TBMM Başkanı Şentop'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde aday olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar devm ederken TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan flaş açıklama geldi.

Politika 10.02.2022, 12:56
TBMM Başkanı Şentop'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili flaş açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023'te aday olup olamayacağı konusundaki tartışma hakkında konuştu.Mustafa Şentop'un açıklamaları şu şekilde:

'Boylarını aşan sularda yüzüyorlar' 

 "Hukuki bir tartışma yapmak lazım. Bu konuyu gündeme getiren arkadaşlar, boylarını aşan sularda yüzüyor. Bu konu 2016 yılının sonlarında verilen bir Anayasa değişikliğiyle gündeme geldi. O sürecin bütün detaylarını biliyorum. Bu da o teklif içerisinde Anayasa'nın 101'inci maddesine ilişkin değişiklikti. Bu teklif komisyona geldikten sonra bir rapor hazırlanıyor ve TBMM üzerinde görüşmeler yapılıyor. Komisyonda hiçbir arkadaş bu konuya dair hiçbir şey söylemedikleri gibi 3 defa aday olabileceğine dair ifadeler var" dedi.

İki defa seçilme hakkı yeni sistemde getirmiştir

"Aradan 5 sene sonra jeton düşmüş. 5 sene önce konuşulmuş. Meclis görüşmelerine, kanun tekliflerine, komisyon görüşmelerine bakılır. İki defa seçilme hakkı, yeni sistemde getirmiştir. Dolayısıyla bu konu nettir, 101'nci Madde dediğimiz bu madde yürürlüğe girdiği 2018'in nisan ayından itibaren yeni bir hüküm içerir. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı'na iki kez seçilme hakkı tanınmıştır. 101'inci madde bütünüyle değişmiş, yeni bir hüküm gelmiştir."

Yorumlar (0)