gerekiyor. Burada Putin'in de kapıyı kapatmaması lazım. Biz  her iki ülkeyi bir araya getirmeye çalışmanın yanı sıra her temasta düşüncelerimizi,tavsiyelerimizi iletiyoruz. Türkiye'nin üzerine düşecek bir şey varsa bunu da yapacağımızı söylüyoruz. 

Yorumlar (0)