CHP'li Ahmet Kaya: Yetim hakkını özel şirketlere bırakamayız!

CHP Trabzon Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ahmet Kaya, elektrik dağıtım şirketlerinin TEDAŞ’a olan milyonlarca liralık borcunun 2023 Ekim ayına kadar tahsil edilmediği takdirde zaman aşımına uğrayacağına dikkat çekti.

Politika 17.06.2022, 10:06
CHP'li Ahmet Kaya: Yetim hakkını özel şirketlere bırakamayız!

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu TEDAŞ üst komisyon görüşmelerinde konuşan Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, elektriğin özelleştirilmesi aşamasında CHP olarak iktidara uyarılarda bulunduklarını ifade ederek, “Elektriğin hayati bir mesele olduğunu, bu yanlışın yapılmaması gerektiğini defaatle izah etmeye çalışmıştık fakat yaptığımız ikazlar dinlenmedi ve AKP iktidarı ‘biz biliriz, biz yaparız’ anlayışıyla elektriği 21 bölgeye ayırarak özelleştirdi” dedi.

HANİ YATIRIM YAPILACAKTI!

CHP’li Kaya, AKP’nin özelleştirme adımını atarken ucuz, kesintisiz ve sürdürülebilir enerji tedariki sağlanacağı, elektrik hatlarının yenileneceği, kayıp kaçak oranlarının düşeceği gibi vaatlerde bulunduğunu hatırlatarak, “Bizlere çok güzel bir enerji geleceğinden bahsetmişlerdi. Fakat yaşayarak gördük ki bu söylenenler tamamen hikâyeden ibaret. Türkiye'nin birçok noktasında elektrik kesintileriyle ilgili yaşanan sıkıntılardan hepimiz bilgi sahibiyiz. Bize vaat edilen, özelleştirme gerekçesi olarak sunulan hiçbir gerekçenin yerine getirilmediğine üzülerek tanık olduk, yaşadık, gördük” diye konuştu.

‘YANDAŞLARA BIRAKMAYALIM’

Sayıştay Raporlarında yer alan, TEDAŞ’ın dağıtım şirketlerinden olan alacaklarının 2023 Ekim ayına kadar tahsil edilmediği takdirde zaman aşımına uğrayacağı konusuna da değinen Ahmet Kaya, “201 milyon 691 bin lira reklam ve kira gelirleri alacakları var. Bunun dışında özelleştirme aşamasında kasada kalan paralar ve devredilen alacaklar var. Bu alacakları alma konusunda yıllardır bir adım yol alınamadı. Özellikle TEDAŞ’a devredilen milyonlarca lira tutarındaki alacaklar 2023 Ekim ayının son gününe kadar dağıtım şirketlerinden tahsil edilmediği takdirde zaman aşımına uğrayacak ve bu paralar yandaş şirketlerin kasalarında kalacaktır. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, 84 milyon yurttaşın hakkı var. Burada resmen bir acizlik göstergesi içindeyiz. Bu para niye alınamıyor? Somut adım atılması gerekiyorsa milletvekilleri olarak iktidarıyla, muhalefetiyle gerekli adımları atalım ve milletin hakkı olan bu paraları o şirketlerden alalım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)