Kabine, milyonları ilgilendiren gündem maddeleriyle toplanıyor

Kabine Toplantısı bugün milyonları ilgilendiren önemli gündem başlıklarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek.

Politika 27.06.2022, 10:35
Kabine, milyonları ilgilendiren gündem maddeleriyle toplanıyor

Kabine Toplantısı'nda terörden dış politikaya, ekonomiden doğal afetlere kadar birçok konuda istişare edilecek.

Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri de ücretler.Devlet memuru, memur aylığı ve asgari ücret...

Memur ve memur emeklilerindeki artış, asgari ücrette Temmuz beklentisi Erdoğan ve ekonomi ekibi tarafından tartışılacak.

Asgari ücrette olası bir ek artışa karar verilirse, izlenecek yol haritası belirlenecek. Enflasyon farkıyla birlikte memurlara yüzde 40 zam yapılacağı kesin kabul edilirken, asgari ücret çalışmaları devam ediyor. Milyonları yakından ilgilendiren bu konu, hükümet üyelerinin odaklandığı en önemli konulardan biri.

Bayram tatili 9 gün mü olacak?

İslam dünyasının beklediği Kurban Bayramı'na sadece bir hafta kaldı. Bayram tatilinin hafta sonunu da kapsayacak şekilde 9 güne uzatılması da gündemde. Bu beklenti de masaya yatırılacak.

Orman yangını faillerine caydırıcı ceza

Türkiye geçtiğimiz haftayı orman yangını felaketiyle geçirdi. Marmaris'teki orman yangını 5 günde kontrol altına alınırken, yangının faili de gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Hayvancılık Bakanı Vahit Kirişçi kabine üyelerine sunum yapacak. Geçtiğimiz hafta gündeme gelen orman yangınlarının faillerine yönelik idam cezasının yanı sıra Adalet Bakanlığı çalışmaları sürerken bu konuda caydırıcı tedbirler de detaylandırılacak.

NATO Liderler Zirvesi ve Finlandiya ve İsveç'in katılımı

Dış politikanın da toplantıda büyük bir yeri olacak.Ukrayna-Rusya savaşı ve beraberinde getirdiği tahıl krizinin yanı sıra Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvuruları da en dikkat çekici konulardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29-30 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye'nin iki ülkenin NATO üyeliğine karşı tutumuna ilişkin adımlar konusunda bir kez daha bakanlara danışacak.

İstanbul'da 4'lü tahıl zirvesi

Savaşın başından beri barış için aktif olan Türkiye, tahıl krizini çözmek için tüm diplomatik kanalları kullanıyor. Bu kapsamda İstanbul'da Ukrayna, Rusya, Birleşmiş Milletler ve Erdoğan arasında bir Tahıl Zirvesi planlanıyor. Rus ve Ukrayna tahılını dünya pazarına dağıtacak olan Karadeniz koridoru konusu, Bakanlar Kurulu'nun odaklanacağı bir diğer önemli konu olacak.

Yorumlar (0)